تاریخ : سه شنبه, ۱۲ مرداد , ۱۴۰۰ 25 ذو الحجة 1442 Tuesday, 3 August , 2021
8

واکنش آیت‌الله مکارم شیرازی در خصوص توهین شبکه ولایت به اهل سنت

  • ۲۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۰
واکنش آیت‌الله مکارم شیرازی در خصوص توهین شبکه ولایت به اهل سنت

آیت الله مکارم شیرازی مرجع تقلید شیعه از توهین کارشناس شبکه ماهواره‌ای ولایت به مولوی عبدالحیمد، امام جمعه اهل سنت زاهدان انتقاد کرد و گفت : تاکید کرده‌ام که اگر یک بار دیگر برنامه تفرقه‌انگیزی اجرا کنند، برای همیشه حمایت خود را از آن‌ها بر می‌دارم.

شبکه ماهواره ای ولایت سال ۱۳۸۹ راه‌اندازی شده و زیرنظر آیت الله مکارم شیرازی اداره می‌شود.

این شبکه تلویزیونی در یکی از برنامه‌های تلویزیونی خود (۱۷ فروردین) به مولوی عبدالحمید توهین کرد.

حجت‌الاسلام ابوالقاسمی کارشناس شبکه ولایت گفت: «عبدالحمید به مکه رفت و با بی‌حیایی عکس گرفت و در اینترنت پخش کرد.» ابوالقاسمی در ادامه تهدید کرد که لازم نیست شیعه‌ها با شما برخورد کنند، خود سنی‌ها با شما برخورد خواهند کرد.

کارشناس شبکه ولایت افزود: «شما چندین سال است که به اهل سنت در منطقه ظلم کردید و خودتان را فربه کردید. زن‌های متعدد گرفتید، خان‌های متعدد درست کردید، ماشین‌های متعدد خریدید.»

حجت‌الاسلام ابوالقاسمی در جای دیگری از سخنان خود عبدالحمید را متهم کرد که از عبدالمالک ریگی، رهبر پیشین گروه “جندالله” حمایت کرده است. ابوالقاسمی در این رابطه گفت: «ارتباط شما با عبدالمالک ریگی مشخص بود. شما افرادی را برای ترور کردن علمای اهل سنت به مناطق مختلف فرستادید و ترور هم کردند.»

کارشناس شبکه ولایت در بخش دیگری از سخنانش به عبدالحمید می‌گوید: «دلتان را به داعش خوش کردید».

اعتراض سنی‌های ایران به توهین‌های شبکه ولایت

توهین و تهدیدهای شبکه ولایت واکنش گسترده‌ای را در میان پیروان اهل تسنن در ایران برانگیخت. دامنه اعتراض‌ها از شبکه‌های اجتماعی به ائمه جمعه و مدیران مدارس سرتاسر مناطق سنی‌نشین ایران کشیده شد.

به نوشته منابع خبری از جمله ائمه جمعه و علمایی که به این امر واکنش نشان داده و آن را محکوم کردند می‌توان به مولانا محمدحسین گرگیج، امام جمعه اهل سنت آزاد شهر، مولوی عبدالصمد ساداتی امام جمعه سراوان، مولوی فضل‌الرحمن کوهی امام جمعه پشامگ، مولوی حبیب‌الرحمن مطهری مدیر حوزه علمیه احناف خواف، حسن امینی حاکم شرع مردمی کردستان نام برد.

یکی دیگر از معترضان دکتر جلال جلالی‌زاده، استاد دانشگاه و از چهره‌های سیاسی اهل سنت است که در بیانیه‌ خود در دفاع از مولانا عبدالحمید او را چهره‌ای “وحدت‌طلب” توصیف کرد. به گفته جلالی‌زاده اتهامات شبکه‌ی ولایت به وحدت ملی و مذهبی ایرانیان خدشه وارد می‌کند.

مولانا محمدحسین گرگیج، امام جمعه اهل سنت در آزادشهر استان گلستان گفت: «مسئولین باید جلوی چنین افراد بی‌مسئولیت را بگیرند و طوری نشود که در بین شیعه و سنی و اقوام دودستگی ایجاد شود، ما در یک کشور زندگی می‌کنیم لذا باید برای باورها و شخصیت‌های مذهبی یکدیگر احترام قایل شویم.»

گرگیج افزود: «اوضاع کشور را بحرانی نکنید و باید با صلح و آرامش در کنار یکدیگر زندگی کنیم و خادم ملت باشیم، تبعیض و تکفیر حرام و ناجایز هستند و نباید با احساسات و باورهای مذهبی مردم بازی شود، بارها مشاهده کردیم که اگر بحرانی بر علیه مولانا عبدالحمید ایجاد شده است خود ایشان آن بحران را مدیریت کرده و مردم را به آرامش فراخوانده اند.»

عبدالحمید: شبکه ولایت را از افراد افراطی پاکسازی کنید

اما خود مولوی عبدالحمید هم در واکنش به اتهامات شبکه ولایت گفت: «بنده واقعا از موضع‌گیری شیعه و سنی و برخی از مسئولین در رابطه با این موضوع خوشحال شدم. آیت‌الله قزوینی، مسئول شبکه ولایت نیز طی یک تماس تلفنی و هم با پخش برنامه‌‌‌ای در این شبکه، از بنده عذرخواهی کرد.»

امام جمعه اهل سنت زاهدان خاطرنشان کرد که این نشانه بیداری مردم است که اگر افراطیون شیعه و سنی دنبال تفرقه و اختلاف باشند با مخالفت مواجه می‌شوند. مولانا عبدالحمید همچنین گفت: «به‌خاطر حفظ وحدت مذاهب این عذرخواهی را می‌پذیرد».

عبدالحمید در ادامه تاکید کرد: «توصیه بنده به مدیریت شبکه ولایت که به حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی، یکی از مراجع تقلید مطرح کشور منتسب است و سایر شبکه‌های وابسته به حوزه علمیه قم که به اهل بیت منتسب هستند، آن است که افراد تندرو، افراطی و احساساتی را که با سخنان نسنجیده خود سبب بروز مشکلات و تفرقه می‌شوند از بین خودشان بیرون کنند و از افراد تقریبی که سبب وحدت شیعه و سنی و اقوام و مذاهب می‌شوند کار بگیرند؛ این انتظار شیعه و سنی است.»

برچسب ها

دیدگاه

  1. بد ببخشید فرض همین مطلب را یکی از علمای اهل سنت می گفتند ایا برادان و علمای شیعه جرات داشنتد بر علیه همچین کسی بایستند.

    • مملکت ما توری شده که اگه ی سگ سنی سرش درد بگیره همه اه وواویلا میگن اما ما شیعه ها…..

  2. ی نگاه به شبکه های اهل سنت مثل کلمه و توحید بندازین و ببینین چقد به شیعیان توهین میشه بعدش علیه ی حرف ساده و واقعی موضع گیری کنین

  3. هدف دشمنان این است که یکی از با سواذترینعلما،ابوالقاسمی. را ازاین شبکه دورکنند، که متاسفانه موفق هم شدند،درحالیکه علنا باید از اقای ابوالقاسمی شدیدا حمایت میشد،

  4. سلام علیکم من از بینندگان شبکه پر محتوای ولایت هستم و خود از اهل شیعه و سید هستم شبکه ولایت یک شبکه خوب و مفید هستش که سعی میکند که وحدت بین برادران اهل سنت و عزیزان شیعه را به وجود بیاورد و از اساتید با سوادی استفاده میکند. اما بر خود لازم دونستم که بگم شبکه کلمه و شبکه توحید شبکه های وهابی هستند و نه سنی چرا که خیلی از عزیزان اهل سنت هم با این شبکه ها مخالف هستند