8

استاندار فارس: هدف حراست‌، سالم‌سازی دستگاه‌ها باشد نه مچ گیری

  • ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۲
استاندار فارس: هدف حراست‌، سالم‌سازی دستگاه‌ها باشد نه مچ گیری

استاندار فارس تاکید کرد که هدف دوایر حراست در اداره‌ها و نهادهای مختلف باید پیشگیری از بروز تخلف و سالم سازی محیط اداری باشد، نه مچ گیری و طرد افراد.

عنایت‌الله رحیمی در همایش حراست‌های فرمانداری‌ها و شهرداری‌های استان فارس بیان کرد: حراست باید با شناسایی به موقع آسیب‌ها، مانع از بروز انحرافات شوند.

به گزارش ایسنا به نقل از استانداری فارس، رحیمی با بیان اینکه حراست موفق باید قبل از وقوع اتفاقات نامناسب همکاران را هوشیار کند، افزود: کارکنان حراست باید ابتدا به عنوان یک انسان مسلمان در اداره ایفای وظایف کنند و هیچ تفاوتی با دیگر کارکنان برای خود قائل نباشند.

استاندار فارس اظهار کرد: همکاران اداری هیچ تفاوت انسانی با یکدیگر ندارند و تقوا و عمل صالح، ملاک برتری افراد است.

رحیمی با اشاره به اینکه حراست باید با مطالعه و وقت گذاری، شناخت کاملی از دستگاه متبوع خود داشته باشد، افزود: وقتی ساختارهای اداری را بشناسیم و فرایندها و رویه‌های اداری را به خوبی تحلیل و پیگیری کنیم متوجه می‌شویم اشکالات از کجا نشات گرفته و برای رفع ایرادات و پویا کردن سازمان، گام برداریم.

او با تاکید بر این که حراست باید به تمام معنا مسلط بر امور سازمان باشد، ادامه داد: اولین مسئله‌ای که موجب موفقیت در حراست از سازمان می‌شود، شناخت از مسائل، مشکلات، نیازمندیوها، اهداف و چارچوب‌های آن سازمان است که باید برای دستیابی به این شناخت، تلاش کرد.

استاندار فارس با بیان این که مهم ترین سرمایه هر سازمان، نیروی انسانی است که وظایف سازمانی توسط همین سرمایه انجام می‌شود، گفت: باید اعتماد همکاران را جلب کنیم که در تنگناها حراست را پناهگاه خود تلقی کنند و برای رفع مشکلات خود به حراست امید داشته باشند.

رحیمی با تصریح به این که ساختارهای اداری در برخی بخش‌ها دارای اشکالاتی است و همچنین برخی فرایندها ناقص و ناکارآمد است که موجب فساد و ناکارمدی می‌شود، افزود: حراست باید قبل از دیگران بر این کاستی‌ها اشراف داشته باشد و برای رفع این نواقص تلاش کند.

رویه‌های اداری تغییر کند

او همچنین با اشاره به اینکه کاستی‌های نظام اداری موجب خدشه در هدف اصلی سیستم اداری یعنی رضایت مندی مردم می‌شود، گفت: رویه‌های اداری برای حل مسائل باید به روش‌های خلاقانه، جدید و استاندارد  تغییر کند تا بتوانیم به شکل بهتری مسائل مردم را حل کنیم.

استاندار فارس با تاکید بر این که برخی مقررات اداری می تواند روزنه‌ها و حفره‌های فسادزا را ایجاد کند، افزود: باید تلاش کنیم حفره‌های فساد را شناسایی و آنها را بپوشانیم.

رحیمی با بیان اینکه که رسالت ما رضایت مندی و اعتمادسازی بین مردم است که رضایت خدا را نیز در پی دارد، ادامه داد: باید فرهنگ خدمت صادقانه و بی منت را ترویج کنیم.

او با اشاره به اینکه باید الگوها و شیوه‌های مختلف مدیریتی و مزایا و معایب آنها را بشناسیم، ادامه داد: برای از بین بردن نواقص و آسیب‌ها باید از دانش و اشراف دیگران نیز استفاده کنیم و از منابع مختلف، دانایی و تسلط خود را نسبت به سازمان افزایش دهیم.

استاندار فارس گفت: قطعا روش‌های بهتری از روش‌های امروزی برای حل مشکلات وجود دارد که باید برای پویایی و اقدامات درست و بهنگام، در پی اصلاح روش‌های گذشته باشیم.

رحیمی با تاکید بر این که حراست پشتوانه محکم و اصیل هر دستگاه است و باید به عنوان چشم و گوش مدیر ایفای نقش کند، افزود: مدیران به دلیل حجم زیاد وظایف محوله از برخی مسائل بی اطلاع می‌مانند که حراست باید با حضور در بین همکاران و ارباب رجوع، با هوشیاری موارد مختلف را برای تصیم گیری درست به مدیر انتقال دهند.

او با بیان اینکه حفظ سلامت جامعه اداری به عهده حراست قرار دارد، اظهار کرد: مدیریت حراست برای رسیدن به اهداف سازمانی که در مسیر انقلاب و خدمت به مردم است باید تلاش کند.

متخلق به اخلاق اسلامی شویم 

استاندار فازس تصریح کرد: نیاز داریم قبل از هر چیز متخلق به اخلاق اسلامی بوده و خود را بی نیاز از تشویق و تنبیه اداری بدانیم و حراست را رسالت شرعی، ملی و انقلابی خود را تلقی کنیم.

رحیمی با تاکید بر این که ایران اسلامی به اندازه کافی دشمن دارد و انتظاری جز دشمنی از آنان نداریم، افزود: باید تلاش کنیم دوستان انقلاب را حفظ کنیم و بر آنها بیفزائیم؛ نه این که هر روز عده‌ای را از قطار انقلاب پیاده کنیم.

او با بیان این که هر چه بیشتر خود را مدعی حفظ انقلاب و  پیروی از آرمان‌های شهدا بدانیم بیشتر زیر ذره بین خواهیم بود و خطای ما بیشتر جلوه می‌کند، گفت: باید خود را از هر لغزشی مصون نگهداریم که این مسیر جز با همراهی، همکاری، تیزبینی و دانایی محقق نمی‌شود.

حافظ منافع عامه مردم فارغ از جناح‌ها باشیم

رحیمی با اشاره به اینکه باید خود را حافظ منافع عامه مردم فارغ از جناح‌ها بدانیم، ادامه داد: باید حافظ دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی که جمهوری اسلامی است باشیم، زیرا آمدن و رفتن دولت‌ها طبیعی است ولی مردم هستند که می‌توانند نظام را حفظ کرده و پایدار کنند، بنابراین باید بکوشیم رضایت خدا را که از مسیر خدمت به مردم است، کسب کنیم است.

برچسب ها

دیدگاه