تاریخ : سه شنبه, ۱۲ مرداد , ۱۴۰۰ 25 ذو الحجة 1442 Tuesday, 3 August , 2021
5

پاکستان: علیه ایران اقدامی نمی‌کنیم

  • ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۴
پاکستان: علیه ایران اقدامی نمی‌کنیم

یک روز پس از اعلام ناخشنودی ایران از انتصاب یک نظامی بازنشسته پاکستانی به فرماندهی “ائتلاف اسلامی مبارزه با تروریسم” که عربستان سعودی آن را تشکیل داده، پاکستان گفته “این ائتلاف علیه هیچ کشوری نیست” و “هیچ گامی علیه ایران بر نخواهد داشت”.

به گزارش بی‌بی‌سی، تهمینه جنجوعه معاون وزارت امور خارجه پاکستان گفته است که کشورش “به سیاست عدم دخالت در تنش میان کشورهای اسلامی متعهد باقی خواهد ماند”.

روزنامه داون چاپ پاکستان می گوید معاون وزیر خارجه این کشور امروز در جلسه کمیسیون سیاست خارجی مجلس ملی پاکستان گفته است که کشورش با ایران روابط حسنه ای دارد و “هیچ اختلافی در مرزهای دو کشور وجود ندارد”.

خانم جنجوعه درباره پیوستن راحیل شریف از ژنرال های ارتش پاکستان به فرماندهی ائتلاف تشکیل شده از سوی عربستان سعودی گفته است “هر افسر ارتش پاکستان پس بازنشستگی آزاد است هر مسئولیت و شغلی را بپذیرد”.

او از تلاش پاکستان برای کمک به رفع تنش میان ایران و عربستان اشاره کرده و گفته “حفظ موازنه در روابط با ایران و عربستان کار ساده ای برای پاکستان نیست اما “ما هیچ قدمی علیه منافع ایران برنمی داریم”.

پیش از این مهدی هنردوست، سفیر ایران در پاکستان، گفته بود که دولت پاکستان “قبل از صدور مجوز برای ژنرال راحیل شریف برای پیوستن وی به ائتلاف نظامی یاد شده، با ایران تماس گرفت، اما این به معنای رضایت ایران از این تصمیم پاکستان و یا پذیرفتن آن نیست”.

رسانه های پاکستانی گزارش داده اند که فرمانده ارتش این کشور در روزهای آتی و با هدف ارائه توضیحاتی به مقام های ایران درباره ائتلاف نظامی تشکیل شده، به تهران سفر خواهد کرد.

این ائتلاف نظامی که رسانه های نزدیک به عربستان سعودی از آن به “ناتوی اسلامی” تعبیر کرده اند به گفته مقام های سعودی در پی مبارزه با “تروریسم و خطرات موجود در منطقه خاورمیانه است”.

نزدیک به ۴۰ کشور منطقه به جز ایران عضو این ائتلاف هستند.

عربستان سعودی دو سال پیش از این هم با تاسیس یک ائتلاف نظامی که گفته شد بیش از ۳۰ کشور عمدتا مسلمان عضو آن هستند، دست به عملیات نظامی در یمن زد که با انتقاد شدید لفظی از سوی مقام های ایران رو به رو شد.

برچسب ها