6

تلاش برای محدودسازی فعالیت اینترنت جهانی در ایران

  • 26 بهمن 1398 - 19:45
تلاش برای محدودسازی فعالیت اینترنت جهانی در ایران

عباس آسوشه،‌ معاون شورای عالی فضای مجازی ایران با اشاره به نهایی شدن برنامه شبکه ملی اطلاعات تا پایان سال جاری اعلام کرد اینترنت به عنوان یک سرویس و به صورت مدیریت‌شده روی این شبکه قرار خواهد گرفت.

پیش از این نیز در جریان اعتراضات آبان امسال، اینترنت جهانی از شامگاه شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸ در سراسر ایران قطع شد و شنبه دوم آذر ۹۸ وصل شد.

آسوشه روز شنبه ۲۶ بهمن‌ماه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا اظهار کرد: اینترنت یک سرویس روی شبکه ملی اطلاعات است و تعاملی مدیریت‌شده با آن خواهیم داشت. آن‌جایی که مدیران و قانون‌گذاران اینترنت به حق مالکیت و شهروندی مردم ایران احترام بگذارند می‌توانند به سرویس‌دهی‌شان در کشور ادامه دهند.

او همچنین اضافه کرد: اما آن‌جایی که اتفاقاتی مانند مسدودسازی صفحات ایرانی در زمان شهادت حاج قاسم سلیمانی رخ دهد و مردم ما را از اطلاع‌رسانی محروم کنند، برخورد خواهیم کرد و درصدد آنیم با توسعه شبکه ملی اطلاعات توان برخورد با آن را پیدا کنیم.

به گفته معاون راهبری فنی شورای عالی فضای مجازی، در صورت تصویب برنامه شبکه ملی اطلاعات این سند از سال ۱۴۰۴ ضمانت اجرایی یافته و همه دولت‌ها وظیفه اجرای آن را خواهند داشت.

آسوشه همچنین اظهار کرد که «موتور جست‌و‌جوی بومی» از اجزای شبکه ملی مستقل است و قرار است با گوگل رقابت کند.

او اشاره کرد که مردم در این فضا از «رایانامه (ایمیل) بومی» برای دریافت خدمات دولت الکترونیک استفاده خواهند کرد.

برچسب ها

دیدگاه