5

استاندار فارس: آماده توسعه روابط با کشور دانمارک هستیم

  • 17 بهمن 1398 - 8:01
استاندار فارس: آماده توسعه روابط با کشور دانمارک هستیم

استاندار فارس در دیدار با سفر دانمارک در جمهوری اسلامی ایران، از آمادگی کامل این استان برای توسعه روابط فرهنگی، اقتصادی و توریستی با کشور دانمارک خبر داد.

عنایت الله رحیمی در دیدار با دنی انان سفیر کشور دانمارک در جمهوری اسلامی ایران، با بیان اینکه از سال ۱۳۵۷ با توجه به خواست مردم و بنیانگذار کبیر انقلاب سیاست های خارجی بر مبنای دوستی با همه ملت ها بنا نهاده است، عنوان کرد: دوستی و صلح میان ملت ها همواره پایدار است حتی اگر حکومت ها در مسیر این دوستی پایدار نباشند ، چرا که عمر دولت ها کمتر از ملت ها است.

رحیمی، روابط فرهنگی را اثر گذارترین نوع روابط دانست و افزود: روابط ایران و دانمارک سابقه ای طولانی دارد؛ هر چند معتقدیم شناخت دو ملت باید با تقویت روابط فرهنگی بیشتر شود.

استاندار فارس با بیان اینکه ملت ایران ملتی مستقل، آزادی خواه و انسان دوست هستند، خاطرنشان کرد: ایران همواره ارتباط خوبی با اتحادیه اروپا به ویژه کشور دانمارک داشته و امروز انتظار داریم کشورهای عضو اتحادیه اروپا دور از فشارهای دیگران به مصوبات سازمان ملل و تعهدات خود به ایران پایبند باشند.

وی  با بیان اینکه ایران‌همواره به تعهدات خود پایبند بوده است، خاطرنشان کرد: بی تردید برهم زدن توافقات و مصوبات بین المللی از سوی آمریکا موجب ایجاد بی اعتمادی خواهد شد.

رحیمی با بیان اینکه ارزیابی ملت ایران از رابطه با کشور دانمارک مثبت است یاد آور شد: این کشور می تواند نقش موثری در تحکیم و تقویت روابط ایران و اتحادیه اروپا داشته باشد.

استاندار فارس در بخش دیگری از سخنان خود دراین دیدار به بیان ظرفیت های متعدد استان فارس در حوزه های گوناگون پرداخت و با تاکید بر اینکه فارس مقیاسی کوچک از ایران است، عنوان کرد: این استان پهناور با ۵ میلیون نفر جمعیت و ۳۶ شهرستان به مرکزیت شیراز در بخش های مختلف اقتصادی ، گردشگری، کشاورزی، صنعتی، معدنی، دانشگاهی و… پتانسیل های درخور توجه و رتبه های برتر در سطح ملی دارد.

وی همچنین به سابقه تاریخی کهن دیار فارس اشاره کرد و گفت: این سرزمین سابقه ای به بلندای ۵ هزار سال در تاریخ دارد که ۲۵۰۰ سال از این تاریخ در قالب آثار بزرگی همچون پرسپولیس، نقش رستم، پاسارگاد و… قابل دیدن و ملموس است.

وجود محورهای ثبت شده جهانی همچون محور هخامنشی و ساسانی در استان فارس از دیگر موضوعاتی بود که استاندار فارس به آن اشاره کرد.

وی با بیان اینکه شهر شیراز به عنوان مرکز استان فارس شهر فلاسفه، عرفا، دانشمندان و بزرگان علم و ادب بوده و امروز نیز با دارا بودن بیش از ۱۸۰ مرکز اموزش عالی از جمله دانشگاه شیراز، دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه صنعتی  قطب دانشگاهی است.

وجود اقلیم چهار فصل در فارس، گرد هم آمدن اقوام و گروه های مختلف و اتحاد موجود میان آنها در استان، وجود ۷ فرودگاه که ۳ مورد از آنها بین المللی است و توجه گردشگران به استان فارس به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری از دیگر موضوعاتی بود که دکتر عنایت الله رحیمی در این دیدار به آنها اشاره کرد.

نماینده عالی دولت در استان فارس به وجود زمینه های مختلف برای تقویت همکاری ها با کشور دانمارک اشاره کرد و گفت: این روابط می تواند در حوزه تبادل دانشجو، سرمایه گذاری های مشترک در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی، کارخانجات داروسازی  ، سرمایه گذاری در حوزه انرژی های نوین همچون انرژی های بادی و خورشیدی… ایجاد شود.

استاندار فارس با تاکید بر اینکه مجموعه تحت مدیریت او در استان فارس از توسعه روابط فرهنگی و اقتصادی و توریستی با کشور دانمارک استقبال می کند، خاطرنشان کرد: کشور ایران و استان فارس یکی امن ترین مکان ها برای سرمایه گذاری است.

رحیمی با بیان اینکه سیاست گذاری های دولت در استان فارس از سوی استانداری تعیین می شود، گفت: بی شک مدیریت ارشد استان فارس شهرداری ها و بخش خصوصی را به تسهیل سرمایه گذاری با شرکای بین المللی تشویق می کند.

استاندار فارس با بیان اینکه صلح همواره پایدار است و هر جنگی در نهایت به صلح ختم می شود، مردم ایران را ملتی بزرگ و متمدن دانست که باید با زبان احترام با آنها سخن گفته شود نه زبان تهدید و تحریم، گفت: ملت و حکومت ایران نیز تا زمانی که منافع ملی کشور رعایت شود هیچ مشکلی با دنیا ندارد.

برچسب ها

دیدگاه