تاریخ : شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۰ 15 ذو الحجة 1442 Saturday, 24 July , 2021
4

ناخشنودی ایران از انتصاب ژنرال پاکستانی به فرماندهی ائتلاف سعودی

  • ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۹:۱۸
ناخشنودی ایران از انتصاب ژنرال پاکستانی به فرماندهی ائتلاف سعودی

مهدی هنردوست، سفیر ایران در پاکستان، نگرانی کشورش را از انتصاب ژنرال راحیل شریف، فرمانده سابق ارتش این کشور، به‌عنوان فرمانده نیروهای “ائتلاف اسلامی مبارزه با تروریسم” اعلام کرد.

مهدی هنردوست، سفیر ایران در پاکستان، در گفت‌و‌گو با رسانه‌های این کشور اعلام کرد که تهران نسبت به اقدام اخیر پاکستان در ارتباط با صدور مجوز برای پیوستن فرمانده سابق ارتش این کشور به ائتلاف نظامی تحت رهبری سعودی “ملاحظاتی” دارد.

ژنرال راحیل شریف، فرمانده سابق ارتش پاکستان، به‌عنوان فرمانده نیروهای “ائتلاف اسلامی مبارزه با تروریسم” به رهبری عربستان سعودی انتصاب شده است. در این ائتلاف ۳۹ کشور اسلامی شرکت دارند.

به گفته عربستان سعودی این ائتلاف نظامی اسلامی، که آن را “ناتوی اسلامی” می نامند، قصد دارد با تروریسم و خطراتی مانند درگیری‌های خاورمیانه، یمن و گروه تروریستی “دولت اسلامی” (داعش) مبارزه کند. برخی از کشورهای مهم اسلامی، مانند ایران عضو این ائتلاف نیستند.

خواجه آصف، وزیر دفاع پاکستان، از ماه ژانویه سال جاری میلادی (۲۰۱۷) اعلام کرده بود که ژنرال راحیل شریف فرمانده سابق ارتش این کشور، به عنوان فرماندهی ائتلاف نظامی عربستان موسوم به ائتلاف ضد تروریسم، معرفی شده است.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، مهدی هنردوست، سفیر ایران در پاکستان، در مصاحبه‌هایش با رسانه‌های این کشور گفته است که دولت پاکستان “قبل از صدور مجوز برای ژنرال راحیل شریف برای پیوستن وی به ائتلاف نظامی یاد شده، با ایران تماس گرفت، اما این به معنای رضایت ایران از این تصمیم پاکستان و یا پذیرفتن آن نیست.”

هنردوست در ادامه گفت: «ایران به پاکستان اعلام کرده بود که به ائتلاف‌های نظامی چون ائتلاف یاد شده ملحق نخواهد شد، ضمن این‌که هیچ‌گونه پیشنهادی به ایران برای پیوستن به این ائتلاف داده نشده است.»

سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان در این مصاحبه‌ها پیشنهاد کرده بود که منطقه و جهان اسلام، امروز بیش از هر چیز دیگری نیازمند “ائتلاف برای صلح” است.

ژنرال راحیل شریف فرمانده سابق ارتش پاکستان ۶۰ ساله است و خوش نام. شریف که سه سال ارتش پاکستان را فرماندهی کرد، در پایان نوامبر سال گذشته میلادی (۲۰۱۶)  بازنشسته شد. او از محدود فرماندهان ارتش پاکستان است که در امور سیاسی این کشور دخالتی نکرد. در دوره‌ای که او ریاست ستاد ارتش پاکستان را برعهده داشت، بر قدرت و نفوذ ارتش این کشور افزوده شد.

آن‌چه ژنرال شریف را در پاکستان پرآوازه ساخت، علاوه بر مبارزه با گروه‌های بنیادگرا و تروریستی در وزیرستان شمالی، عدم موضع‌گیری سیاسی او در مسائل داخلی و همینطور در مسائل خارجی بود که عملا در اختیار دولت قرار داشت.

در پاکستان بیم آن می‌رود که سمت جدید شریف به تنش‌های موجود در این کشور دامن بزند. اقلیت شیعه پاکستان که طرفدار ایران است از افزایش نفوذ عربستان سعودی در هراس است. ۲۰ تا ۲۵ درصد جمعیت پاکستان که حدود ۴۰ تا ۴۵ میلیون نفر از جمعیت ۲۰۰ میلیونی پاکستان را تشکیل می دهند، شیعی مذهب هستند.

برچسب ها