تاریخ : یکشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۰ 16 ذو الحجة 1442 Sunday, 25 July , 2021
3

لوکزامبورگ تقاضای آزادسازی دارایی‌های ایران را رد کرد

  • ۰۴ فروردین ۱۳۹۶ - ۹:۱۲
لوکزامبورگ تقاضای آزادسازی دارایی‌های ایران را رد کرد

دستگاه قضایی لوکزامبورگ با رد درخواست بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ١ میلیارد و ۶٠٠ میلیون دلار از دارایی های این کشور را آزاد نکرد. یک قاضی فدرال آمریکا خواستار مسدود شدن این دارایی ها و پرداخت غرامت از طریق آنها به قربانیان عملیات تروریستی ١١ سپتامبر شده بود.

به گزارش رادیو فرانسه، در بیانیه ای که دستگاه قضایی لوکزامبورگ به همین مناسبت دیروز چهارشنبه ٢٢ مارس منتشر کرد، آمده است که دارایی های بانک مرکزی ایران به درخواست وکلای قربانیان عملیات تروریستی سپتامبر ٢٠٠١ توقیف شده است. به نوشتۀ روزنامۀ “نیویورک تایمز” قربانیان این عملیات تروریستی قاضی فدرال نیویورک “جورج دانییلز” را متقاعد کرده بودند که به دلیل حمایت جمهوری اسلامی ایران از عاملان عملیات سپتامبر ٢٠٠١ از این کشور درخواست غرامت بکند.

قاضی دانییلز با پذیرش این درخواست در سال ٢٠١٢ از جمهوری اسلامی ایران خواست که روی هم مبلغ ٧ میلیارد دلار به قربانیان عملیات تروریستی یازده سپتامبر غرامت بپردازد.

وکلای قربانیان این عملیات سال گذشته با استناد به رأی قاضی دانییلز از یک قاضی لوکزامبورگ خواستند که ١ میلیارد و ۶٠٠ میلیون دلار از دارایی های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را در بانک های لوکزامبورگ به سود قربانیان عملیات یازده سپتامبر توقیف کند.

یکی از وکلای قربانیان این واقعه از تصمیم دیروز دستگاه قضایی لوکزامبورگ ابراز خشنودی کرد و گفت که دادگستری آمریکا اسناد مربوط به کمک ایران به القاعده را دریافت کرده است.

مسئولان جمهوری اسلامی ایران از جمله مجید تخت روانچی، معاون وزیر امور خارجۀ این کشور، تصمیم دستگاه قضایی لوکزامبورگ را غیرمنصفانه و بی اساس خوانده و گفته بودند که در اعتراض به این تصمیم شکایتی را تسلیم دستگاه قضایی این کشور خواهند کرد. اکنون دستگاه قضایی لوکزامبورگ می گوید که درخواست جمهوری اسلامی ایران برای آزادسازی دارایی های این کشور در لوکزامبورگ قابل پذیرش نیست.

برچسب ها