4

تهران، دمشق، مسکو؛ محور گفتگوهای وزیران خارجه اروپایی

  • ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ - ۷:۴۹
تهران، دمشق، مسکو؛ محور گفتگوهای وزیران خارجه اروپایی

توافق هسته‌ای ایران، جنگ سوریه و روابط با روسیه از جمله مسائلی است که در نشست روز دوشنبه ۲۷ فروردین (۱۶ آوریل) در لوکزامبورگ میان وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش یورو نیوز، وزیران خارجه اروپایی در این نشست بار دیگر بر تعهد قاطع و صریح خود به اجرای برجام تأکید کردند. فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که حفظ توافق جامع هسته‌ای برای ۲۸ کشور عضو این اتحادیه حیاتی است.

خانم موگرینی در نشست خبری تاکید کرد که هر چند اتحادیه اروپا قصد اجرای تحریم‌ها علیه برنامه موشکی ایران را دارد اما همچنان به پایبندی تهران به برجام اطمینان دارد و قصد ندارد تغییری در سیاست‌های خود ایجاد کند.

خانم موگرینی درباره تحریم‌های جدید گفت: «هنوز تصمیم به اجرای این تحریم‌ها نگرفته‌ایم.» وی همچنین اعلام کرد که بزودی درباره وضع تحریم‌هایی علیه ایران به دلیل مداخله در سوریه تصمیم گیری خواهد شد.» خانم موگرینی تاکید کرد که اتحادیه اروپا بدلیل عدم رعایت حقوق بشر و گزارش‌های فراوانی که در این زمینه از ایران منتشر می‌شود تحریم‌های دیگری وضع خواهد کرد.

روابط اروپا و مسکو

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره روسیه گفت که شواهد مستدلی وجود دارد که «حمله تروریستی» در خاک بریتانیا با همکاری کرملین انجام شده است که اعضای اتحادیه اروپا بزودی در این باره تصمیم گیری خواهند کرد. وی گفت در نشست رهبران اتحادیه اروپا در ماه ژوئن در این باره بحث و بررسی و علیه مداخله روسیه تصمیم گیری خواهند کرد.

اروپا و بحران سوریه

وی درباره حمله شیمیایی سوریه اعلام کرد که منتظر پاسخ کار‌شناسان درباره عامل حمله خواهد ماند و اتحادیه اروپا پس از انتشار گزارش در این باره تصمیم گیری خواهد کرد. وی همچنین گفت: «با وجود اینکه مطمئن هستیم رژیم اسد عامل اصلی مشکلات مردم سوریه است اما بحران سوریه تنها با گفتگو با تمامی عوامل درگیر در جنگ حل خواهد شد.»

برچسب ها