تاریخ : یکشنبه, ۲۳ خرداد , ۱۴۰۰ 4 ذو القعدة 1442 Sunday, 13 June , 2021
5

«دراویش آغازکننده حملات دیشب نبودند»

  • ۰۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۸
«دراویش آغازکننده حملات دیشب نبودند»

یک فعال حقوق دراویش دست داشتن دراویش در حمله اتوبوس و خودروها به ماموران انتظامی را تکذیب کرد و گفت: این اتفاق باعث ناراحتی دراویش نیز شده است، در مسلک و مرام دراویش انجام چنین حرکت‌هایی جایی ندارد.

فرهاد نوری در گفت‌وگو با ایسنا افزود که «هیچگاه خشونت در مسلک دراویش نبوده است.»

آقای نوری گفت: دراویش هیچگاه نمی‌خواستند که این اتفاقات بیفتد. آنها همواره تجمعاتی مسالمت‌آمیز داشته‌اند، اما درباره اتفاقات دیشب باید دید که چه کسانی می‌خواهند از این اغتشاشات سود ببرند و تقصیر را بر گردن دراویش بیندازند.

این فعال حقوق دراویش افزود: هیچ کسی موافق خشونت نیست و حتی یک مورد پیدا نمی‌شود که دراویش آغازکننده خشونت، اغتشاش و ضرب و شتم بوده باشند.

به گفته او، فرمانده انتظامی تهران در گفت‌وگویی که با دراویش داشتند، تضمین دادند که هیچ اتفاقی برای دراویش نمی‌افتد و امنیت منطقه را بر عهده گرفتند.

این فعال حقوق دراویش تاکید کرد که  آغازکننده ماجرای دیشب نه نیروی انتظامی و نه دراویش بودند.

درگیری های شدید شب گذشته در تهران شماری کشته و زخمی داشت.

در این درگیری ها یک اتوبوس به میان ماموران رفت و باعث شد سه تن از ماموران جانشان را از دست بدهند. همچنین یک بسیجی نیز با خودروی سمند و یک بسیجی دیگر هم بر اثر اصابت سلاح سرد جانش را از دست داد.

نیروی انتظامی اعلام کرده که در این درگیری‌ها ۳۰۰ تن از دراویش را بازدشت کرده. شماری از ماموران و همچنین دراویش در این درگیری‌ها مجروح شده اند.

درگیری چگونه آغاز شد؟

عده‌ای از دراویش پیش از ظهر روز دوشنبه ۳۰ بهمن در اعتراض به دستگیری یکی از دراویش به نام نعمت الله ریاحی در مقابل کلانتری ۱۰۲ تهران واقع در نیستان دهم پاسداران تجمع کردند.

نعمت الله ریاحی شامگاه یکشنبه ۲۹ بهمن در تهران بازداشت شده بود. کانال تلگرامی مجذوبان نور، ارگان رسمی دراویش گنابادی می‌گوید او درویش سالخورده‌ و ساکن شهرکرد بوده که در پی اعتراضات اخیر در نزدیکی محل اقامت قطب دراویش گنابادی به تهران مراجعه کرده بود و در پی پیگیری و پرس‌وجو برای بازداشت یک درویش دیگر به کلانتری ۱۰۶ نامجو مراجعه کرده و بازداشت شده است.

اعتراضات تقریبا از ساعت ۶ بعدازظهر ۳۰ بهمن با واکنش نیروی انتظامی مواجه شد و بعد از آن بود که اعتراضات به گلستان هفتم، محل سکونت نورعلی تابنده، قطب دراویش گنابادی کشیده شد.

برچسب ها

دیدگاه

  1. چرت نگو .
    شهید حدادیان پس کی کشت؟