تاریخ : شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۰ 15 ذو الحجة 1442 Saturday, 24 July , 2021
6

درخواست احزاب اصلاح‌طلب برای برپایی تجمع در حمایت از استاندار خراسان جنوبی

  • ۲۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۳:۲۸
درخواست احزاب اصلاح‌طلب برای برپایی تجمع در حمایت از استاندار خراسان جنوبی

به دنبال فشار گروه‌های تندرو و مخالفان دولت برای برکناری سیدعلی‌اکبر پرویزی، استاندار خراسان جنوبی شماری از احزاب اصلاح‌طلب خواهان صدور مجوز برپایی تجمع در پشتبیانی از وی شده‌اند.

این احزاب اصلاح‌طلب در نامه‌هایی جداگانه به فرمانداری بیرجند خواستار صدور مجوز تجمع برای ساعت ۱۰ صبح روز شنبه ۲۱ اسفند شده‌اند.

این احزاب ضمن دفاع از عملکرد استاندار خراسان جنوبی، تجمع‌کنندگان را متهم کرده‌اند که قصد دارند فضای سیاسی استان خراسان جنوبی را در آستانه انتخابات «به هم بریزند.»

در همین حال استاندار خراسان جنوبی در اولین واکنش به رخدادهای اخیر گفته:‌ «با هرگونه تجمع حامیان دولت در استان مخالفت کردم، اجازه اردو کشی ندادم و بنا نداریم فضا دو قطبی شود.»

او گفته:‌ «خبری که در خصوص سخنانم در جمع هنرمندان منتشر شد خلاف واقع بود، اصل خبر درست ولی نوع آن اشکال داشت. در جمع هنرمندان مشکلاتی مطرح شد، مثال از فرهنگ ها و اقوام زده شد، شاید توضیح بیشتری می دادم، فکر نمی کردم ،حساسیت هایی ایجاد شود.»

مخالفان دولت در روزهای اخیر با برگزاری تجمعات مختلف فشارهای گسترده‌ای را برای برکناری استاندار خراسان جنوبی آغاز کرده‌اند.

این تجمع‌کنندگان می‌گویند که استاندار خراسان جنوبی در یک جلسه «سخنان ضددینی» بیان کرده است.

اشاره این مخالفان دولت به سخنانی است که پرویزی ۲۸ بهمن سال جاری در جمع هنرمندان گفته است.

استاندار در این جلسه گفته بود: «مردم خراسان شمالی مردمی شاد هستند؛ ساز و دهلشان، تار و دف در همه حوزه‌ها هست و در مراسم عروسی‌های ما در منطقه باختاران‌ها به صورت خیلی مرسوم است که آقایان می‌رقصند، خانم‌ها می‌‌رقصند اماکنی هم وجود دارد که خیلی به اسلام و مسلمین لطمه وارد نمی‌شود.»

این سخنان استاندار باعث شده که مخالفان دولت در سه هفته گذشته تجمعات پراکنده‌ای را برپا کنند.

دور تازه این تجمعات روز پنجشنبه ۱۹ اسفند آغاز شده و رسانه‌های مخالف دولت نیز در دو روز گذشته مصاحبه‌های متعددی با چهره‌های مخالف دولت منتشر کرده‌اند که وجه مشترک همه آن‌ها تقاضا برای برکناری استاندار است. این دست از رسانه‌ها همان رسانه‌هایی هستند که حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور پیشتر بدون اشاره مستقیم به نام‌شان آن‌ها را متهم کرده که «با استفاده از بیت‌المال، دولت را تخریب می‌کنند.» روحانی آذرماه ۱۳۹۳ نیز در انتقادی آشکار از این رسانه‌ها گفته بود: «با تجمیع یک قدرت در نهاد فساد درست می‌شود؛ اگر تفنگ، پول، قدرت، روزنامه، سایت و تبلیغات در یک جا جمع شد حتما فساد است.»

در همین حال گزارش شده که احتمالا یکی از مقامات وزارت کشور به بیرجند، مرکز استان خرسان جنوبی سفر خواهد کرد.

استانداری خراسان جنوبی در واکنش به تجمعات مخالفان گفته که منظور استاندار از رقص، «رقص محلی» بوده اما این توضیح نیز باعث نشده که معترضان به تجمعات خود پایان دهند.

سخنان استاندار خراسان جنوبی در خصوص شادی در حالی خشم مخالفان دولت را برانگیخته که روحانی هشتم اسفند جاری نیز گفته بود: «برخی همین که ذره‌ای نشاط در بین مردم به وجود می‌آید، می‌گویند اشکال دارد. چطور گریه کردن به هر مقدار که باشد، حلال است اما خندیدن و نشاط، حرام؟…بگذارید جامعه و جوانان نشاط داشته باشند، بدون نشاط نمی ‌شود به آینده فکر کرد و سلامت جسم و روح بدون نشاط امکان پذیر نیست.»

آخرین آمارها نشان می‌دهد ایران جزو کشورهایی با افسردگی بالاست.

بر اساس آمارهای اعلام شده ازسوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شیوع افسردگی در خانم‌های کشور سه برابر بیش از مردان است و شیوع اضطراب هم در زنان سه تا پنج برابر بیش از مردان است.

کنترل‌های اجتماعی، نبود شادی، عدم رضایتمندی از زندگی و فرهنگ زندگی، برخوردهای نامتعارف، نوع پوشش و ارتباط و تعامل از عوامل ایجاد کننده افسردگی در جامعه ایران هستند.

برچسب ها