2

وزیر اطلاعات: نباید دهان مخالفان را ببندیم و قلم‌هایشان را بشکنیم

  • ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۰:۳۵
وزیر اطلاعات: نباید دهان مخالفان را ببندیم و قلم‌هایشان را بشکنیم

حجت‌الاسلام سیدمحمود علوی، وزیر اطلاعات می‌گوید: «هر کسی حرفی خلاف ذوق و نظر ما زد که نباید بلافاصله او را متهم به توطئه کنیم و دهان او را ببندیم و قلمش را بشکنیم.»

علوی روز سه‌شنبه ۱۷ اسفند در کنگره مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: «بستن دهان‌ها و شکستن قلم‌ها به بهانه توطئه با هویت انقلاب اسلامی ما منافات دارد و لذا وزارت اطلاعات رسالت خود را در خفه کردن گلوله‌ها می‌داند نه خفه کردن گلو‌ها.»

به گفته او، «ارزش‌های اسلامی معارف قرآنی و احادیث اهل‌بیت ما به صراحت این را به ما تفهیم می‌کند که محدود کردن رسانه‌ها و به عبارتی انسان‌ها یا تهدید کردن رسانه‌ها و آوردن آن‌ها در دستگاه‌های امنیتی و بازجویی برای درج یک مطلب که حق‌الناس نیست؛ صحیح نیست.»

وزیر اطلاعات گفت:‌ «اگر بخواهیم فرهنگ عبودیت در جامعه حاکم باشد باید اقتصاد جامعه پویا باشد چراکه شکم‌های گرسنه ایمان نمی‌شناسند.»

علوی افزود: «در جامعه‌ای که ترس و اضطراب حاکم است خلاقیت صورت نمی‌گیرد و جرقه‌های خلاقیت هنری و فرهنگی و فکری در فضای آرام شکل می‌گیرد و خود را نشان می‌دهد. اگر در کشوری امنیت باشد اما نشاط، شادابی و سرور در آن جامعه حاکم نباشد در حقیقت آن جامعه با فضای امنیتی بسته و ترس روبروست و شکوفایی در آن صورت نمی‌گیرد. در چنین فضای امنیتی هیچگاه جرقه‌های ابتکار و ابداع زده نخواهد شد.»

به گفته او، «وظیفه وزارت اطلاعات ایجاد امنیت همراه با شادابی و نشاط در جامعه است چراکه در فضای آرام توام با آرامش؛ معنویت و ایمان رشد پیدا می‌کند. ما در مجموعه وزارت اطلاعات و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم وظیفه داریم که فرهنگ را با امنیت گره زده و بستر امنیت فرهنگی را فراهم کنیم. ما در وزارت اطلاعات؛ امنیت را برای فرهنگ می‌خواهیم نه امنیت بر فرهنگ را.»

وزیر اطلاعات با بیان اینکه انحطاط فرهنگی بستر ناامنی را برای انسان فراهم می‌کند، خاطرنشان کرد: «انحطاط فرهنگی کار دستگاه‌ امنیتی را نیز سخت‌تر می‌کند. اگر جستجو کنیم درمی‌یابیم که ریشه بسیاری از ناهنجاری‌های عقده حقارت است و اگر در جامعه فرهنگی معنوی حاکم شود آن جامعه از مصونیت برخوردار خواهد شد چراکه انسان‌های با ایمان در دام فساد نمی‌افتند و در تور سرویس‌ها قرار نمی‌گیرند و خودشان، خودشان را صیانت می‌کنند.»

او گفت:‌ «با امنیت فرهنگی به بهداشت فرهنگی می‌رسیم و بهداشت فرهنگی باعث صیانت فرهنگی می‌شود و صیانت فرهنگی بهترین پدافند غیرعامل درمقابل فضاهای ضدامنیتی خواهد بود و هزینه دستگاه‌های امنیتی را کاهش می‌دهد. هرچه ما فرهنگ ارزشی و معنوی را در جامعه پررنگ کنیم امنیت بیشتر می‌شود وزمینه رشد جامعه فراهم می‌شود.»

 

برچسب ها