0

افزایش شمار مبتلایان و جان‌باختگان کرونایی در فارس

  • ۱۲ تیر ۱۴۰۰ - ۸:۲۱
افزایش شمار مبتلایان و جان‌باختگان کرونایی در فارس

آمارها نشان از افزایش موارد ابتلا و جان‌باختگان در این استان دارد که به تایید متولیان بهداشت و درمان استان فارس را در آستانه ورود به وضعیت بحران قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  شیراز ، وضعیت استان فارس با شروع موج پنجم کرونا رو به بحران رفته به گونه‌ای که در عرض یکی دو روز شمار شهرهای قرمز استان از ۴ شهرستان به ۱۱ شهرستان رسیده است.

در حال حاضر شهرستان‌های داراب، زرین دشت، لارستان، گراش، اوز، لامرد، جهرم، خفر، قیروکارزین، کازرون و کوهچنار در وضعیت قرمز قرار دارند در مقابل شهرستان‌های خرامه، سروستان، فسا، فراشبند، خنج، بوانات، خرمبید، پاسارگاد، سپیدان، بیضا، رستم و سرچهان در وضعیت زرد هستند و دیگر شهرستان‌ها از جمله شیراز نیز در وضعیت نارنجی قرار گرفته‌اند.

این وضعیت سبب تکمیل ظرفیت بیمارستان‌های مرجع کرونا در شهر شیراز شده و بیمارستان پشتیبان نیز مجدد فعالیت خود را شروع کرده است. قرار گرفتن افراد در لیست انتظار بیمارستان‌ها برای بستری نشان از یک وضعیت بحرانی در استان دارد.

عبدالرضا قاسم‌پور، جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مقابله با کرونا در گفت‌وگو با تسنیم به تشریح محدودیت‌ها و آخرین وضعیت استان پرداخت. به گفته وی پیک پنجم کرونا بر اثر شیوع سویه هندی و آفریقایی این ویروس شکل گرفته و سرعت سرایت آن به مراتب بیش از گونه‌های قبلی است.

قاسم‌پور با بیان اینکه مردم باید برای حفظ سلامتی خود حساسیت بیشتری داشته باشند، گفت: بر این منظور محدودیت‌هایی برای کل استان و شهر شیراز در نظر گرفته شده که نخستین آن پرهیز از مسافرت‌های غیرضروری توسط مردم است.

به گفته جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مقابله با کرونا در شهرهای قرمز تنها مشاغل گروه یک که پیش از این لیست آنها اعلام شده مجاز به فعالیت هستند، در شهرهای نارنجی مشاغل گروه یک و دو و در شهرهای زرد نیز مشاغل گروه یک، دو و سه مجاز به فعالیت هستند.

وی از اعمال محدودیت‌های ترددی در استان فارس نیز خبر داد که بر اساس آن در شهرهای زرد و نارنجی تنها ترددهای شبانه مشمول محدودیت می‌شوند اما در شهرهای قرمز نیز این محدودیت در ترددهای روزانه نیز برقرار است.

ممنوعیت آموزش حضوری، ممنوعیت تجمعات در فضای باز و بسته، دورکاری کارکنان ادارت بر مبنای رنگ شهرها از دیگر محدودیت‌هایی است که در استان فارس اعمال می‌شود و قاسم‌پور در صحبت‌هایش به آن اشاره کرد. 

همچنین جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مقابله با کرونا با بیان اینکه امکان پذیرش مسافر در استان به هیچ وجه وجود ندارد، گفت: تمامی تفرجگاه‌های استان تعطیل و چادر زدن در پارک‌ها نیز ممنوع است علاوه بر آن اماکن دولتی و اقامتگاه‌ها نیز حق پذیرش مسافر را ندارند و درصورت مشاهده با متخلف برخورد می‌شود. 

قاسم‌پور همچنین از فعال شدن اکیپ‌های مجدد بازرسی برای نظارت بر فعالیت صنوف و حمل‌ونقل عمومی در سطح شهرهای استان فارس خبر داد.

براساس آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون ۹۷۲ هزار و ۶۸ تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده که ۲۷۷ هزار و ۹۷۳ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

همچنین از ابتدای آغاز طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون ۱۱۳ هزار و ۴۵۲ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد ۱۸ هزار و ۵۷ بیمار مثبت و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۲۹۶ هزار و ۳۰ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در استان فارس شناسایی شده است.

هم اکنون هزار و ۲۲۲ نفر در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد ۱۳۶ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ICU، مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

با اعلام جان باختن ۱۴ هم استانی دیگر در اثر این بیماری  در ۲۴ ساعت گذشته مجموع جان باختگان ناشی از کووید ۱۹ از ابتدای شیوع بیماری تاکنون به چهار هزار و ۸۲۱ نفر رسید.

آمارها نشان از افزایش موارد ابتلا و جان‌باختگان در این استان دارد که به تایید متولیان بهداشت و درمان استان فارس را در آستانه ورود به وضعیت بحران قرار داده است.

برچسب ها

دیدگاه