تاریخ : چهارشنبه, ۱۳ مرداد , ۱۴۰۰ 26 ذو الحجة 1442 Wednesday, 4 August , 2021
1

تورم ۴۳.۲ درصدی در فارس؛ تورم روستایی به مرز ۵۰ درصد رسید

  • ۱۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۴
تورم ۴۳.۲ درصدی در فارس؛ تورم روستایی به مرز ۵۰ درصد رسید

بررسی وضعیت استان فارس به لحاظ  نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اردیبهشت ماه نشان می‌دهد که استان فارس در هر ۳ فاکتور خانوارها، خانوارهای روستایی و خانوارهای شهری تورمی بیش از میانگین کشوری را در اردیبهشت ماه امسال تجربه کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  شیراز ، در دنیای امروز چه کسانی که اخبار اقتصادی را به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کنند و چه کسانی که علاقه‌ای به این نوع اخبار ندارند، با یک مفهوم به خوبی آشنا هستند و آن « تورم» است. 

در یک تعریف ساده تورم به روند فزاینده و غیرمنظم افزایش قیمت‌ها می‌گویند و نرخ تورم افزایش، کاهش یا ثبات در قمیت مصرف‌کننده کالاها و خدمات را نشان می‌دهد.

در توضیح نرخ تورم از ۳ مفهوم، تورم سالانه، تورم ماهانه و تورم نقطه به نقطه استفاده می‌شود که بر این اساس منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. 

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه قبل و نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل است. 

مرکز آمار ایران هر ماه نرخ تورم را در استان‌های مختلف اعلام می‌کند که بر این اساس شاخص کل در اردیبهشت ماه ۳۰۸٫۴ بوده که نسبت به ماه گذشته ۷ دهم درصد افزایش را نشان می‌دهد. در این ماه  درصد تغییر شاخص نسبت به ماه مشابه در سال قبل یعنی تورم نقطه به نقطه برای خانوارهای کشور ۴۶٫۹ درصد بوده است. 

بر این اساس نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اردیبهشت ماه برای خانوارهای کشور ۴۱ درصد بوده است. در بررسی نرخ تورم گروه اصلی کالاها و خدمات در نظر گرفته می‌شود که شامل خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها، دخانیات، پوشاک و کفش، مسکن-آب-برق و سایر سوخت‌ها، مبلمان و لوازم خانگی، بهداشت و درمان، حمل و نقل، ارتباطات، تفریح و فرهنگ، آموزش، هتل و رستوران، کالاها و خدمات متفرقه است. 

در استان فارس شاخص کل قیمت برای خانوارهای این استان در اردیبهشت ماه به ۲۹۵٫۴ رسیده است که نسبت به شاخص کل کشوری که کمتر است. همچنین تورم سالانه این استان ۴۳٫۲ درصد، تورم نقطه‌ای ۵۱ درصد و تورم ماهانه ۴ دهم درصد اعلام شده است. 

بررسی وضعیت استان فارس به لحاظ  نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اردیبهشت ماه نشان می‌دهد که استان فارس در هر ۳ فاکتور خانوارها، خانوارهای روستایی و خانوارهای شهری تورمی بیش از میانگین کشوری را در اردیبهشت ماه امسال تجربه کرده است. 

بر این اساس نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اردیبهشت ماه در استان فارس ۴۳٫۲ درصد است که از میانگین ۴۱ درصدی کشور بیشتر است و این استان در این فاکتور در رتبه هشتم پس از استان‌های کردستان، کرمانشاه، خراسان شمالی، چهارمحال و بختیاری، همدان، ایلام و آذربایجان شرقی قرار گرفته است. 

در نرخ تورم دوازده ماهه خانوارهای شهری نیز استان فارس بالاتر از میانگین کشوری قرار دارد. براساس گزارش مرکز آمار نرخ تورم دوازده ماهه خاوارهای شهری در کشور ۴۰٫۵  بوده که این نرخ در استان فارس ۴۲ درصد است.

در این شاخص استان فارس پس از استان‌های کردستان، چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه، آذربایجان شرقی، ایلام، خراسان شمالی، گلستان، زنجان، همدان، سیستان و بلوچستان و خوزستان در رتبه ۱۲ کشوری قرار دارد. 

در نرخ تورم دوازده ماهه خانوارهای روستایی نیز نرخ تورم استان فارس بالاتر از میانگین کشوری و این افزایش نسبت به نرخ تورم خانوارهای شهری نیز بیشتر است. براساس گزارش مرکز آمار ایران نرخ تورم دوازده ماهه خانوارهای روستایی در کشور ۴۳٫۲ درصد است که این میزان در استان فارس ۴۷٫۷ است.

در این فاکتور فارس پس از استان‌های همدان، کرمانشاه و یزد در رتبه چهارم قرار دارد. 

گرانی‌ها و بالاتر بودن نرخ تورم در استان فارس نسبت به میانگین کشوری نشان می‌دهد که نظارت‌ها بر بازار در استان به گونه‌ای که شایسته است وجود نداشته و انتقاد و گلایه مردم نسبت به گرانی‌های سرسام‌آور و لجام گسیخته به حق است.این موضوع به ویژه در بازار مرغ، میوه و قند و شکر این روزها بیش از هر کالای دیگری خود را نشان می‌دهد. 

برچسب ها