تاریخ : یکشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۰ 16 ذو الحجة 1442 Sunday, 25 July , 2021
3

افزایش بهای نفت به دنبال گمانه‌زنی پیرامون ذخایر نفت آمریکا

  • ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۰
افزایش بهای نفت به دنبال گمانه‌زنی پیرامون ذخایر نفت آمریکا

بهای نفت خام ظرف هفته‌های گذشته به گونه‌ای مداوم کاهش یافته بود. حال گمانه‌زنی پیرامون ذخایر نفت خام آمریکا، باعث افزایش قابل ملاحظه بهای این فرآورده در بازارهای جهانی شده است.

به گزارش دویچه‌وله، ظاهرا کاهش میزان صدور نفت خام کشورهای عضو اوپک تأثیر پردوامی نداشته است. بهای این فرآورده گرچه در ماه‌های نخست سال جاری رو به افزایش نهاده بود، اما در اواخر ماه مارس، مجددا سیر نزولی یافت.

بدترین روز برای تولیدکنندگان نفت خام، روز سه‌شنبه دوم ماه مه (۱۲ اردیبهشت) بود. بهای نفت در این روز به نازلترین سطح خود ظرف ۶ هفته گذشته رسید. اما، یک روز پس از آن، نوسانات بهای این فرآورده شدت گرفت و بهای نفت برنت دریای شمال بیش از یک در صد افزایش یافت.

کاهش و افزایش دایمی

کاهش بهای نفت خام و گاز طبیعی پس از پایان زمستان و به موازات گرم شدن هوا پدیده ناآشنایی نیست. همه ساله با افزایش سرمای هوا، بهای این دو فرآورده افزایش می‌یابد و با آغاز فصل بهار به تدریج از بهای آن کاسته می‌شود. مگر آنکه، پدیده جدیدی “معادلات طبیعی” حاکم بر بازارهای جهانی را به هم بزند.

این بار، بیش و پیش از همه گمانه‌زنی‌ها پیرامون میزان ذخایر نفت خام آمریکا در افزایش بهای این فرآورده موثر بوده است. گمان می‌رود که ذخایر نفت خام آمریکا به آن حدی که می‌گویند و می‌پندارند، نیست.

همین گمانه‌زنی بهای هر بشکه نفت برنت دریای شمال را به ۵۱ دلار رساند. بهای نفت سبک آمریکا نیز افزایش یافت و از مرز ۴۸ دلار برای هر بشکه گذشت.

از جانب دیگر بر اساس خبری منتشر شده از سوی آژانس خبری بلومبرگ، کشورهای عضو اوپک نیز در ماه آوریل از میزان تولید نفت خود کاسته‌اند. موضوعی که بی‌تردید در افزایش بهای نفت در روز چهارشنبه، سوم ماه مه، بی تاثیر نبوده است.

هرگاه خبر مربوط به کاهش ذخایر نفت خام آمریکا از سوی وزارت انرژی این کشور تایید شود، می‌توان احتمال داد که روند صعودی بهای نفت خام در بازارهای جهانی ادامه یابد.

برچسب ها