تاریخ : سه شنبه, ۵ مرداد , ۱۴۰۰ 18 ذو الحجة 1442 Tuesday, 27 July , 2021
6

بزرگترین هدف بانک‌های ایران: همکاری نزدیک با بنگاه‌های مالی اروپا

  • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۷:۵۱
بزرگترین هدف بانک‌های ایران: همکاری نزدیک با بنگاه‌های مالی اروپا

مقامات اقتصادی ایران از بانک‌های اروپایی انتظار همکاری بیشتری دارند. به رغم برداشته شدن بسیاری از تحریم‌ها، مؤسسات مالی اروپا از همکاری نزدیک با بنگاه‌های ایرانی خودداری می‌کنند.

مقامات مسئول ایران برای چهارمین بار با نمایندگان بانک‌های اروپایی دیدار کردند. هدف از سرگیری معاملات مالی جمهوری اسلامی با مؤسسات پولی اروپاست.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفت: «با وجود گذشتن چندین ماه از امضای برجام مشکلات همکاری ایران با بانک‌های خارجی هنوز حل نشده است».

در ژوئیه ۲۰۱۵ توافق ایران با ۶ قدرت بزرگ جهانی، گروه موسوم به ۵ به اضافه یک، برای محدود کردن برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی به امضا رسید.

با این که در ژانویه ۲۰۱۶ برداشتن بخش بزرگی از تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران اجرایی شد، مؤسسات مالی اروپا همچنان از همکاری با ایران خودداری می‌ورزند.

وزیر خارجه ایران از ایالات متحده انتقاد کرد که با فشارهای خود از همکاری مؤسسات مالی با بنگاه‌های اقتصادی ایران جلوگیری می‌کند.

هدف اصلی ایران جلب سرمایه‌های خارجی برای به راه انداختن طرح‌های عمرانی است. ظریف به خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گفته است: «آنها می‌دانند که ایران جای امنی برای سرمایه‌گذاری است».

معضل اقتصاد در انتخابات

در شرایطی که ایران به انتخابات ریاست جمهوری نزدیک می‌شود، موضوع سرمایه‌گذاری خارجی در ایران اهمیت خاصی یافته است.

حسن روحانی، نامزد اصلی نیروهای میانه‌رو در انتخابات پیش رو، به دلیل عدم جذب سرمایه‌های خارجی زیر فشار قرار دارد. او به خاطر کمبود سرمایه خارجی نتوانست به بسیاری از طرح‌ها و برنامه‌های اقتصادی دولت یازدهم جامه عمل بپوشاند.

مقامات اقتصادی ایران بیلان مثبتی از وضعیت کشور ارائه می‌دهند که باید برای جذب سرمایه خارجی مناسب باشد، اما شاکی هستند از این که بانک‌های اروپایی هنوز به همکاری همه جانبه با ایران راغب نیستند.

علی صالح‌آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات، در چهارمین همایش تجاری ایران و اروپا که در تهران برگزار شده، بر روند مثبت وضعیت بانکی کشور تأکید کرده است.

این مقام اقتصادی، روز شنبه (۹ اردیبهشت برابر ۲۹ آوریل) در نشست تخصصی بررسی وضعیت صنعت بانکی ایران در حال حاضر، تصریح کرد که به دنبال برجام اصلاحات مثبتی در سیستم بانکی ایران به اجرا گذاشته شده است. او ابراز تأسف کرد که با وجود این اصلاحات، همکاری با اروپا هنوز به سطح مناسب نرسیده است.

به گفته او: «بانک مرکزی بانک‌ها را ملزم کرد صورت‌های مالی را بر اساس ‘آی اف ار اس’ تنظیم کنند و امروز سامانه‌های مبارزه با پولشویی در نظام بانکی پیاده شده است.»

این مقام اقتصادی نتیجه می‌گیرد: «امروز بانک‌های ایران با بانک‌های مختلفی روابط کارگزاری دارند و برخی نیز در تلاشند از طریق ایجاد شعبه خارجی روابط خود را توسعه دهند.»

پس رفتن نظام بانکی ایران

محمدرضا حسین‌زاده، مدیرعامل بانک ملی ایران، در نشست تخصصی بررسی وضعیت صنعت بانکی ایران گفت: «قبل از تحریم‌ها اعتماد دوجانبه‌ای بین بانک ملی با بانک‌های جهان برقرار بود اما تحریم‌ها همه چیز را به هم ریخت و موجب عقب‌ماندگی نظام بانکی ایران شد، ارتباطات قطع و فعالیت‌ها به داخل کشور محدود شد.»

او افزود بانک‌های ایرانی تلاش می‌کنند خود را به بالاترین استاندارد بین‌المللی برسانند تا هیچ مانعی در همکاری با مؤسسات مالی خارجی وجود نداشته باشد.

مدیرعامل بانک ملی ایران با اشاره به بهبود نسبی وضعیت پس از برجام، تصریح کرد: «هرچند هنوز به نقطه ایدآل قبل از تحریم‌ها نرسیده‌ایم اما در حال اعتمادسازی هستیم.»

آقای حسین‌زاده، ضمن انتقاد از کارشکنی امریکا، تأکید کرد: «بانک‌های ایرانی در توسعه روابط خود با بانک‌های اروپایی رویکرد حرفه‌ای و تخصصی دارند و از بانک‌های اروپایی نیز انتظار می‌رود چنین رویکردی را مورد توجه قرار دهند.»

برچسب ها