تاریخ : چهارشنبه, ۱۳ مرداد , ۱۴۰۰ 26 ذو الحجة 1442 Wednesday, 4 August , 2021
2

مشارکت سازمان تعاون روستایی در خرید دانه گندم مرغوب

  • ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۴
مشارکت سازمان تعاون روستایی در خرید دانه گندم مرغوب

معاون جهاد کشاورزی فارس گفت: سازمان تعاون روستایی فارس پنج هزار تن دانه گندم مرغوب برای کشت امسال در استان را تامین می‌کند.

فرهاد شریفی بیان کرد: در همکاری سه جانبه معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی، مرکز آموزش و تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی و سازمان تعاون روستایی استان فارس مزارع گندم مرغوب و باکیفیت استان که حداکثر سه سال از استفاده بذر گواهی شده در آن‌ها گذشته باشد شناسایی و مورد تایید قرار گرفتند.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، او افزود: محصول این مزارع به منظور تامین کسری بذور گواهی شده از طریق اتحادیه‌های سازمان تعاون روستایی استان فارس تحت عنوان دانه مرغوب گندم خریداری می‌شوند.

به گفته شریفی، گندم‌های مذکور در ابتدای فصل زراعی شتوی و در صورت کمبود بذر توسط شرکت‌های تولیدکننده بذر پس از بوجاری و ضدعفونی در اختیار کشاورزان متقاضی قرار می‌گیرد.

او با اشاره به اینکه کشاورزان تا سه سال می‌توانند از گندم گواهی شده بذرگیری کنند، اظهار کرد: شرکت‌های تعاون روستایی و خدمات حمایتی کشاورزی که امکان بوجاری صنعتی را داشته باشند بصورت حق‌العمل کاری، مکلف به بوجاری و ضدعفونی صنعتی بذور خود مصرفی هستند.

شریفی همچنین به لزوم مبارزه جدی با آفت سن گندم تاکید و عنوان کرد: در مزارع آلوده به این آفت باید مبارزه با آن از اولویت‌ها و با جدیت صورت پذیرد تا از خسارت سن زدگی به مزارع و وگندم استحصالی جلوگیری شود.

او با اشاره به اینکه ارائه همه خدمات یارانه دار به گندم کاران منوط به میزان گندم تحویلی ثبت شده در سامانه‌های سیفا ۱ و ۲ اداره غله است، خاطرنشان کرد: گندم کاران از تحویل وفروش محصول تولیدی مزارع خود به مراکز خرید غیر تضمینی وغیردولتی خودداری کنند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس تصریح کرد: امسال باتوجه به قیمت خرید تضمینی گندم، دغدغه‌ای برای قاچاق این محصول وجود ندارد، اما انچه که مایه نگرانی است، شبکه‌های غیر دولتی است که احتمالا در چرخه خرید گندم وارد شوند.

برچسب ها