تاریخ : شنبه, ۹ مرداد , ۱۴۰۰ 22 ذو الحجة 1442 Saturday, 31 July , 2021
1

بروکراسی مانع توسعه سامانه‌های نوین آبیاری در شیراز شده است

  • ۱۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۲
بروکراسی مانع توسعه سامانه‌های نوین آبیاری در شیراز شده است

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز گفت: بروکراسی اصلی ترین مانع در مسیر توسعه سامانه‌های نوین آبیاری کشاورزی است و ناشی از بررسی‌های غیرفنی و متعدد مدارک در مبادی مختلف است.

ذبیح الله سیروسی چهارشنبه در دومین نشست ستاد سامانه های نوین آبیاری استان فارس در سال جاری اضافه کرد:به طور متوسط قریب به چهار ماه زمان برای به نتیجه رسیدن یک پرونده آبیاری نوین صرف می شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه مدت زمان مورد اشاره طولانی است و بیش از نیمی از آن در انجمن صنفی شرکت های آبیاری هدر می رود، افزود: برای کاهش این مدت زمان طولانی پیشنهاد می شود مدارک خواسته شده از کشاورز تعدیل و پرونده توسط یک تیم معتمد و در یک مرحله به طور کامل و کلی بررسی شود.

سیروسی با اشاره به اینکه در سال گذشته کار اجرای سیستم های نوین آبیاری در ۶۱۱ هکتار از اراضی زراعی و باغی شهرستان شیراز با ثبت در سامانه سیستم های آبیاری نوین به پایان رسیده است گفت: با توجه به معضلات بر سر اجرای این طرح ها، تنها ۵۷ درصد از تعهدات ابلاغی این شهرستان محقق شده است.

به گفته وی به منظور اجرای سیستم های آبیاری نوین در شهرستان شیراز بیش از ۸۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال اعتبارات بلاعوض از طرف دولت به کشاورزان و باغداران شیراز در سال ۱۳۹۹ تخصیص یافته است که نقش بسزایی در تحقق اهداف مد نظر داشته است.  

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز با اشاره به بهره مندی ۶۰ هزار هکتار از  اراضی قابل کشت این شهرستان از منابع آبی پایدار و قابلیت اجرای سیستم های آبیاری نوین در این زمین‌ها بیان کرد: تا کنون در سطحی بالغ بر ۲۷ هزار هکتار  از اراضی آبیاری نوین اجرا شده است؛ علاوه بر این  سالانه حدود چهار هزار هکتار مازاد نیز به صورت خود اجرایی به کشت صیفی و سبزی اختصاص می‌یابد.

سامانه نوین آبیاری استفاده از فناوری هایی است که موجب صرفه جویی در آب می شود مانند آبیاری قطره ای.

وی با تاکید بر وجود ظرفیت قریب به ۲۸ هزار هکتاری اراضی فاقد سیستم های نوین آبیاری در شهرستان شیراز، تاکید کرد: تاکیدی بر اجرای سیستم های آبیاری نوین در باغ های قدیمی و کهنسال نداریم؛ طبق سرفصل های آموزشی تدوین شده، کارشناسان در مراکز به صورت تخصصی و با همکاری شرکت های مشاور آبیاری کلاس های ترویجی و  آموزشی برگزار می کنند.

برچسب ها