تاریخ : جمعه, ۲۴ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 3 شوال 1442 Friday, 14 May , 2021
0

افزایش هفت برابری کاشت چغندر قند در شیراز

  • ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۲
افزایش هفت برابری کاشت چغندر قند در شیراز

مدیر جهاد کشاورزی شیراز گفت: پیش‌بینی می‌شود سطح زیر کشت چغندر قند بهاره در این شهرستان نسبت به سال گذشته با افزایش هفت برابری به قریب به ۴۵۰ هکتار برسد.

ذبیح الله سیروسی با اشاره به اینکه کاشت چغندر قند بهاره از اواخر اسفند ماه سال گذشته آغاز شده است و تا پایان اردیبهشت ماه نیز ادامه دارد، افزود: تا کنون عملیات کاشت در بالغ بر ۳۲۰ هکتار از اراضی به صورت تمام مکانیزه انجام شده است. 

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز، این مقام مسئول با بیان اینکه مزارع چغندر قند این شهرستان از سیستم‌های آبیاری نوین بهره می‌گیرند، عنوان کرد: بذور مورد استفاده در مزارع شهرستان شیراز شامل ارقام کاکتوس، ناگانو و موریل است. 

به گفته او، چغندر قند از جمله محصولات راهبردی است که کاشت آن به صورت قراردادی و خرید محصول با قیمت تضمینی انجام می‌شود از این رو چغندر کاران شهرستان شیراز قرارداد کشت خود را با کارخانه قند پارس (کوار) منعقد کرده‌اند. 

سیروسی عنوان کرد: تامین نهاده‌های تولید از قبیل بذور، کودهای شیمیایی، سموم زراعی، ادوات و امکانات کاشت، داشت و برداشت محصول با نرخ‌های حداقلی و تعاونی از خدماتی است که کارخانه طرف قرار داد متعهد به ارائه آن به چغندر کاران شده است. 

او با اشاره به اینکه برداشت چغندر قند بهاره از مزارع شهرستان شیراز عمدتا از مهرماه تا آذرماه آینده انجام می‌شود، گفت: پیش‌بینی می‌شود به طور میانگین از هر هکتار از مزارع چغندر قند بیش از ۵۵ تن محصول برداشت و روانه کارخانه قند شود. 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز تاکید کرد: کاشت چغندر قند علاوه بر رونق چرخ کارخانه های قند و کاهش وابستگی در تامین قند و شکر به خارج از کشور، ضمن ایجاد تناوب زراعی مناسب باعث کاهش علف‌های هرز، آفات و بیماری‌ها و افزایش ماده آلی خاک می‌شود.

برچسب ها

دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.