تاریخ : شنبه, ۲۲ خرداد , ۱۴۰۰ 3 ذو القعدة 1442 Saturday, 12 June , 2021
2

“استقبال خریداران ایرانی، دلیل وفور محصولات بی‌کیفیت چینی در بازار است”

  • ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۸:۳۳
“استقبال خریداران ایرانی، دلیل وفور محصولات بی‌کیفیت چینی در بازار است”

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم با بیان اینکه در شرایط فعلی نیاز است تا موضوعات قرار داد همکاری ایران و چین برای مردم مشخص شود، گفت: در حال حاضر موضوع همکاری میان ایران و چین به دلیل نداشتن اعداد وارقام خاصی تنها نقشه راه است.

به گزارش ایلنا محمد جواد جمالی نوبندگانی در گفت و گو با ایلنا با اشاره به اینکه در این قرار داد تنها شرایط و نوع همکاری در بخش‌های مختلف مانند حوزه‌های نفت، گاز، انرژی، کشاورزی، صنایع، معادن، امنیت، گردشگری، بنادر، ایجاد شهر هوشمنددر سواحل، اتصال راه آهن شهرهای جنوب به شمال و غرب به شرق و ….درج شده ، افزود: قطعا اقدامات دو طرفه و انتقال فناوری ازموارد مهم این همکاری به شمار می رود.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم با اشاره به اینکه بی شک زمانی که قرار است یک همکاری بین دو کشور شکل گیرد باید در مرحله نخست به منافع طرفین توجه کرد، تصریح کرد: اگرچه بعضی از افراد عنوان می‌کنند که قرارداد همکاری ایران و چین منافع زیادی برای کشور چین دارد نباید فراموش کرد که این قرار داد علاوه بر تامین منفعت کشور چین ممکن است  منافع زیادی هم برای کشور ایجاد کند.

بایدن در حال سوء استفاده از ایران است

نماینده مردم فسا در مجلس  با بیان اینکه در شرایط فعلی رئیس جمهور آمریکا در حال سوء استفاده کردن از تحریم هایی است که ترامپ بر ایران اعمال کرد، افزود: مخالفت آمریکایی ها و نگرانی بایدن رئیس جمهور ایالات متحده به این دلیل است که این کشور به ادامه تحریم ها تمایل داشته و علاقمند همکاری سایر  کشورها با ایران  نیست.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم با اشاره به اینکه آمریکایی ها همواره در تلاشند تا بعد از مشخص شدن میزان و رقم قرار دادها شرکت هایی که قصد همکاری با ایران را دارند تحریم ثانویه کنند ، گفت: این مهم باعث شده تا آمریکایی ها با به کار گرفتن رسانه‌های خارجی و بعضی از افراد در داخل کشور و با هدف ایجاد جو روانی موضوعاتی مانند قرار داد ترکمنچای و…… را مطرح کنند.

جمالی نوبندگانی خاطر نشان کرد: جای این سئوال وجود دارد که چرا سرمایه گذاری ۴۲۰ میلیاردی چینی‌ها در کشور آمریکا مشکلی ندارد اما سرمایه‌گذاری و همکاری این کشور با ایران دارای اشکال است؟

وی در ادامه با اشاره به اینکه چین در سال های گذشته توانسته با سیستم تکنولوژی و اقتصادی بد و نامناسب تمام بازارهای آمریکا و اروپا را به تصاحب خود در آورد گفت: ترامپ در زمان ریاست جمهوریش عنوان کرده بود چینی‌ها در حال بلعیدن آمریکا هستند.

نماینده استان فارس با اشاره به اینکه قطعا وفور محصولات بی کیفیت و نامرغوب چینی به دلیل استقبال خریداران ایرانی از آنها است، گفت: در شرایط فعلی سیستم اقتصادی دنیا در حال حرکت از غرب به شرق است به طوری که کشور چین به عنوان یک اژدها توانسته در بخش اقتصاد به بیداری کاملی برسد.

اروپا از ترس تحریم‌های ثانویه همکاری نمی‌کند

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم افزود:به‌رغم اینکه ایران بارها با اروپا در تلاش بوده و خواسته ارتباط برقرار کند اما مقامات اروپایی از ترس تحریم‌های ثانویه علاقه ای برای همکاری از خود نشان نمی‌دهند.

جمالی با اشاره به اینکه میزان تعاملات مالی ایران با عراق به مراتب بیشتر از ارتباط مالی اعضای اتحادیه اروپا با یکدیگر است، گفت: زمانی که آمریکا تمام تحریم‌های همه جانبه و هوشمندانه علیه ایران به کارگرفته است و این کشور به هیچ وجه حاضر به ارتباط ایران نیست نیاز است تا مردم قضاوت کنند که ارتباط ایران با کشوری مانند چین امری منطقی است یا خیر؟

چینی ها تمایل داشتند که نماینده ایران از بدنه حاکمیت باشد

وی با اشاره به اینکه مقامات چینی‌  به دلیل داشتن ثبات سیاسی در داخل کشورشان تمایل داشتند که یک فرد حاکمیتی از سوی ایران برای قرار داد ایران و چین به کشور چین معرفی شود،ادامه داد: چینی ها به دلیل اینکه دولت‌ها در ایران تغییر می کنند و نظرات هر دولت با دولت قبلی متفاوت است مایل بودند که  نماینده ایران در قرار داد ایران و چین یک فرد حاکمیتی باشد که از این رو رهبری آقای لاریجانی را به عنوان مسئول امور این دو کشور برگزیدند.

برچسب ها