5

احتمال خاموشی گسترده برق در روزهای آینده

 • ۰۸ تیر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۹
احتمال خاموشی گسترده برق در روزهای آینده

جریان برق در برخی شهرها از جمله شیراز ، تهران، اصفهان و کرمان در روزهای اخیر قطع شده. ظاهرا کمبود تولید برق باعث شده که قطعی و خاموشی کم کم همه مناطق ایران را فراگیرد و برق بر اساس زمانبندی به مدت ۲ ساعت در روز قطع شود.

همچنین احتمال داده شده که به دلیل افزایش گرما در روزهای آینده و افزایش استفاده از کولرها و سیستم های سرمایشی مصرف برق نیز بالا رود و خاموشی های سراسری رخ دهد.

در روزهای اخیر برق برخی مناطق شیراز به مدت ۲ ساعت قطع شد.

قطع برق در شیراز باعث شد دستکم ۱۵ تن از شهروندان در آسانسور حبس شوند. امدادگران آتش نشانی روز چهارشنبه ۶ تیر بارها برای امدادرسانی به شهروندان حبس شده در آسانسور فراخوانده شدند.

در همین حال محمدعلی اکبری مدیر روابط عمومی اداره برق استان اصفهان نیز گفت: «به دلیل اینکه در سطح کشور کمبود تولید برق داریم و چون میزان مصرف از تولید بیشتر شده است این قطعی و خاموشی اتفاق افتاده و این یک طرح سراسری در کشور است.»

او افزود: «برای کنترل شبکه و تامین برق پایدار مجبوریم ساعاتی را به صورت زمان بندی شده از ساعت ۸ الی ۲۴ و با زمان های ۲ ساعته برق را از شبکه خارج و قطع کنیم ولی پیگیر هستیم این زمان را به ۱ ساعت در روز کاهش دهیم.»

ایران در حالی به کشورهای همسایه از جمله عراق و افغانستان برق صادر می‌کند خود با بحران برق مواجه است. ظرفیت تولید برق با میزان مصرف آن نمی‌خواند و در تابستان یا باید خاموشی‌های روزانه در پیش گرفته شود و یا مصرف برق مدیریت شود.

تولید عملی ظرفیت اسمی نیروگاه‌های حرارتی ایران نزدیک به ۶۳ هزار مگاوات است اما در شرایط آمادگی کامل، این نیروگاه‌ها چیزی در حدود ۴۴ هزار مگاوات برق تولید می‌کنند. در بخش نیروگاه‌های برق آبی نیز ظرفیت اسمی ۱۱ هزار مگاوات است، اما به‌دلیل کاهش شدید بارش‌های امسال و در نتیجه کاهش قابل توجه حجم روان‌آب‌ها و ورودی سدها، ظرفیت آن‌ها حدود ۵ هزار مگاوات پیش‌بینی شده است. بخش اتمی حدود ۱۰۰۰ مگاوات، بخش‌های تولیدپراکنده و تجدیدپذیر در بهترین حالت چیزی در حدود ۱۴۰۰ مگاوات و نیروگاه‌های کوچک دیزلی حدود ۴۰۰ مگاوات تولید برق دارند.

بدین ترتیب در صورت آمادگی کامل نیروگاه‌های مختلف تولید برق در مجموع چیزی در حدود ۵۱ هزار و ۸۰۰ مگاوات تولید عملی برق در روزهای پیک سال جاری پیش‌بینی می‌شود، در حالی که پیش‌بینی رسیدن مصرف برق در زمان پیک ۹۷ به بالای ۵۸ هزار مگاوات است، در نتیجه بیش از ۶ هزار مگاوات کمبود برق وجود دارد که یا باید از طریق خاموشی‌های مکرر جبران شود و یا باید مصرف برق مدیریت شود.

ایران با مشکل تأمین برق روبه‌روست و مصرف برق در کشور مدیریت نمی‌شود. مصرف‌کنندگان برق زمانی که در مورد خطرات زیست‌محیطی، بهداشت و سلامت انسان آگاهی پیدا می‌کنند، بیشتر نسبت به مصرف بی‌رویه انرژی حساس می‌شوند و در مصرف صرفه‌جویی می‌کنند.

یک سال پیش همایون حائری، مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران اعلام کرد که صادرات برق ایران به کشورهای همسایه دو برابر واردات است و صادرات برق به عراق به ۱۲۰۰ مگاوات افزایش یافته است. با این حال عراق تاکنون اقساط خرید نفت خود را نامنظم و با تأخیر پرداخت کرده است.

میزان صادرات برق ایران به کشورهای همسایه ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ مگاوات است و ایران در زمان پیک برق خود از برخی کشورها برق وارد می‌کند.

ایران با هشت کشور ارمنستان، جمهوری آذربایجان، ترکیه، پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، عراق و همچنین جمهوری خود مختار نخجوان تبادل برق دارد. مشتریان عمده ایران، عراق، ترکیه، افغانستان و پاکستان هستند.

برچسب ها

دیدگاه

 1. سلام چاره ای نیس فقط خواهشا ساعتشو اعلام کنن و اگه میتونن یه برنامه بنویسن و ساعتای قطعی رو تو اون ذکر کنن و منتشر کنن که کسی با مشکلی مواجه نشه از جمله موندن تو حموم بخصوص بجه کوچیک و گیر کردن تو اسانسور ، مشتری آرایشگاهها و خیلی چیزای دیگه ممنون

 2. کجای دنیا اینجوریه؟!!!
  چرا بعد ۴۰ سال همش در حال پسرفت هستیم!!!
  چقدر بدبختیم ما

 3. جونتون بالابیادبرق کشورمونوصادرنکنین

 4. بزرگترین گناه من متولد شدن از پدری بوده است که در ایران زندگی میکره است یعنی خجالت که نمیکشین بس که پوستتون کلفته روتون هم که زیاده ماشالله یه مشت دزد و غارت گر دور همی فعلا خوش باشید و مردم را بدوشید و فشار رو بیشتر بکنید هیچ نطقه از جهان هنوز به تمدن ما نرسیده است که انشالله برسن به این همه درایت مدیریت

  • همین که تو کشوری بد تر مثل افغانستان یا لیبی یا غیره که الان داخلش جنگه به دنیا نیومدی خیلیه فکر کردی همه باید تو پول غرق بشوند تو خیلی ناشکری فکر کردی باید پسر رونالدو باشی