تاریخ : دوشنبه, ۲۴ خرداد , ۱۴۰۰ 5 ذو القعدة 1442 Monday, 14 June , 2021
5

بانک مرکزی: صرافی ها تا اطلاع ثانونی مجاز به خرید و فروش ارز به صورت فیزیکی نیستند

  • ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ - ۹:۰۱
بانک مرکزی: صرافی ها تا اطلاع ثانونی مجاز به خرید و فروش ارز به صورت فیزیکی نیستند

بانک مرکزی جمهوری اسلامی در اطلاعیه شماره ۸ خود که روز شنبه ۲۵ فروردین منتشر کرد، تمام صرافی را تا اطلاع ثانونی از خرید و فروش ارز بصورت اسکناس منع کرد.

بانک مرکزی اعلام کرده است که فروش ارز بصورت اسکناس تنها از طریق بانک‌ها انجام خواهد شد.

به گزارش یورو نیوز، بر اساس این اطلاعیه «تمام دارندگان ارز به صورت اسکناس می‌­ توانند نسبت به سپرده­ گذاری آن نزد بانک‌ها اقدام کنند و بازپرداخت سپرده­‌های مزبور و سود آن‌ها توسط بانک مرکزی تضمین می‌شود.»

عملیات مجاز صرافی‌ها در سیاست جدید ارزی بانک مرکزی به انتقال ارز به دستور هر یک از بانکهای دارای مجوز ارزی، خرید ارز ناشی از صادرات کالاهای غیر نفتی از صادر کنندگان و فروش ارز خریداری شده به متقاضیان از طریق سیستم بانکی محدود شده است.

بر اساس این تصمیم بانک مرکزی از این به بعد هیچ ارزی در بازار عرضه نخواهد شد و جز مواردی که قانون مشخص کند کسی دیگر به ارز اسکناسی دسترسی نخواهد داشت.

اطلاعیه شماره هفت بانک مرکزی لیستی از موارد قانونی که ارز به آن‌ها تعلق می‌گیرد را مشخص کرده است از جمله: ارز مسافرتی، ارز درمانی، ماموریت، دانشجویی، شرکت در محافل علمی تا هزینه‌های انتقال جسد از خارج.

با این حال مشخص نیست کسانی که قصد مهاجرت از کشور را دارند و می‌خواهند داراییشان را انتقال دهند و یا برای انتقال پولی بیشتر از حد مشخص شده برای نزدیکان و دانشجویان چه اقدامی باید انجام دهند. به نظر می‌رسد که دولت چنین گزینه‌هایی را تاکنون به رسمیت نشناخته است.

برخی در شبکه‌های اجتماعی نتیجه این تصمیمات بانک مرکزی را تبدیل ایران به یک «زندان» تعبیر کرده‌اند که دیگر کسی نمی‌تواند بر اساس میل خودش میزان پولی که برای سفر نیاز دارد را تعیین کند و همچنین انتقال دارایی برای مهاجرت تقریبا غیر ممکن شده است.

برچسب ها