تاریخ : شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۰ 15 ذو الحجة 1442 Saturday, 24 July , 2021
4

رییس سازمان میراث فرهنگی: انتخاب حریم پاسارگاد برای دفن شهدا بی‌احترامی به شهداست

 • ۱۲ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۵
رییس سازمان میراث فرهنگی: انتخاب حریم پاسارگاد برای دفن شهدا بی‌احترامی به شهداست

زهرا احمدی‌پور، رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در واکنش به تلاش‌ها برای دفن شهدای گمنام در حریم مجموعه جهانی پاساگارد گفت که «انتخاب حریم پاسارگاد برای دفن شهدا در درجه اول بی‌احترامی به خود شهدا است.»

احمدی‌‍‌پور در توییترش نوشت که این موضوع «به شکل ویژه» در حال پیگیری است و «مکاتبات گسترده‌ای در این باره انجام شده است.»

ساخت آرامگاه جدید برای «شهدای گمنام» از سوی شهرداری و شورای شهر پاسارگاد به مراحل اجرایی رسیده است. حمید فدایی، مدیر پایگاه پاسارگاد نیز در این‌باره گفته طرح ساخت آرامگاه در حریم درجه دو پاسارگاد مدت‌هاست که از سوی مسئولان شهری پاسارگاد مطرح است و اکنون در حال اجرایی شدن است.

به گفته رییس سازمان میراث فرهنگی، «اقدامات لازم برای پیشگیری از وقوع این اشتباه و بی‌حرمتی به شهدا انجام شده و در حال پیگیری است.»

احمدی‌پور می‌گوید تلاش بر این است که «شهدا در محلی متناسب دفن شوند نه در محوطه و حریم بناهای تاریخی.»

روز گذشته نیز سیدمحمد بهشتی، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی گفته بود که تدفین شهدای گمنام در نقاط شاخص که خود شناخته شده‌ هستند و هویت تاریخی دارند، احترام به شهدای گمنام نیست، بلکه می‌تواند بی‌احترامی نیز باشد.

محوطه میراث جهانی پاسارگاد مجموعه‌ای از آثار باستانی برجای‌مانده از دوران هخامنشی است که در ۱۳۵کیلومتری شمال شیراز در منطقه پاسارگاد استان فارس قرار دارد.

این محوطه شامل بناهای تاریخی مانند آرامگاه کوروش، کاخ دروازه، پل، کاخ بار عام، کاخ اختصاصی، دو کوشک، آب‌نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبوجیه، استحکامات دفاعی تل تخت، کاروانسرای مظفری و تنگه بلاغی است.

این محوطه، پنجمین مجموعه ثبت‌شده در فهرست آثار میراث جهانی در ایران است که طی جلسه یونسکو که در تیرماه سال ۱۳۸۳در چین برگزار شد به علت دارا بودن شاخص‌های فراوان با صد در صد آرا در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

هر اثری که در فهرست جهانی یونسکو جای می‌گیرد، طبق کنوانسیون میراث طبیعی و تاریخی باید از سوی کشور نگهدارنده اثر مورد توجه ویژه قرار گیرد و انجام هرگونه اقدامی که اثر را با خطر روبه‌رو کند، ممنوع است.

این نخستین بار نیست که دفن شهدای گمنام در حریم آثار تاریخی خبرساز می‌شود.

پیش از این در سال‌های گذشته نیز دفن شهدای گمنام در حریم مجموعه تاریخی امیرچخماق یزد و حریم ارگ ساسانی شهرستان انار کرمان بحث‌برانگیز شده بود.

مخالفت‌های فعالان میراث فرهنگی نیز نتوانست مانع تدفین شهدای گمنام در حریم این دو اثر تاریخی شود.

دیدگاه

 1. با سلام و احترام فراوان
  همیشه و در همه حال شهدا برای ایرانیان جایگاه ویژه‌ای داشته‌اند و نامداران تاریخ ایران در مقام شهید هم در ادبیات میهن و هم با ساختن یادمان های تاریخی برای ایشان، ارج نهاده و در زندگی مردم همواره پایدار مانده اند. یکی از این بزرگان کورش یا بنا بر نظراتی همان ذوالقرنین است که همچنان نامش همچون دژی استوار باعث پیوند و اتحاد ملی ما ایرانیان است. برای حفظ حرمت این شهید بزرگ تاریخ ایران زمین برای بقایای آثار برجای مانده از ایشان “حریم” تعریف کرده‌اند. بنابراین حریم او را پاسداری کنیم و با دفن بزرگان دیگر از تاریخ معاصر ایران باعث نشویم حریم هر دو بزرگواران شکسته شود.
  با این وصف با ایجاد متعلقات معماری مجزا و مستقل برای شهدا گمنام کاری کنیم تا آیندگان بزرگی این شهدا گمنام را همچو ما محترم شمرند.

  با کمال احترام و امتنان
  علی هژبری
  دانشجوی باستان‌شناسی