تاریخ : چهارشنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۰ 7 ذو القعدة 1442 Wednesday, 16 June , 2021
7

نماینده شیراز خواهان برگزاری مراسم روز کوروش شد

  • ۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۷
نماینده شیراز خواهان برگزاری مراسم روز کوروش شد

بهرام پارسایی، نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی نامه‌ای به سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهان برگزاری مراسم روز کوروش شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، پارسایی در این نامه از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواسته تا با هماهنگی وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌ها مراسم روز کوروش در هفتم آبان برگزار شود تا به فرصتی برای «ایجاد انسجام ملی، جذب گردشگر و معرفی فرهنگ غنی این سرزمین» تبدیل شود.

این نماینده مجلس افزوده در سال‌های گذشته به دلیل «عدم برنامه‌ریزی و نبود مدیریت از طرف مسئولین» مراسم روز کوروش باعث «سودجویی افراد انگشت‌شمار» و «برخورد با تعدادی از مردم و جوانانی شده که ارتباطی با افراد فرصت‌طلب نداشته‌اند.»

پارسایی خواهان «ساماندهی این مراسم برای جذب گردشگران، معرفی فرهنگ و تمدن ایران و جلوگیری از امنیتی‌شدن آن» شده است.

این نماینده مجلس رونوشتی از نامه خود را به وزیران اطلاعات، کشور، دادگستری، رئیس سازمان میراث فرهنگی و استاندار فارس ارسال کرده است.

 

در سال‌های اخیر شماری از ایرانیان ۷ آبان در آرامگاه کوروش واقع در محوطه جهانی پاسارگاد گرد هم می‌آیند و یاد این پادشاه هخامنشی را گرامی می‌دارند. سال گذشته پس از برگزاری این مراسم شماری از شرکت‌کنندگان بازداشت شدند.

کورورش هخامنش فرزند کمبوجیه و ماندانا، «بزرگ‌ترین پادشاه صلح‌جوی جهان» قلمداد می‌شود. او بنیان‌گذار و نخستین شاه شاهنشاهی هخامنشی بود که به مدت ۳۰ سال، در بین سال‌های ۵۵۹ تا ۵۲۹ پیش از میلاد، بر نواحی گسترده‌ای از آسیا حکومت می‌کرد. سرزمین پارس، زادگاه هخامنشیان بود.

محوطه میراث جهانی پاسارگاد مجموعه‌ای از آثار باستانی برجای‌مانده از دوران هخامنشی است که در ۱۳۵ کیلومتری شمال شیراز در منطقهٔ پاسارگاد استان فارس قرار دارد.

این محوطه شامل بناهای تاریخی مانند آرامگاه کوروش، کاخ دروازه، پل، کاخ بار عام، کاخ اختصاصی، دو کوشک، آب‌نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبوجیه، استحکامات دفاعی تل تخت، کاروانسرای مظفری و تنگه بلاغی است.

این محوطه، پنجمین مجموعه ثبت‌شده در فهرست آثار میراث جهانی در ایران است که طی جلسه یونسکو که در تیرماه سال ۱۳۸۳ در چین برگزار شد به علت دارا بودن شاخص‌های فراوان با صد در صد آرا در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

برچسب ها

دیدگاه

  1. چقد خوب کاش این اتفاق بیفته آخه رفتن به پاسارگاد تقریبا شده جرم و جلوگیری میکنن البته روز هفت آبان

  2. درود بر بهرام پارسایی تنها نماینده واقعی مردم وطن پرست دیار پاری، وتنها نماینده ای که از دیار دشمن زیاری و مردم غیور لر خواستار خواسته برحق مردم کوروش دوست جهان شد

  3. درود به شرف شما نماینده واقعی جوانان
    لطفا به مسوولین محترم نیروهای انتظامی بفرمایید که مشکلی برای دوستداران پدر ایران کورش بزدگ ایجاد نکنند
    به خدا هرسال خیلی بهمون گیر میدن
    ماهمون مردمی هستیم که ایام سوگواری شهادت ایام حسین در هیات مذهبی برای مظلومیت امام حسین عزاداری میکنیم والان میخاییم از کورش تجلیل کنیم