4

انتقاد از خلاف شرع خواندن پخش “ربنای شجریان”

  • ۰۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۵
انتقاد از خلاف شرع خواندن پخش “ربنای شجریان”

جواد لاریجانی در واکنش به درخواست پخش دعای ربنا با صدای شجریان در ماه رمضان، این کار را خلاف موازین شرع عنوان کرد. مدیرعامل خانه موسیقی با انتقاد از لاریجانی نظر او را غیرکارشناسی می‌داند.

از سال ۵۸ و طی سه دهه دعای ربنا با صدای محمدرضا شجریان در ماه رمضان و پیش از اذان مغرب از تمام شبکه‌های رادیو و تلویزیون پخش می‌شد.

از سال ۸۹ و در پی حمایت شجریان از جنبش اعتراضی به نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، پخش این دعا از شبکه‌های صدا و سیما ممنوع شد.

چند روز پیش از آغاز ماه رمضان، خبرگزاری ایرنا از ارسال نامه‌ای توسط رضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به رئیس سازمان صداوسیما خبر داد که در آن خواستار پخش ربنای شجریان در ماه رمضان امسال شده است.

تاکنون درباره پاسخ احتمالی عبدالعلی علی عسکری به نامه‌ی وزیر ارشاد گزارشی منتشر نشده اما محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه به عنوان عضو شورای نظارت صداوسیما در نامه‌ی سرگشاده‌ای به صالحی امیری پاسخ داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر قوه قضائیه، لاریجانی هفتم خرداد در نامه‌ای خطاب به وزیر ارشاد، به جای رئیس سازمان صداوسیما به درخواست او پاسخ منفی داد و پخش ربنا با صدای شجریان را دارای اشکال شرعی عنوان کرد.

مشکل سیاسی، ایراد شرعی

ربنای شجریان شامل چهار دعا از آیه‌های قرآن است که همه با واژه‌ی ربنا آغاز می‌شوند. این دعا در دستگاه سه‌گانه خوانده شده و استاد آواز ایران در آن با مرکب‌خوانی سری به دستگاه‌های دیگر ردیف موسیقی سنتی نیز زده است.

محمد جواد لاریجانی ظاهرا با اشاره به جانبداری شجریان از معترضان سال ۸۸ و حمایت او از حسن روحانی که با حمله‌های تند اصول‌گرایان روبرو شده به وزیر ارشاد نوشته است: «از آنجا که موضوع دفاع از ایشان یک مناقشه سیاسی شده است، لذا در تلاوت مذکور توجه به آیت تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد و این امر خلاف موازین شرعی تلاوت است.»

حمیدرضا نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی در واکنش به نامه‌ی لاریجانی صلاحیت او را در این حوزه زیر سوال می‌برد و می‌گوید این ایرادها به ظاهر بیشتر از زاویه علم قرائت بوده و “البته مشخص نیست ایشان اساسا چقدر با مسئله قرائت آشنایی دارند”.

نوربخش به خبرگزاری ایلنا گفت: «آقای دکتر محمدجواد لاریجانی ظاهرا مثل دیگر مواردی که از ایشان سراغ داشته‌ایم و تمایل‌شان برای پاسخگویی به مسایل مختلف، در این مورد هم ظاهرا جسارت‌شان از بقیه بیشتر بوده که پاسخ به این مسئله را شخصا برعهده گرفته‌اند.»

مدیرعامل خانه موسیقی با بیان این که خودش خواننده و قاری قرآن است می‌گوید سئوال این است که لاریجانی از کدام جایگاه کارشناسی درباره ربنای استاد شجریان صحبت می‌کند و آیا او استاد قرائت است یا کارشناس و مفسر قرآن؟

برچسب ها

دیدگاه

  1. خود شجریان سال۸۸ نامه زد و گفت اثار من رو پخش نکنید…..و بعد از اون شما چه اصراری داری صدای کسی پخش بشه که ضد امام خمینی ره و نظام در بی بی سی بهایی صحبت کرده …و با کسانی رفت و امد داشته مثل گوگوش که توهین کننده به امام زمان عج هست.