2

مدیرکل ارشاد فارس: فعالیت‌های هنرمندان تئاتر استان ستودنی است

  • ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۰
مدیرکل ارشاد فارس: فعالیت‌های هنرمندان تئاتر استان ستودنی است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با اشاره به گزارش عملکرد هنرمندان تئاتر در سال گذشته گفت:هنرمندان تئاتر استان در شرایط مختلف همواره فعال بوده‌اند و حضور در جشنواره‌های ملی، نشان از همت و عزم جدی اهالی تئاتر دارد و ستودنی است.

صابر سهرابی در نخستین نشست هیات رییسه منتخب انجمن هنرهای نمایشی فارس در سال ۱۴۰۰  ضمن قدردانی از فعالیت های انجمن هنرهای نمایشی فارس در شرایط دشوار کرونا و برگزاری چندین جشنواره موفق آنلاین افزود: در این شرایط انتظار می‌رود با توجه به تحریم‌ها و همه گیری کرونا تمام اقشار جامعه و هنرمندان با توجه به شرایط کشور بردباری کنند تا به سلامتی از این مشکلات بگذریم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس افزود: کرونا ضربه‌های زیادی به بدنه هنر تئاتر وارد کرده و در کنار اینکه حفظ سلامت هنرمندان و بررسی و رفع دغدغه‌ها و آسیب‌ها از همه چیز مهم‌تر است، اما جای بسی خرسندی است که فعالیت‌های پیش رو انجمن نمایش در حال انجام است.

براساس اعلام روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، سهرابی در مورد زمان بازگشایی سالن‌ها و ادامه فعالیت‌های هنری تئاتر گفت: با توجه به اولویت سلامتی هنرمندان شاغل تئاتر و دستور العمل ستاد استانی مقابله با کرونا برای رعایت پروتکل های بهداشتی، همچنان در انتظار بهبود شرایط برای ادامه فعالیت‌ها هستیم.

وی با بیان اینکه مشکلات معیشتی و اقتصادی هنرمندان در دوران کرونا افزایش داشته است و باید دغدغه‌ها و آسیب‌ها در اولویت باشد، ادامه داد: تمام تلاش مجموعه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با همکاری انجمن هنرهای نمایشی استان، بهبود شرایط است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با اشاره به کمبود منابع مالی دولت در سال گذشته ادامه داد: برای جبران بخشی از خسارت در سال ۹۹  تسهیلات لازم به ۶۱۲ گرایش مختلف پرداخت شد که در این میان مبالغی دیگر در قالب کمک هزینه های کارت های اعتباری هنر نیز به هنرمندان تقدیم شده است.

سهرابی با قدردانی از حضور اعضای انجمن نمایش فارس در این نشست، تداوم این جلسات بصورت ماهانه را خواستار شد و با تاکید بر حل مشکلات هنرمندان تئاتر از حمایت ویژه برای انجمن هنرهای نمایشی، درگاه تئاتر فارس و حمایت از گروه‌های مصوب نمایشی استان سخن گفت.

در این جلسه  امید وامق مدیر عامل انجمن هنرهای نمایشی فارس با بیان اینکه فعالیت‌ها و طرح‌های بسیاری در زمینه فعالیت هنرمندان در فضای مجازی بررسی شده است نوید  ادامه برگزاری جشنواره‌های آنلاین را داد و افزود: با تمام تلاش های صورت گرفته حمایت هایی که انجام شده پاسخگوی نیاز هنرمندان نیست و امید آن داریم در سال جدید شاهد حمایت های زیربنایی در این خصوص باشیم.

وامق با ارائه طرح برنامه های سال جاری افزود: امیدواریم برنامه سال ۱۴۰۰ با حمایت و همکاری بیشتر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد توجه قرار بگیرد تا بتوانیم از لحاظ کمی و کیفی شاهد ارتقای فعالیت های آموزشی و اجرایی چه در شکل زنده و چه آنلاین باشیم.

هادی امامی مقدم عضو هیات رییسه انجمن هنرهای نمایشی فارس نیز به بیان مشکلات مالی انجمن برای فعالیت‌های خود پرداخت و خواستار حمایت اداره کل از این انجمن شد و در این خصوص با ارائه گزارش مالی سال ۹۹ افزود: مبلغ واریزی به حساب انجمن در خصوص حمایت از گروه های مصوب نمایشی و خسارت دیده کرونا در کوتاه ترین زمان به هنرمندان استان  پرداخت و بسته های حمایتی مختلفی به هنرمندان نیازمند تقدیم شد.

نوید جعفری عضو هیات رییسه و  مدیر درگاه تئاتر فارس با اشاره به اینکه این درگاه در چند سال اخیر جزو سه درگاه برتر کشور از لحاظ فعالیت شناخته شده است، خواستار حمایت ویژه از این بخش شد و گفت: نیاز تئاتر فارس با  بیش از ۷۲ گروه مصوب و ۳۱ شهرستان فعال به داشتن یک سایت تخصصی با قابلیت بانک اطلاعات هنرمندان تئاتر فارس، بانک نمایشنامه و پخش فیلم و تبلیغات بیش از پیش احساس می شود و این سایت می تواند به عنوان بخشی فعال و جدی در آینده تئاتر فارس نقشی اساسی ایفا کند که خواستار حمایت اداره کل برای راه اندازی این سایت در سال جدید هستیم.

وی با بیان اینکه انجمن نمایش در سال گذشته با همه دشواری ها تعاملی سازنده با سایر ارگان ها از جمله شهرداری داشته است، خواستار حمایت بیشتر اداره کل از فعالیت های مشارکتی انجمن شد و اظهار امیدواری کرد در بحث تخصیص بودجه نیز انجمن نمایش به عنوان انجمنی فعال مورد توجه بیشتر قرار بگیرد.

مجتبی حسینی قیری دیگر عضو هیات رییسه انجمن هنرهای نمایشی فارس خواستار تعامل بیشتر در شهرستان‌ها و پیگیری مدیر کل ارشاد فارس برای بهبود همکاری در فعالیت‌های هنر تئاتر شد.

وی با اشاره به مشکلات هنرمندان شهرستان های فارس افزود: شرایط کرونا مشکلات بیشتری به خانواده تئاتر فارس وارد کرده است و حتی بسیاری از هنرمندان در پرداخت اقساط وام نیز دچار مشکل شده اند.

بهنام بداغی عضو جدید هیات مدیره انجمن هنرهای نمایشی فارس با اشاره به مشکلات برخی از نمایندگان انجمن با مدیران ارشاد در برخی مناطق خواستار تدوین سازو کار و راهکار مناسب برای تعامل با روسای شهرستان ها در زمینه انتخاب نمایندگان انجمن در شهرستانها شد.

بررسی مشکلات فعالیت هنرمندان تئاتر خیابانی و همچنین احداث ایستگاه های تئاتر خیابانی در شیراز از دیگر مواردی بود که توسط سید علیرضا موسوی مدیر کانون تئاتر خیابانی مطرح و در این خصوص بحث و تبادل نظر شد.

برچسب ها

دیدگاه