تاریخ : جمعه, ۲۴ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 3 شوال 1442 Friday, 14 May , 2021
1

“شیراز بدون فرهنگ‌ورانش شهری مانند شهرهای دیگر است”

  • ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۲
“شیراز بدون فرهنگ‌ورانش شهری مانند شهرهای دیگر است”

شهردار شیراز گفت: هنرمندان مایه افتخار شهر هستند و شیراز بدون حضور فرهنگ ورانش شهری مانند شهرهای دیگر است اما اگر شیراز متفاوت و دارای جایگاه ویژه ای در تاریخ و جهان است به علت وجود هنرمندان و داشته های فرهنگی و هنری خود است.

به گزارش ایلنا، حیدر اسکندرپور در دیدار نوروزی با هنرمندان با طرح این پرسش که چرا با وجود احداث پل، کارخانه و … حال مردم و جامعه خوب نیست، افزود: امروز نیاز داریم از دیدگاه سخت افزاری فاصله بگیریم و این هنر هنرمندان است که نگاه نرم را به شهر تزریق کنند تا شاهد افزایش کیفیت و بهبود حال مردم باشیم.

وی تاکید کرد: آنچه شیراز را هم طراز شهرهای بزرگ دنیا قرار می دهد، داشته های فرهنگی و هنری است و هنگامیکه اصحاب فرهنگ و هنر و آثار هنری محترم شناخته می شوند، جامعه نیز قدری نرم تر و فرهنگی تر خواهد شد.

شهردار شیراز خاطرنشان کرد: امروز به هنر، موسیقی، اندیشه های ناب و شعر نیاز داریم تا امید را در دل جامعه زنده نگه داریم و جامعه پویا باشد.

اسکندرپور با اشاره به پروژه های شهرداری شیراز در حوزه فرهنگ و هنر اضافه کرد: با برنامه ریزی انجام شده در شهرداری چندین پروژه فرهنگی هنری در دست اجرا داریم، همچون پردیس تئاتر نصر با سه هزار متر زیربنا، سه سالن تئاتر و ۶۳ درصد پیشرفت فیزیکی که تقدیم هنرمندان این حوزه می شود.

وی افزود: همچنین در میدان کوزه گری پردیس فرهنگی سینمایی شامل پنج سالن سینما، دو سالن تئاتر  سالن اجتماعات و باغ کتاب در حال احداث است و هم اکنون تجهیز سینماها را آغاز کرده ایم.

شهردار شیراز گفت: باغات قصردشت از داشته های شیراز است و امروز بیش از ۷۰۰ هکتار از باغ های قصردشت باقی مانده و در راستای حفظ این ثروت، زمینی به مساحت ۱۶ هکتار با دیدگاه معکوس که از سالها پیش بایر بود را در حال احیا و درختکاری هستیم و در قلب آن موزه هنر با ۲۰ هزار مترمربع زیربنا در حال ساخت است.

وی تاکید کرد: این اقدامات زیرساختی است و هنرمندان با فکر، اندیشه، توان و هنر به این مجموعه ها روح می بخشند.

اسکندرپور با بیان اینکه شیراز دارای مکتبی است که کمتر به آن پرداخته شده است و قدری مغفول واقع شده است، گفت: با برنامه ریزی شورای اسلامی شهر و سازمان فرهنگی بنا شد ۲۰ عنوان کتاب شهرداری با همکاری مولفان آنها را چاپ کند. این اقدام برای اولین بار است و سفارش کار نیز به هنرمندان داده شده است از جمله کتاب شیراز شعر شهر. امسال با رونمایی از این کتاب ها سال خوبی برای مکتب شیراز است.

شهردار شیراز عنوان کرد: برای ایام نوروز چهارده گروه موسیقی در اماکن گردشگری شیراز اجرا داشتند و در بسترهای مختلف همچون فضای مجازی منتشر شد و کار ارزنده ای بود که هم آثار گردشگری و هم هنرمندان را معرفی می کرد و در روز شیراز نیز کارهای موسیقی فاخری را تقدیم همشهریان می کنیم.

سولماز دهقانی رئیس کمیسیون گردشگری و زیارت شورای شهر شیراز نیز در دیدار نوروزی با هنرمندان گفت: تمام تلاش ما بر این مبنا بوده که با تغییر نگاه در مدیریت شهری، شهرداری از نهادی صرفا عمرانی به عنوان نهادی فعال در حوزه فرهنگی و هنری تبدیل شود و امیدوارم این ساختار پابرجا بماند و پیشرفت کند.

دهقانی درخصوص خرید آثار هنری از هنرمندان و حمایت مالی از آنها گفت: به همت کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر شیراز این موضوع پیگیری شده و مبلغ اختصاص داده به آن نیز در بودجه امسال نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

وی با اشاره به افتتاح دبیرخانه شیراز، شهر جهانی صنایع دستی گفت: خوشبختانه توجه ویژه ای به هنرهای سنتی شیراز می شود و ضروری است برای سایر هنرها نیز اینگونه اقدام شود.

رئیس کمیسیون گردشگری و زیارت شورای اسلامی شهر شیراز افزود: پراکندگی مراکز هنری و ورزشی در نقاط مختلف شهر و برخورداری ساکنین نقاط مختلف شیراز از این امکانات از رویکردهای ما بود و به همین علت در میدان کوزه گری مجموعه سینمایی و در میدان نصر مجموعه تئاتر در حال احداث است.

برچسب ها

دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.