3

سینماماشین در شیراز راه‌اندازی می‌شود

  • ۰۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۴
سینماماشین در شیراز راه‌اندازی می‌شود

محسن خباز، فعال هنری و فرهنگی در شیراز گفت: اول اردیبهشت ماه در نامه‌ای از سازمان سینمایی درخواست صدور مجوز برای راه اندازی «سینه‌ماشین» کردیم که امیدوار بودیم امکان آن فراهم شود که خوشبختانه اکنون این اجازه صادر شده است و منتظر هستیم تاریخ قطعی اجرای این طرح به ما اعلام شود.

وی با اعلام اینکه فضای مناسب ایجاد امکانات سینما ماشین در ضلع شمالی مجموعه خلیج فارس یادشده وجود دارد، افزود: تقریباً فضایی به مساحت ۲ هکتار در مجتمع خلیج فارس بلااستفاده قرار گرفته که از سوی ما پیشنهاد شده تا به این کار اختصاص یابد.

وی با این حال هزینه تمام شده اجرای سینما ماشین را گران و غیرقابل توجیه برای مخاطبان دانست و تصریح کرد: برای این منظور به دنبال حامی مالی هستیم تا با توجه به هزینه‌های بالایی که این شیوه پخش فیلم دارد باری سنگین روی دوش تماشاگران سینما نگذارد و بتوانیم فضایی مفرح برای علاقه مندان هنر هفتم ایجاد کنیم.

خباز درباره اینکه آیا فیلم‌های نوروزی در برنامه اکران سینما ماشین قرار خواهند گرفت، اعلام کرد: با توجه به اینکه شیوع کرونا معادلات پخش و اکران را برهم زد، از آنجا که هنوز جدول اکران نوروزی قطعی نشده، ما نیز تابع تصمیم سازمان سینمایی هستیم و بر اساس جدول اکران پیش خواهیم رفت و احتمالاً فیلم‌هایی مانند خروج و جهان با من برقص در نوبت اکران قرار می‌گیرند.

وی با این حال یکی از تاریخ‌های احتمالی اجرای سینما ماشین را پس از نیمه خرداد عنوان کرد و گفت: پیشتر احتمال می‌رفت بتوانیم به مناسبت عید سعید فطر پذیرای علاقه مندان سینما در «سینه‌فیلم» باشیم اما به نظر می‌رسد باید منتظر اعلام تاریخ قطعی از سوی سازمان سینمایی باشیم.

خباز درخصوص احتمال بازگشایی سالن‌های سینما هم گفت: هنوز تاریخی مورد نظر قرار نگرفته است و ما نیز تابع تصمیم‌های ستاد ملی پیشگیری از کرونا هستیم.

این فعال فرهنگی و هنری شیراز امکان بهره مندی از بیمه بیکاری برای نیروهای شاغل در بخش‌های یادشده را در حد حرف و وعده عنوان کرد و افزود: هنوز اقدامی در این باره انجام نگرفته است و حتی امیدی به کمک دولت در زمینه ضدعفونی کردن اماکنی مانند سالن‌های سینما نداریم.

خباز ضد عفونی و گندزدایی اماکن فرهنگی و هنری از جمله سالن‌های سینما را هزینه‌ای سربار برای این بخش اقتصادی کشور دانست که ناچار به تحمل آن هستند.

وی پیرامون افزایش بهای بلیت سینما در سال جاری هم به خبرنگار مهر، گفت: قبل از شیوع کرونا از سوی سازمان سینمایی افزایش ۲۰ درصدی بهای بلیت مصوب شده بود، در حالی که هزینه‌های جاری با افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی روبه رو شده است و معلوم نیست چه اتفاقی در انتظار سینمای ایران باشد.