8

سمفونی کوروش کبیر به بازار آمد

  • ۰۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۸
سمفونی کوروش کبیر به بازار آمد

آلبوم موسیقی «سمفونی کوروش کبیر» اثر لوریس چکناواریان امروز یکشنبه ۶ خرداد به بازار آمد.

آلبوم کوروش کبیر یک پوئم سمفونی، ساخته لوریس چکناواریان است. در این سمفونی بر اساس نوشته‌های تاریخ نویسانی چون گزنفون و هرودوت، زندگی کوروش در شانزده قطعه و سه قسمت روایت می‌شود.

این آلبوم ۱۶ قطعه با نام‌های «سیل و تاک»، «نخستین رؤیای آستیاگ، پادشاه ما: باران»، «آهنگ ازدواج ماندانای مادی و کمبوجیه خردمند پدر کوروش»، «دومین رؤیای آستیاگ: سیل»، «آهنگ زایش و ربوده شدن کوروش، اندوه ماندانا»، «آهنگ کودکی کوروش در میان شبانان دشت: داستان شبانی»، «آهنگ خشم آستیاگ و مجازات کردن هارپاگ، سردار مادی»، «آهنگ نبرد پاسارگاد: کوروش، آستیاگ را شکست داده و امپراتوری پارسی را بنا می‌نهد»، «آهنگ کوروش، شاه شاهان»، «آهنگ نوروز، روز سال نو: اجتماع شهریاران»، «آهنگ عشق کوروش و کاساندرا، دختر فرناسپ»، «ازدواج شاهانه»، «آهنگ نبرد تیمبرا: کوروش، کرزوس پادشاه لیدیه را شکست می‌دهد»، «آهنگ داینو، نیایش اسیران یهودی بابل: سرود عید فصح»، «ورود پیروزمندانه کوروش به بابل» و «آهنگ منشور حقوق بشر کوروش: تدهین شده توسط خداوند» دارد.

چکناواریان، آهنگساز و رهبر ارکستر ایرانی درباره این اثر گفته «این سمفونی حاصل سالها مطالعه در تاریخ است و ایده آن از زندگی کوروش کبیر به دست آمده و تلاش کرده‌ایم با این اثر دین خود را به میهنمان ادا کنیم».

سمفونی کوروش کبیر بار اول در سانفرانسیسکو اجرا شده است. این اثر از خواب پدربزرگ کوروش آغاز و با صدور منشور حقوق بشر پایان می‌یابد.


کورورش هخامنش فرزند کمبوجیه و ماندانا، «بزرگ‌ترین پادشاه صلح‌جوی جهان» قلمداد می‌شود. او بنیان‌گذار و نخستین شاه شاهنشاهی هخامنشی بود که به مدت ۳۰ سال، در بین سال‌های ۵۵۹ تا ۵۲۹ پیش از میلاد، بر نواحی گسترده‌ای از آسیا حکومت می‌کرد. سرزمین پارس، زادگاه هخامنشیان بود.

برچسب ها