تاریخ : جمعه, ۴ تیر , ۱۴۰۰ 16 ذو القعدة 1442 Friday, 25 June , 2021
5

بیش از ۱۷ هزار نفر خواهان رفع محدودیت‌های فیلمساز شیرازی شدند

  • ۲۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۵
بیش از ۱۷ هزار نفر خواهان رفع محدودیت‌های فیلمساز شیرازی شدند

 بیش از ۱۷ هزار نفر با امضای یک تومار خواهان رفع محدودیت‌های محمد رسول‌اف، فیلمساز شیرازی شده‌اند.

اسامی کارگردان های شناخته شده جهانی همچون کن لوچ، برادران داردن، فاتح آکین، اولیویه آسایا، اتوم اگویان، گوستاو گاوراس و میشائیل هانکه در بین امضا کنندگان این تومار است.

محمد رسول‌اف، سینماگر شیرازی که از خروج او از ایران جلوگیری شده، گفته است که مقامات به او اطلاع داده‌اند که باید منتظر بازجویی های بیشتر باشد.

در توماری که در تقاضای برای رفع محدودیت‌های محمد رسول‌اف امضا شده، آمده که «این سینماگر ایرانی که جایزه بهترین اثر سینمایی را در بخش نوعی نگاه جشنواره کن برای فیلم لرد برده، مدتی است که از آزادی کار و رفت و آمد در ایران محروم شده است.»

به گفته امضا کنندگان تومار، ماموران طی این مدت، بارها آقای رسول‌اف را بازجویی کرده‌اند و قرار است این بازجویی ها به مدت نامعلومی ادامه داشته باشد.

سینماگران و امضاکنندگان تومار خواهان آزادی آقای رسول‌اف برای رفت و آمد و دیدار با اعضای خانواده اش که چند سالی است در آلمان زندگی می کنند، شده اند.

آقای رسول‌اف گفته که با دو اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» روبرو است.

این فیلمساز می‌گوید: «در بازجویی های قبلی به من گفته‌اند برای تکمیل پرونده احتیاج به بازجویی های بیشتر است که نمی دانم چه وقتی است و فقط باید منتظر باشم.»

گذرنامه آقای رسول‌اف در روز ۲۴ شهریور در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی ضبط و سپس به دفتر دادستانی احضار شد. او پس از اکران تازه ترین فیلمش در جشنواره فیلم تلورید در آمریکا به ایران باز می‌گشت.

فیلم سینمایی ِلرد مدتی است که در حدود هفتاد سینمای فرانسه با نام «مرد درست‌کار» به نمایش در آمده است.

فیلم لرد پس از حضور موفقیت‌آمیز در کن در جشنواره های متعدد دیگری به نمایش در آمد. آخرین حضور این فیلم در جشنواره دبی بود که تهیه کننده فیلم در جشنواره بود اما کارگردان آن، آقای رسول‌اف نتوانست در آن حضور داشته باشد.

قصه فیلم لرد درباره مردی است که در حالیکه در یک مزرعه پرورش ماهی قرمز در شمال ایران کار می‌کند خود را درگیر فسادی نهادینه می‌یابد که بین مقامات دولتی و بازرگانان رواج دارد. این فیلم برنده جایزه بخش «نوعی نگاه» در جشنواره فیلم کن شد که جایزه آن ۳۰ هزار یورو است.

آقای رسول‌اف قبلا در سال ۲۰۱۰ به دلیل اتهامات مشابه به شش سال حبس محکوم شده بود. دلیل آن محکومیت ساختن مستندی درباره اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ بود.

او به ۲۰ سال ممنوعیت از ساخت فیلم محکوم شد اما مجازات زندان او در دادگاه تجدید نظر به یک سال کاهش داده شد.

محمد رسول‌اف برنده چندین جایزه بین‌المللی برای فیلم‌هایش است که از جمله می توان به فیلم “دستنوشته ها نمی سوزند” اشاره کرد که درباره قتل های زنجیره ای روشنفکران در ایران است.

پیش از این فیلمسازانی همچون جعفر پناهی و کیوان کریمی هم با احکام قضایی در ایران روبرو شده‌اند.

تعدادی از کارگردان های مطرح سینمای ایران مانند بهرام بیضایی و محسن مخملباف هم به علت محدودیت ها، مدتها است که در خارج از ایران زندگی و فعالیت می‌کنند.

برچسب ها