تاریخ : یکشنبه, ۲۳ خرداد , ۱۴۰۰ 4 ذو القعدة 1442 Sunday, 13 June , 2021
4

برگزاری ۱۰ نشست هنر و ادبیات در «سرای اندیشه و هنر» نمایشگاه کتاب شیراز

  • ۰۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۳
برگزاری ۱۰ نشست هنر و ادبیات در «سرای اندیشه و هنر» نمایشگاه کتاب شیراز

رییس انجمن اهل قلم استان فارس و مسئول کمیته برنامه های جنبی شانزدهمین نمایشگاه کتاب استان فارس از برگزاری بیش از ۱۰ نشست هنر و ادبیات در «سرای اندیشه و هنر» خبر داد.

حسن دهقان با بیان اینکه برنامه های جنبی نمایشگاه کتاب فارس امسال منحصر به سراس اندیشه و هنر نمی شود گفت: در نمایشگاه کتاب امسال علاوه بر نشست های اصلی در غرفه های مختلف از جمله بنیاد حامی فرهنگ و هنر، اداره کل کتابخانه های عمومی فارس، کتابخانه تخصصی آستان احمدی(ع)، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، بسیج هنرمندان و غرفه موسسات مردم نهاد و نهادهای مدنی و فرهنگی، برنامه های متنوعی در نظر گرفته شده است.

وی افزود: آیین افتتاحیه نمایشگاه کتاب فارس ساعت ۱۶ روز پنجشنبه ۲ آذرماه برگزار می شود و نشست های تخصصی رسماً از جمعه سوم آذرماه آغاز به کار خواهد کرد.

این روزنامه نگار و فعال فرهنگی در ادامه گفت: در روز سوم آذرماه از ساعت ۱۵ آیین «یار مهربان کودکان» با رونمایی از کتاب «غولماز» احمد اکبرپور برگزار می شود که در این آیین از برگزیدگان جام باشگاه های کتابخوانی شیراز نیز تقدیر خواهد شد. همچنین از ساعت ۱۷:۳۰ نیز «شب طنز» با حضور طنزپردازان انجمن طنز فارس و معرفی آثار مکتوب آن ها به اجرا در می آید.

دهقان افزود: «کودکان کتابخوان» با محوریت قصه گویی برای کودکان و همچنین اجرای موسیقی کودک توسط گروه «آسمان» از ساعت ۱۵ روز شنبه ۴ آذرماه برگزار و در ادامه و از ساعت ۱۷:۳۰، برنامه ای با عنوان «گل گشتی در شیراز» با محوریت رونمایی از کتابی با همین عنوان نوشته استاد جمال زیانی، خوانش اشعار فولکلور شیرازی و اجرای موسیقی توسط استاد حسن صفری اجرا می شود.

وی «کتاب ایل» را عنوان برنامه ای اعلام کرد که ساعت ۱۵ یکشنبه ۵ آذرماه با رونمایی از کتاب نویسندگان قشقایی برگزار می شود. به گفته رییس انجمن اهل قلم استان فارس، مشاعره، گلستان و شاهنامه خوانی و پرفورمنس های ادبی نیز توسط موسسه گل واژه های شعر و زمزمه اهل دل در برنامه ای با عنوان «شاعرانه های ناب» از ساعت ۱۷:۳۰ یکشنبه ۵ آذرماه اجرا خواهد شد.

دهقان گفت: مهدی فقیه بازیگر پیشکسوت شیراز روز دوشنبه ۶ آذرماه در برنامه «هنر و کتاب» مهمان سرای اندیشه و هنر شانزدهمین نمایشگاه کتاب فارس است که در این نشست کتاب هایی با موضوع تئاتر و سینما رونمایی می شود. همچنین در همین روز و از ساعت ۱۷ کتاب تاریخ و فرهنگ شهرستان بوانات و رونمایی از اِلِمان کتاب روستای کتابدوست امام زاده بزم این شهرستان برگزار می شود.

وی برگزاری برنامه انار و ادبیات با محوریت نکوداشت زادروز چند نویسنده و شاعر متولد پاییز استان فارس و رونمایی از چاپ هفتم «دهکده پرملال» امین فقیری نویسنده نام آشنای شیراز را برنامه روز پایانی سرای اندیشه و هنر که در سالن سرو نمایشگاه کتاب فارس مستقر است اعلام کرد.

مسئول کمیته برنامه های جنبی شانزدهمین نمایشگاه کتاب فارس گفت: علاوه بر این نشست ها بیش از ۵۰ عنوان کتاب در نوبت رونمایی و جشن امضا قرار دارد که اغلب در غرفه ناشران کتاب ها رونمایی خواهد شد. همچنین گروه تئاتر باران نیز به داستان خوانیِ نمایشی در فضای نمایشگاه پرداخته و پرفورمنس کتاب، نقالی و تئاتر مشارکتی با مردم نیز توسط انجمن هنرهای نمایشی استان به اجرا در می آید.

دهقان در پایان گفت: انجمن های فرهنگی و هنری استان فارس نیز با استقرار در غرفه بنیاد حامی فرهنگ و هنر استان به معرفی توانمندی و فعالیت های خود خواهند پرداخت.

برچسب ها