تاریخ : شنبه, ۲۲ خرداد , ۱۴۰۰ 3 ذو القعدة 1442 Saturday, 12 June , 2021
4

شهردار منتخب شیراز جزو مقامات است و باید حکمش صادر می‌شد

  • ۱۲ مهر ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۰
شهردار منتخب شیراز جزو مقامات است و باید حکمش صادر می‌شد

محمدرضا نسب عبداللهی

سردبیر آبان‌پرس

عبدالحمید معافیان شهردار منتخب شیراز بر اساس قانون جزو مقاماتی است که در عین بازنشستگی می‌تواند در یک پست دولتی یا پستی در نهادهای عمومی غیردولتی مشغول به کار شود.

بر اساس قوانین و مقررات، برخی مقامات از جمله کسانی که وزیر یا معاون وزیر بوده‌اند، اگر بازنشسته هم باشند، برای به کارگیری آن‌ها ممنوعیتی وجود ندارد.

تبصره یک ماده واحده «قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان» می‌گوید: «مقامات مذکور در ماده (۷۱) قانون مدیریت خدمات کشوری و همترازان آن‌ها و ایثارگران، فرزندان شهدا و جانبازان هفتاد درصد (۷۰%) و بالاتر، نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات و دارندگان اجازات خاصه مقام معظم رهبری از شمول این قانون مستثنی می‌باشند.» ماده ۷۱ قانون خدمات مدیریت کشوری نیز می‌گوید: «سمت‌های روسای سه قوه، معاون اول رئیس‌جمهور، نایبان رئیس مجلس شورای اسلامی، اعضاء شورای نگهبان، وزراء، نمایندگان مجلس،  معاونین رئیس‌جمهور، استانداران و سفراء و معاونین وزراء سمت‌های «ذیل مدیریت سیاسی» محسوب می‌شوند.

در واقع بر اساس اشاره ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری معاون وزیر جزو مقامات سیاسی به شمار می‌رود و از سوی دیگر تبصره یک ماده واحده «قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان» نیز می‌گوید کسانی که مشاغل مورد اشاره ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری داشته‌اند، شامل قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان نمی‌شوند.

آقای معافیان از سال ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۶ معاون وزیر آموزش و پرورش بوده و بر این اساس خودداری وزارت کشور از صدور حکم او اقدامی غیرقانونی است.

رزومه عبدالحمید معافیان

 

برچسب ها