تاریخ : پنج شنبه, ۱۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 25 رمضان 1442 Thursday, 6 May , 2021
8

ای کاش دسترسی به چنین کتاب‌هایی آسان بود

  • ۰۷ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۸
ای کاش دسترسی به چنین کتاب‌هایی آسان بود

غلامرضا مالک‌زاده

 دبیر خبرگزاری ایرنا در استان فارس

وقتی پرسید کتاب درباره چه موضوعی؟ لحن صدایش جیغ داشت و حالت چهره‌اش طوری بود که انگار حرفی شگفت‌انگیز یا درباره موجودات فضایی زده‌ایم.

گفتیم: کتاب‌هایی درباره روزنامه‌نگاری و خبرنگاری و اطلاع رسانی.

چانه‌اش را که خاراند مشخص شد از این نوع کتاب‌ها ندارد یا اطلاعی ندارد که دارد ولی چون نمی‌خواست ما را دست خالی روانه کرده باشد، پیشنهاد کرد نگاهی به غرفه کتاب‌های جامعه شناسی، تاریخ و انشا و نامه‌نگاری بیندازیم.

کتابفروشی‌های شیراز که سهل است حتی نمایشگاه‌های سراسری کتاب که سالی یکباردر محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی فارس در شهرک گلستان این کلان شهر برگزار می‌شود با عرضه و غرفه بندی کتاب‌های تخصصی رسانه بیگانه‌اند.

استادان و مدرسان روزنامه‌نگاری و خبر هر گاه کتابی را هنگام تدریس در زمینه یاد شده به فراگیران معرفی می‌کنند، در برابر پرسش آنان که کتاب را از کجا بخریم، در می‌مانند.
برخی استادان به دانشجویان و فراگیران پیشنهاد می‌کنند به ناچار فلان کتاب را از اینترنت بگیرید.

اما مشخص است که کتاب‌های جدید و پر حجم همچنان در گوشه‌ای از کتابفروشی‌های تهران لابه لای کتاب های دیگر ایستانده شده‌اند.

در چنین شرایطی، کاری فرهنگی در شیراز ساماندهی و برنامه ریزی شده است که در قالب آن اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، خانه مطبوعات و اداره کل کتابخانه‌های عمومی این استان «نشست کتابخوان رسانه» را برای نهم شهریور ۹۶ در شیراز تدارک دیده‌اند.

آنگونه که حسن دهقان عضو هیات مدیره خانه مطبوعات فارس اعلام کرده در این نشست هفت نفر از اهالی مطبوعات به معرفی کتاب در حوزه رسانه خواهند پرداخت. همچنین درباه نقش رسانه در ترویج کتابخوانی مباحثی مطرح می‌شود.

بر پایه اعلام اداره کل کتابخانه های عمومی فارس یکی ا زمحورهای فعالیت این نهاد، گسترش نشست‌های کتابخوانی تخصصی است و به همین منظور نشست تخصصی کتابخوان رسانه را کتابخانه عمومی شهید دستغیب شیراز میزبانی می‌کند.

بدون اینکه کار فرهنگی و سترگ معرفی کتاب‌های تخصصی رسانه ای را زیر سئوال برده باشیم باید گفت اگر این کار فرهنگی بر منوال پیشین و فقط معرفی کتاب ها باشد، باز هم این پرسش همیشگی مطرح می شود که آیا چنین کتاب‌هایی در شیراز یافت می‌شود؟‌

به نظر می‌رسد حال که طرف‌های برگزارکننده نشست کتابخوان رسانه امکان تهیه کتاب‌های تخصصی برایشان فراهم است و می‌توانند اهالی مطبوعات و رسانه‌ها را برای خریدن و تهیه کتاب‌ها یاری دهند، روش‌های تهیه کتاب‌های معرفی شده در این نشست نیز مشخص و برای آن برنامه‌ریزی شود.

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یا خانه مطبوعات می‌توانند یک یا چند کتابفروشی را مشخص کنند و کتاب‌ها را در اختیار آن‌ها قرار دهد تا اهالی رسانه این کتاب‌ها را تهیه کنند.

استفاده از امکانات کتابخانه‌های عمومی هم می‌تواند راهگشای کسانی باشد که قصد بهره‌برداری از این نوع کتاب‌ها داشته باشند.

شاید روزی برسد وقتی سراغ کتاب‌های تخصصی رسانه‌ای در کتابفروشی‌های شیراز و نمایشگاه‌های سراسری برگزار شده در این کلان شهر می‌رویم با چهره‌های تعجب‌کرده فروشندگان و غرفه‌داران کتاب مواجه نشویم.

برچسب ها

دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.