تاریخ : جمعه, ۴ تیر , ۱۴۰۰ 16 ذو القعدة 1442 Friday, 25 June , 2021
2

سه نکته مبهم در انفجار نفتکش سانچی

  • ۲۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۷
سه نکته مبهم در انفجار نفتکش سانچی

محمدرضا نسب عبداللهی

سردبیر آبان پرس


در خصوص انفجار نفتکش ایرانی سانچی حداقل سه نکته مبهم وجود دارد:

۱- مقامات می‌گویند کشتی چینی با نفتکش ایرانی برخورد کرده و بلافاصله انفجار رخ داده و برای همین خدمه سانچی نتوانسته‌اند، خود را نجات دهند.

اگر این گفته مقامات درست باشد، انفجار و ایجاد حرارت بالا و انتشار گازهای سمی باید باعث مرگ خدمه کشتی چینی هم می‌شده. چون به گفته مقامات در لحظه برخورد این انفجار رخ داده و قاعدتا در لحظه برخورد و انفجار، کشتی چینی در چند متری نفتکش سانچی بوده. چگونه انفجار و گازهای سمی ۳۰ ایرانی و دو خدمه بنگلادشی سانچی را که ده‌ها متر با نقطه برخورد فاصله داشته‌اند، از پای درآورده اما ۲۱ خدمه کشتی چینی که فاصله زیادی با مرکز انفجار نداشته‌اند، سالم مانده‌اند؟

۲- گزارش‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد پیکر دو تن از خدمه ایرانی که کشف شده، لباس اطفای حریق بر تن داشته‌اند. اگر چنین باشد قاعدتا در لحظه برخورد، انفجار رخ نداده و به همین دلیل کشتی چینی فرصت داشته از محل حادثه دور شود و آسیبی نبیند. اما سوال اینجاست خدمه نفتکش سانچی چرا از نفتکش خارح نشده‌اند تا جان خود را نجات دهند؟ آیا بر این تصور بوده‌اند که می‌توانند آتش را مهار کنند؟ آیا بعد از دو ساعت که کشتی چینی با نفتکش سانچی برخورد کرده، انفجار رخ داده؟ احتمال اینکه انفجار حداقل یک یا دو ساعت بعد از برخورد رخ داده باشد، قوی است. در صورت صحت این احتمال، باید بررسی شود که خدمه سانچی چرا از نفتکش خارج نشده‌اند و چرا کشتی چینی به آن‌ها کمک نکرده.

۳- سانچی حدود ۹ روز سوخت و غرق نشد اما دقیقا چرا ساعاتی پس از اینکه جعبه سیاه را خارج کردند، سانچی به تدریج به زیر آب رفت؟

این‌ها بخشی از نکات مبهم حادثه مرگبار سانچی است که اطلاعات جعبه سیاه سانچی شاید بتواند پاسخ برایشان داشته باشد، البته اگر این اطلاعات قربانی مصلحت اندیشی نشود و از افکار عمومی پنهان نگردد.

 

 

برچسب ها

دیدگاه

  1. جعبه سیاه در کجای کشتی قرار گرفته و علت اینکه چینیها براشون مهم بوده جانشونو به خطر بندازن چی بوده