تاریخ : پنج شنبه, ۳ مهر , ۱۳۹۹ 7 صفر 1442 Thursday, 24 September , 2020
2

ترکیه ممنوعیت حجاب در ارتش را لغو کرد

  • ۰۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۰:۰۲
ترکیه ممنوعیت حجاب در ارتش را لغو کرد

دولت ترکیه ممنوعیت حجاب در ارتش این کشور برای افسران زن را لغو کرد.

به گزارش یورو نیوز، فیکیر ایشیک، وزیر دفاع ترکیه روز چهارشنبه اعلام کرد که زنان مشغول به خدمت در ارتش از این پس در صورت تمایل می‌توانند روسری همرنگ با یونیفورم نظامی خود را به شرط آن‌که صورتشان را نپوشاند، به سر کنند. در حالی که به گفته آقای ایشیک این لغو ممنوعیت شامل حال تمام کارکنان نیروهای زمینی، هوایی و دریایی ارتش ترکیه می‌شود، هنوز معلوم نیست که آیا سربازان زن در میدان‌های نبرد هم حق استفاده از حجاب را خواهند داشت یا خیر.

لغو ممنوعیت حجاب در ارتش ترکیه اقدامی به‌شدت نمادین به نظر می‌رسد؛ ارتش از زمان تاسیس جمهوری ترکیه، قدرتمندترین نهاد حافظ لائیسیته (جدایی دین از سیاست) در این کشور بوده است. در دهه‌های گذشته و پیش از به قدرت رسیدن حزب عدالت و توسعه (آک‌پ)، ارتش برای جلوگیری از تصرف قدرت سیاسی از سوی گروه‌های اسلام‌گرا مداخله کرده بود. ولی به نظر می‌رسد اکنون پس از تصفیه گسترده بخش بزرگی از افسران ارتش به اتهام توطئه برای کودتا، شرایط برای لغو ممنوعیت حجاب در نیروهای مسلح این کشور فراهم شده است.

دولت اسلامگرای ترکیه در دو سال گذشته ممنوعیت حجاب در نیروهای پلیس، نهادهای دولتی و مدارس و دانشگاه‌های دولتی را لغو کرده است.

مساله ممنوعیت حجاب در نهادهای دولتی و موسسات عالی ترکیه – که جمعیتی عمدتا مسلمان دارد- یکی از موارد مناقشه‌برانگیز در ارتباط با حمایت از حقوق بشر و آزادی‌های فردی میان آنکارا و شورای اروپا به شمار می‌رفت. دیوان اروپایی حقوق بشر در دهه ۱۹۹۰ و دهه نخست قرن بیست و یک، دست‌کم دوبار عملکرد دولت ترکیه در ممنوعیت حجاب را به رسمیت شناخت و آن را ناقض حق آزادی مذهب و بیان ندانست.

برچسب ها

دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.