7

بیش از 200 نفر در تظاهرات روز کارگر در استانبول بازداشت شدند

  • 11 اردیبهشت 1396 - 18:58
بیش از 200 نفر در تظاهرات روز کارگر در استانبول بازداشت شدند

پلیس و ماموران لباس شخصی با گاز اشک‌آور و گلوله های لاستیکی به کسانی که در روز جهانی کارگر در استانبول تجمع کرده بودند حمله‌ور شدند و بیش از ۲۰۰ نفر را بازداشت کردند.

به گزارش بی‌بی‌سی، تظاهرات روز جهانی کارگر که با وجود ممنوعیت دولتی در استانبول برگزار می‌شود ،در سال‌های گذشته معمولا با درگیری پلیس و معترضان همراه بوده است.

امسال با توجه به اینکه اتحادیه‌های کارگری هم اعلام کرده بودند که قصد راهپیمایی به سمت میدان تقسیم را ندارند، انتظار می‌رفت تظاهرات کم‌رونق‌تر از سالهای قبل باشد.

با وجود اینکه فرمانداری استانبول از مردم خواسته بود جز اماکن تعیین شده برای مراسم روز کارگر در جاهای دیگر تجمع نکنند، معترضان که به گزارش خبرگزاری فرانسه اکثرا از گروه‌های چپ‌گرای ترکیه بودند از محله های مختلف به سمت میدان تقسیم حرکت کردند که با شدت عمل پلیس و ماموران لباس شخصی روبرو شدند.

میدان تقسیم یکی از مهمترین میدان‌های استانبول و محل هفته‌ها تظاهرات اعتراضی علیه رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه در سال ۲۰۱۳ است.

فرمانداری استانبول در بیانیه‌ای اعلام کرد که “در استانبول در مجموع ۲۰۷ نفر دستگیر شده و ۴۰ کوکتل مولوتف، ۱۷ نارنجک و ۱۷۶ وسیله آتش‌زا توقیف شده است.”

گروهی که از کوی مجیدیه به سمت میدان تقسیم حرکت کرده بودند پلاکاردهایی حمل می کردند که بر آن نوشته شده بود “میدان تقسیم مال ما است و مال ما هم خواهد ماند.”

گروهی دیگر که از منطقه اروپایی استانبول به سمت میدان تقسیم حرکت کننند پلاکارهایی با این شعار حمل می‌کردند “زنده باد روز کارگر، نه به دیکتاتور”.

پلیس با گاز اشک‌آور، گلوله‌های لاستیکی و ماشین آبپاش با این معترضان برخورد کرد.

حضور نیروهای پلیس در شهر بسیار چشمگیر است و گفته می‌شود فقط سی‌هزار پلیس در استانبول به خدمت گرفته شده‌اند. هلیکوپترها دائم بر فراز شهر در پروازند و حضور گسترده ماموران لباس شخصی باعث ایجاد جو التهاب و تنش در شهر شده است.

پلیس رفت و آمد گردشگران و شهروندان در میدان تقسیم را کنترل می‌کند و تمام خیابان‌های منتهی به این میدان را مسدود کرده است. قطارهای متروی استانبول هم در ایستگاه میدان تقسیم توقف نمی‌کنند.

فعالان حقوق بشر و کشورهای غربی در چند سال گذشته و بخصوص پس از کودتای نافرجام سال گذشته از محدود شدن آزادی‌های فردی و مدنی در ترکیه اظهار نگرانی می‌کنند.

پس از اینکه نتیجه همه‌پرسی تغییر قانون اساسی در ترکیه با اختلافی ناچیز قطعی شد، رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه شدت عمل علیه مخالفان و منتقدان را با شدت و حدت ادامه داده است.

در چند روز گذشته بیش از ۳۹۰۰ نفر از کارمندان دولت، افراد پلیس و نظامیان از کار برکنار شده‌اند. سایت ویکی‌پدیا هم با استناد به قانونی فیلتر شده که اجازه مسدود کردن سایت‌هایی را می‌دهد که “تهدیدی برای امنیت ملی هستند.”

آقای اردوغان با هشدار درباره خطراتی که ترکیه را تهدید می کند تمام این اقدامات را موجه ‌می‌داند.

زید راعد حسین، کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل امروز دوشنبه اول می از دستگیری‌های وسیع، اخراج کارکنان و تمدید وضعیت اضطراری در ترکیه “عمیقا” اظهار نگرانی کرد و گفت “بسیار بعید است که در این دستگیری و تعلیق‌ها رویه استاندارد رعایت شده باشد.”

آقای زید همچنین به دستگیری روزنامه نگاران انتقاد کرد و گفت برقراری امنیت نباید به قیمت حقوق بشر باشد.

برچسب ها

دیدگاه