0

کاخ‌سفید واکنش نظامی به حمله راکتی به عین‌الاسد را محتمل دانست

  • ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۰:۴۱
کاخ‌سفید واکنش نظامی به حمله راکتی به عین‌الاسد را محتمل دانست

کاخ سفید به دنبال حمله راکتی به پایگاه عین الاسد در عراق هشدار داد که واکنش نظامی به این حادثه را بررسی خواهد کرد.

به گزارش یورو نیوز، دستکم ۱۰ راکت روز چهارشنبه به پایگاه نظامی عین الاسد که نیروهای آمریکایی و دیگر نظامیان ائتلاف تحت رهبری واشنگتن در آن مستقر هستند اصابت کرد. یک پیمانکار آمریکایی در جریان این حمله راکتی بر اثر عارضه قلبی جان خود را از دست داد.

هرچند هیچ فرد یا گروهی مسئولیت حمله راکتی به عین الاسد را برعهده نگرفته است اما این حمله تنها یک هفته پس از حمله هوایی آمریکا به شبه نظامیان مورد حمایت ایران در مرز سوریه با عراق روی داد.

از سوی دیگر تنش ها بین تهران و واشنگتن بر سر پرونده هسته ای ایران برخلاف امیدهای اولیه که پس از پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده پدید آمده بود همچنان ادامه دارد.

جو بایدن روز چهارشنبه در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره حمله به پایگاه عین الاسد گفت: «ما همچنان موضوع را دنبال می کنیم. خدا را شکر که کسی بر اثر اصابت راکت کشته نشد اما یک نفر، یک پیمانکار، بر اثر حمله قلبی جان باخت. ما روند شناسایی عاملان را دنبال می کنیم و [بر همین اساس] تصمیم گیری خواهیم کرد.»

جنیفر ساکی، سخنگوی کاخ سفید نیز گفت که واکنش آمریکا به حمله راکتی روز چهارشنبه می تواند مشابه حمله «حساب شده» ایالات متحده به شبه نظامیان مورد حمایت ایران که هفته گذشته انجام شد باشد. وی اظهار داشت: «اگر ارزیابی ما این باشد که واکنش بیشتری واجب است بار دیگر در زمان و نحوه ای که خودمان تعیین می کنیم اقدام خواهیم کرد.»

پنتاگون اعلام کرده است که هیچ کدام از نظامیان آمریکایی در جریان حمله روز چهارشنبه به پایگاه عین الاسد مجروح نشده اند. نیروهای بریتانیایی و دانمارکی نیز به همراه نظامیان آمریکایی در پایگاه عین الاسد مستقر هستند.

ایران سال گذشته در واکنش به کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس به دست ارتش آمریکا حمله ای موشکی به پایگاه نظامی عین الاسد انجام داده بود. تنش ها بین تهران و واشنگتن در عراق در حالی افزایش یافته است که پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان قرار است روز جمعه وارد عراق شود.

برچسب ها

دیدگاه