تاریخ : سه شنبه, ۷ بهمن , ۱۳۹۹ 13 جماد ثاني 1442 Tuesday, 26 January , 2021
0

مقامات آمریکا: اشغال کنگره پس از ۴ ساعت پایان یافت

  • ۱۸ دی ۱۳۹۹ - ۲:۰۵
مقامات آمریکا: اشغال کنگره پس از ۴ ساعت پایان یافت

گروهی از هواداران دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه همزمان با جلسه مجالس نمایندگان و سنای این کشور ساختمان کنگره را اشغال کردند. مقامات آمریکا اعلام کردند که اشغال ساختمان کنگره پس از ۴ ساعت پایان یافته.

به گزارش یورو نیوز، مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا دقایقی پیش از آغاز جلسه مشترک کنگره با درخواست دونالد ترامپ برای رد پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده مخالفت کرده بود.

معاون رئیس جمهوری ایالات متحده اعلام کرد که «اختیار» لازم برای عدم تائید پیروزی جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب این کشور را به صورت «یکجانبه» ندارد. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری کنونی آمریکا ابراز امیدواری کرده بود که معاونش مانع از تائید پیروزی جو بایدن شود.

در بیانیه ای که مایک پنس دقایقی پیش از آغاز نشست کنگره آمریکا منتشر کرد آمده است که سوگندش برای پاسداری از قانون اساسی این کشور به او امکان نمی دهد که به طور «یکجانبه» تصمیم به شمارش یا عدم شمارش آرای الکترال ایالت ها بگیرد. در این بیانیه اشاره ای به دونالد ترامپ و درخواست او نشده است.

مایک پنس به عنوان معاون رئیس جمهوری ریاست مجلس سنا و در نتیجه ریاست نشست روز چهارشنبه کنگره را برعهده دارد. چهار سال پیش نیز جو بایدن، معاون باراک اوباما ریاست جلسه کنگره برای بررسی و تائید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ را برعهده داشت.

توئیتر امکان توئیت کردن را برای ۱۲ ساعت از ترامپ گرفت

شبکه اجتماعی توئیتر اعلام کرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای ۱۲ ساعت امکان توئیت کردن نخواهد داشت. توئیتر تهدید کرده است که حساب شخصی دونالد ترامپ در صورت نقض مجدد مقررات استفاده از این شبکه اجتماعی به طور دائمی تعلیق خواهد شد.

پلوسی: نشست مجلس نمایندگان چهارشنبه شب ادامه می‌یابد

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با ارسال نامه ای به اعضای این مجلس اعلام کرد که جلسه بررسی و تائید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری چهارشنبه شب از سر گرفته خواهد شد. این در حالی است که شماری از طرفداران دونالد ترامپ با وجود مقررات منع رفت و آمد همچنان در خیابان های واشنگتن به سر می برند.

سندرز: ترامپ برای بقاء در قدرت هر کاری می‌کند

برنی سندرز، سناتور دموکرات ایالت ورمونت در واکنش به اشغال ساختمان کنگره آمریکا در صفحه توئیترش نوشت که دونالد ترامپ مسئول اغتشاش به وجود آمده است. او تاکید کرد که رئیس جمهوری کنونی برای بقاء در قدرت هر کاری خواهد کرد.

برنی سندرز افزود که نام دونالد ترامپ به عنوان «بدترین و خطرناک ترین» رئیس جمهوری آمریکا به ثبت خواهد رسید.

رامنی: شورش را ترامپ به راه انداخت

میت رامنی، سناتور جمهوریخواه ایالت یوتا و نامزد این حزب در انتخابات سال ۲۰۱۲ با انتقاد از حوادث روز چهارشنبه در واشنگتن از اشغال ساختمان کنگره به عنوان «شورشی که رئیس جمهوری ایالات متحده به راه انداخته بود» یاد کرد.

ترامپ: این روز را برای همیشه به یاد داشته باشید

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در صفحه توئیتر خود با تکرار ادعای وقوع «تقلب» در انتخابات نوشت که آنچه روز چهارشنبه در واشنگتن روی داد نتیجه سرقت «پیروزی خیره کننده» او بود. وی از هوادارانش خواسته است تا به خانه هایشان بازگردند و روز حمله به ساختمان کنگره را برای همیشه به یاد داشته باشند.

توئیتر دقایقی بعد از انتشار این توئیت تصمیم به حذف آن گرفت. شبکه اجتماعی فیسبوک نیز ویدئوی دونالد ترامپ را که او در آن ضمن تاکید بر وقوع «تقلب» از هوادارانش خواسته بود به خانه برگردند حذف کرد.

زنی که در داخل ساختمان کنگره تیر خورده بود جان باخت

رسانه های آمریکا گزارش می دهند زنی که در جریان تیراندازی در ساختمان کنگره مجروح شده بود جان خود را از دست داد.

جورج بوش خشونت‌ها در واشنگتن را محکوم کرد

جورج بوش پسر، رئیس جمهوری پیشین آمریکا با انتشار بیانیه ای اشغال ساختمان کنگره را محکوم کرد. او گفته است که آنچه روز چهارشنبه در پایتخت آمریکا روی داد شایسته یک جمهوری دموکراتیک مانند ایالات متحده نیست. وی در بیانیه اش نوشته که از حوادث واشنگتن «وحشت زده» شده است.

جورج بوش پسر آخرین رئیس جمهوری جمهوریخواه پیش از دونالد ترامپ بود.

مقامات آمریکا پس از چهار ساعت از پایان اشغال ساختمان کنگره خبر دادند

مقامات آمریکا در آستانه اجرای مقررات منع رفت و آمد در واشنگتن اعلام کردند که اشغال ساختمان کنگره پایان یافته و این ساختمان اکنون «امن» محسوب می شود. هنوز مشخص نیست اعضای مجلس نمایندگان و مجلس سنا چه موقع جلسه خود برای بررسی و تائید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را آغاز خواهند کرد.

فرماندار ایالت ویرجینیا نیز اعلام کرده است که در بخش هایی از حومه واشنگتن که در این ایالت واقع شده اند مقررات منع رفت و آمد از ساعت شش بعدازظهر به اجرا در می آید.

هیلاری کلینتون: تروریست‌های داخلی به دموکراسی‌مان حمله کردند

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین آمریکا در واکنش به حوادث روز چهارشنبه در واشنگتن گفت که «تروریست های داخلی» به دموکراسی ایالات متحده حمله کرده اند. وی افزود که دموکراسی دستاوردی «شکننده» است و رهبران آمریکا باید از آن پاسداری کنند.

پلیس واشنگتن: ۱۳ نفر بازداشت شدند

پلیس واشنگتن روز چهارشنبه اعلام کرد که تاکنون ۱۳ نفر از شرکت کنندگان در تظاهرات هواداران دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور را بازداشت کرده است. این در حالی است که پلیس پنج قبضه سلاح نیز از تظاهرکنندگان کشف و توقیف کرده است.

پلیس واشنگتن در آستانه آغاز حکومت نظامی و مقررات منع رفت و آمد با استفاده از شلیک گاز اشک آور تلاش می کند تا تظاهرکنندگان هوادار دونالد ترامپ را از اطراف ساختمان کنگره دور کند.

واکنش پایتخت‌های اروپایی‌ به اشغال ساختمان کنگره آمریکا

وزارت خارجه فرانسه در واکنش به اشغال ساختمان کنگره آمریکا این حادثه را «خدشه ناگوار به دموکراسی» توصیف کرد. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز «تهاجم بی سابقه» به دموکراسی ایالات متحده را محکوم کرد.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا نیز اشغال ساختمان کنگره ایالات متحده را «صحنه هایی شرم آور» توصیف کرد.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان نیز در صفحه توئیترش نوشت که دونالد ترامپ و هوادارانش بالاخره باید نتیجه انتخابات روز سوم نوامبر (۱۳ آبان) را بپذیرند.

پائولو جنتلونی، نخست وزیر پیشین ایتالیا و کمیسر اقتصادی اتحادیه اروپا نیز با انتشار عکسی از اشغال ساختمان کنگره آمریکا نوشت: «شرم آور»

ترامپ: وقت آن است که به خانه بروید

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در پیامی ضمن تاکید بر وقوع «تقلب» در انتخابات ریاست جمهوری از هوادارانش خواست تا به خانه بازگردند. او همچنین بر لزوم بازگشت آرامش تاکید کرد.

بایدن: تهاجم به دموکراسی آمریکا و حکومت قانون است

جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا از دونالد ترامپ خواست تا در یک سخنرانی تلویزیونی خواستار پایان اشغال ساختمان کنگره شود. او همچنین گفت که رویدادهای واشنگتن «تهاجم به دموکراسی آمریکا و حکومت قانون» است. رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده از دونالد ترامپ خواست تا طبق سوگندی که یاد کرده است از قانون اساسی این کشور پاسداری کند.

برچسب ها

دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.