2

بیش از یکصد نفر در غرب اتیوپی قتل‌عام شدند

  • ۰۴ دی ۱۳۹۹ - ۰:۳۱
بیش از یکصد نفر در غرب اتیوپی قتل‌عام شدند

حمله‌ افراد مسلح به منطقه‌ای مسکونی در غرب اتیوپی ده‌ها کشته به جا گذاشت و شمار زیادی از ساکنان این منطقه نیز بر اثر اصابت گلوله زخمی شدند.

به گزارش رویترز منطقه مورد حمله قرار گرفته «بنیشانگول-گوموز» نام دارد که با جمعیتی بیش از یک میلیون نفر در غرب کشور بحران زده اتیوپی واقع شده است.

این حمله که برخی منابع شمار قربانیان آن را یکصد نفر اعلام کرده‌اند،‌ سحرگاه روز چهارشنبه ۲۳ دسامبر/ ۳ دی توسط افراد مسلح ناشناس انجام شده و تازه‌ترین موج خشونت‌های مرگبار در غرب اتیوپی به شمار می‌رود.

کمیسیون حقوق بشر اتیوپی با تایید این خبر اعلام کرده که در جریان حمله مردان مسلح به منطقه «بنیشانگول-گوموز» بیش از ۱۰۰ نفر جان باخته‌اند.

این نهاد مستقلِ مرتبط با دولت اتیوپی در بیانیه‌ای تصریح کرده که حمله سحرگاه چهارشنبه، زمانی که ساکنان منطقه خواب بودند آغاز شده و تا عصر ادامه یافته است.

کمیسیون حقوق بشر اتیوپی در گزارش خود تاکید کرده که جدا از تلفات جانی و خساراتی که این حمله به زندگی ساکنان وارد کرده، زمین‌ها و محصولات کشاورزی نیز در جریان این حمله به آتش کشیده شده است.

دست کم ۳۸ مجروح تحت درمان قرار گرفته‌اند

یک کشاورز محلی به خبرگزاری رویترز گفته است که ده‌ها جسد را در مزرعه‌ای در نزدیکی خانه‌اش مشاهده کرده و یکی دیگر از ساکنان شهر بولن، واقع در منطقه «بنیشانگول-گوموز» نیز ساعت انجام این حمله مرگبار را حدود ساعت شش صبح به وقت محلی اعلام کرده و گفته که بیست جسد را در بخش دیگری از شهر مشاهده کرده است.

در گزارش رویترز همچنین به نقل از یک پزشک محلی آمده است که دست کم ۳۸ مجروح پس از آغاز این حمله تحت درمان قرار گرفته و اینکه اغلب آنها بر اثر اصابت گلوله زخمی شده‌اند.

یک پرستار نیز به خبرنگاران گفته است که شمار زیاد مجروحان مراکز درمانی را به دلیل نبود آمادگی و کمبود دارد غافلگیر کرده و کودکی نیز که در میان زخمیان قرار داشت هنگام انتقال به کلینیک جان باخته است.

یکی از مسئولان منطقه‌ای در «بنیشانگول-گوموز» نیز که نامی از وی برده نشده،‌ بدون توضیحات بیشتر گفته است که مقامات در جریان انجام این حمله قرار گرفته بودند و تلاش‌ها برای شناسایی هویت مهاجمان و نیز مشخص کردن هویت و شمار دقیق قربانیان ادامه دارد.

این حمله یک روز پس از آن صورت گرفت که آبی احمد،‌ نخست وزیر، به همراه رئیس ستاد کل ارتش و دیگر مسئولان دولت فدرال اتیوپی در تلاشی صلح طلبانه پس از چندین رویداد و درگیری‌ مرگبار میان گروه‌های قومی رقیب طی ماه‌های گذشته، از این منطقه بازدید کرده بودند.

آخرین حمله مرگبار در این منطقه به روز ۱۴ نوامبر / ۲۴ آبان باز می‌گردد که در جریان آن مردان مسلح با یورش به یک اتوبوس ۳۴ نفر را به کشتن دادند.

تسلط نیروهای دولتی بر مناطق شمالی

نخست وزیر اتیوپی پیش‌تر اعلام کرده بود که نیروهای نظامی وفادار به دولت فدرال شهر مکله، مرکز استان تیگرای را در شمال این کشور را به تصرف خود درآورده‌اند.

درگیری‌های اخیر در شمال اتیوپی در واقع نوعی جنگ قدرت میان دولت مرکزی و جبهه آزادیبخش مردم، جریان سیاسی تحت کنترل رهبران قومی منطقه تیگرای است که پیش‌تر قدرتمند‌ترین عضو دولت فدرال ائتلافی در این کشور محسوب می‌شد.

این در حالیست که اَبی احمد، پس از به قدرت رسیدن در سال ۲۰۱۸ تصمیم گرفت به دلیل تشدید اعتراض‌ها و تظاهرات ضد دولتی، جبهه آزادیبخش مردم را مهار کند و از نفوذ بالای این جریان سیاسی در دولت فدرال بکاهد.

برچسب ها

دیدگاه