تاریخ : سه شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۹ 6 جماد ثاني 1442 Tuesday, 19 January , 2021
0

جمهوری‌خواهان برای قبول پیروزی بایدن «تا ماه ژانویه صبر خواهند کرد»

  • ۲۰ آذر ۱۳۹۹ - ۰:۱۶
جمهوری‌خواهان برای قبول پیروزی بایدن «تا ماه ژانویه صبر خواهند کرد»

در حالی که جمهوری‌خواهان در کنگره آمریکا هنوز از به رسمیت شناختن پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری ماه نوامبر خودداری کرده‌اند، گزارش‌ها حاکی از آن است که احتمالا این صبر تا ماه ژانویه و مشخص شدن نتیجه جدال حقوقی دونالد ترامپ درباره انتخابات به طول خواهد انجامید.

به گزارش یورو نیوز، این در شرایطی است که روز سه شنبه ۸ دسامبر / ۱۷ آذر آخرین مهلت قانونی ایالات برای اعلام قطعی نتایج سر رسید و کماکان موضع اکثر جمهوری‌خواهان بدون تغییر باقی ماند.

گمان می‌رود موعد قانونی دیگر نیز، یعنی ۱۴ دسامبر / ۲۴ آذر و مهلت نهایی اعلام نظر مجمع برگزینندگان، با تحول چشمگیری در اعلام نظر جمهوری‌خواهان همراه نباشد.

نمایندگان جمهوری‌خواه در کنگره در روزهای اخیر بیش از پیش ابراز تمایل کرده‌اند که ۶ ژانویه، یعنی روزی که مجلس نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری را تایید می‌کند، رئیس جمهور جدید را به رسمیت بشناسند.

این در حالی است که میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در سنا، گفته است تاریخ دقیق به رسمیت شناخته‌شدن رئیس‌جمهور تازه باید ۲۰ ژانویه / اول بهمن باشد. از آن رو که در این روز «کشور رئیس‌جمهور آینده و سوگندخورده خود را خواهد شناخت.»

تا کنون هیچگاه در تاریخ آمریکا انشقاقی اینچنین بر سر نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری به وجود نیامده است. ناظران می‌گویند ادامه این روند ممکن است به مشروعیت ریاست‌جمهوری جو بایدن ضربه وارد کند و از سوی دیگر اعتماد رای‌دهندگان را خدشه‌دار سازد.

مناقشه بر سر تعیین برنده انتخابات درحالی ادامه دارد که موارد متعدد شکایت تیم حقوقی دونالد ترامپ و جمهوری‌خواهان درباره نتایج به جایی نرسیده است.

دادگاه عالی آمریکا نیز روز سه‌شنبه درخواست جمهوری‌خواهان برای تعلیق اعتبار پیروزی جو بایدن در ایالت پنسیلوانیا را رد کرد.

در همین حال نتایج رسمی انتخابات در ۵۰ ایالت و پایتخت ایالات متحده آمریکا نشاندهنده آن است که جوبایدن با بیشتر از ۷ میلیون رای مردمی بیشتر نسبت به دونالد ترامپ بیش از ۵۱.۳ درصد آرا را به خود اختصاص داده است. بدین ترتیب جو بایدن را باید حایز ۳۰۶ رای الکترال دانست. این در حالیست که دونالد ترامپ تنها ۲۳۲ رای الکتروال کسب می کند. بدست آوردن دستکم ۲۷۰ رای برای پیروزی ضروری است.

برچسب ها

دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.