2

سوگند گزینه ترامپ به عنوان قاضی دیوان عالی آمریکا

  • ۰۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۸
سوگند گزینه ترامپ به عنوان قاضی دیوان عالی آمریکا

مجلس سنای آمریکا روز دوشنبه صلاحیت ایمی کنی برت، گزینه پیشنهادی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور برای عضویت در دیوان عالی را تائید کرد.

به گزارش یورو نیوز، تائید صلاحیت ایمی کنی برت در مجلس سنا در حالی که تنها یک هفته به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده است برای دونالد ترامپ یک پیروزی محسوب می شود. او سومین قاضی محافظه کاری است که رئیس جمهوری آمریکا در چهار سال گذشته به عنوان عضو دیوان عالی منصوب کرده است.

به این ترتیب هم اکنون از ۹ قاضی دیوان عالی آمریکا یک سوم آنها منتخب دونالد ترامپ هستند. تائید صلاحیت ایمی کنی برت در مجلس سنا می تواند به بسیج رای دهندگان محافظه کار برای حمایت از دونالد ترامپ در رای گیری روز سوم نوامبر (۱۳ آبان) کمک کند.

اعضای مجلس سنای ایالات متحده با ۵۲ رای موافق در برابر ۴۸ رای مخالف به عضویت ایمی کنی برت در دیوان عالی ایالات متحده رای دادند. تنها یکی از سناتورهای جمهوریخواه به همراه همکاران دموکرات خود به عضویت ایمی کنی برت در دیوان عالی رای منفی داد.

ایمی کنی برت، ۴۸ ساله جانشین روث بیدر گینزبرگ، قاضی مدافع حقوق زنان می شود که ماه گذشته بر اثر بیماری سرطان درگذشت. به این ترتیب دیوان عالی آمریکا از این پس شش عضو محافظه کار و سه عضو لیبرال خواهد داشت.

دونالد ترامپ شامگاه دوشنبه پس از تائید صلاحیت ایمی کنی برت در مجلس سنا در مراسم تحلیف او در کاخ سفید شرکت کرد.

عضویت ایمی کنی برت در دیوان عالی می تواند در صورت ارجاع شکایت های حقوقی مرتبط با انتخابات ریاست جمهوری به دیوان عالی به جمهوریخواهان کمک کند.

برخی از اعضای جناح پیشروی حزب دموکرات به طور علنی خواستار افزایش تعداد کرسی های دیوان عالی آمریکا در صورت پیروزی جو بایدن، نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو شده اند. آنها بر این باور هستند که دونالد ترامپ و جمهوریخواهان با تائید صلاحیت ایمی کنی برت در آستانه انتخابات بدعت گذاری کرده اند.

جو بایدن اما تاکنون موضع مشخصی درباره افزایش تعداد کرسی های قضات دیوان عالی برای تغییر ترکیب آن اتخاذ نکرده است. او اخیرا اعلام کرد که در صورت پیروزی در انتخابات شورایی «فراجناحی» را مامور ارائه پیشنهاداتی برای اصلاح دیوان عالی آمریکا خواهد کرد.

قضات دیوان عالی آمریکا به طور مادام العمر عضو عالی ترین نهاد قضایی ایالات متحده می شوند. به این ترتیب تائید صلاحیت ایمی کنی برت به این معنا است که محافظه کاران برای حداقل یک یا حتی چند دهه آینده در این نهاد اکثریت خواهند داشت.

برچسب ها