4

لایحه دولت آلمان؛ جریمه سنگین پیام‌های نفرت‌آمیز در شبکه‌های اجتماعی

  • ۱۷ فروردین ۱۳۹۶ - ۹:۱۵
لایحه دولت آلمان؛ جریمه سنگین پیام‌های نفرت‌آمیز در شبکه‌های اجتماعی

دولت فدرال آلمان با تصویب لایحه ای برای شبکه های اجتماعی ای که تمایلی به حذف مطالب یا پیام های توهین آمیز، مجرمانه و نفرت پراکن را نداشته باشند، جریمه ای تا سقف ۵۰ میلیون یورو تعیین کرد.

به گزارش یورو نیوز، این لایحه محدودیت ۲۴ ساعته ای را برای شبکه های اجتماعی جهت حذف این مطالب در نظر گرفته که در صورت عبور از محدوده زمانی جریمه خواهند شد.

چندی پیش دولت آلمان از قصد خود برای شکایت از فیسبوک بدلیل آنچه کوتاهی و بی توجهی مدیران این شبکه اجتماعی در مورد اخبار و مطالب جعلی و مجرمانه می خواند، خبر داد.

همزمان یک پناهجوی سوری با نام انس مودامنی نیز از فیسبوک شکایت کرد. وی که پس از انتشار عکس سلفی خود در فیسبوک توسط کاربران به اقدام تروریستی متهم شده بود، حذف پیغام ها از این شبکه اجتماعی را درخواست کرد.

تصویر انس مودامنی توسط اکانت های جعلی منتشر و ادعا شده بود که او یکی از عاملان حمله تروریستی ماه مارس سال ۲۰۱۶ در فرودگاه بروکسل بوده است.

لایحه دولت آلمان که برای ابلاغ نیاز به تصویب پارلمان دارد، ماه گذشته توسط وزیر دادگستری این کشور پیشنهاد شد. گروه های زیادی تصویب این لایحه را خطری برای آزادی بیان دانسته و هشدار داده اند که در صورت محتاط شدن شبکه های اجتماعی، مطالب بسیاری بدون دلیل حذف خواهند شد.

آلمان در میان کشورهای جهان سخت ترین قوانین را برای محدود کردن ابراز مطالب نفرت آمیز، نژادپرستانه، مجرمانه و تحریک نفرت نسبت به اقلیت ها دارد.

برچسب ها

دیدگاه