7

رئیس‌جمهوری برکنارشده کره جنوبی بازداشت شد

  • ۱۱ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۲
رئیس‌جمهوری برکنارشده کره جنوبی بازداشت شد

پارک گون‌هه، رئیس جمهوری برکنار شده کره جنوبی که با اتهام فساد مالی مواجه است توسط مقامات قضایی بازداشت شده است.

به گزارش بی بی سی، دادگاه ناحیه مرکزی سئول حکم جلب پارک گون‌هه را بنا بر چند فقره اتهام از جمله رشوه گیری، سوء استفاده از قدرت و درز دادن اسرار دولتی صادر کرده است.

در حکم دادگاه آمده است که بازداشت رئیس جمهوری سابق به علت آن که احتمال نابودی مدارک وجود داشت صادر شده است.

پارک گون‌هه هم اکنون از دفتر دادستانی سئول به بازداشتگاهی در نزدیکی پایتخت منتقل شده است.

سه شنبه گذشته پارک گون‌هه به دفتر دادستان مراجعه و آمادگی خود را برای پاسخ دادن به سئوالات در مورد اتهامات اعلام کرد.

خانم پارک از مردم کره جنوبی به خاطر مشکلاتی که این ماجرا برای کشورشان ایجاد کرده پوزش خواست و گفت که با دادستان‌ها به طور کامل همکاری خواهد کرد. وی ارتکاب هرگونه تخلف در زمان ریاست جمهوری را رد می کند.

مخالفان پارک گون‌هه وی را متهم ‌کردند که در تبانی با یکی از دوستانش که در دفتر ریاست جمهوری به کار گماشته بود از شرکت‌ها و موسسات تجاری و مالی بزرگ کره جنوبی مبالغی را برای استفاده در یک بنیاد خیریه مورد حمایت خود دریافت کرد. این شرکت‌ها در مقابل این کمک مالی، از امتیازاتی در کسب مجوزهای دولتی برخوردار شدند.

متهم اصلی در این پرونده چوی سون‌ایل، از دوستان قدیمی خانم پارک است که براساس پرونده اتهامی، عامل اصلی در ارتباط با شرکت‌های تجاری و اعمال نظر در برخی انتصابات دولتی محسوب می‌شود. خانم چوی هم که در بازداشت به سر می‌برد، هرگونه اتهامی را رد کرده است.

در صورتی که رئیس جمهوری سابق کره جنوبی محاکمه و اتهامش ثابت شود، مجازات قانونی برای او تا ۱۰ سال حبس خواهد بود.

در اوایل ماه دسامبر ۲۰۱۶ پارلمان کره جنوبی موضوع استیضاح و عدم کفایت رئیس جمهوری را مطرح کرد که روز ٩ دسامبر به تصویب رسید و خانم پارک از سمت خود تعلیق شد. طبق قوانین کره جنوبی، برای برکنار رئیس جمهوری لازم است مصوبه پارلمان به تایید دادگاه قانونی اساسی برسد. روز ١٠ مارس، قضات دادگاه قانون اساسی به برکناری پارک گون‌هه رای دادند.

این نخستین بار از زمان استقرار دموکراسی در کره جنوبی در اواسط دهه ١٩٨٠ است که یک رئیس جمهوری منتخب از سمت خود برکنار شده است. خانم پارک در فوریه سال ٢٠١٣ به ریاست جمهوری برگزیده شد.

در حال حاضر هوانگ کیو‌آهن، نخست وزیر کفالت ریاست جمهوری را برعهده گرفت. قرار است انتخابات ریاست جمهوری کره جنوبی در ماه مه امسال برگزار شود.

برچسب ها