تاریخ : یکشنبه, ۳۰ شهریور , ۱۳۹۹ 3 صفر 1442 Sunday, 20 September , 2020
2

استیون هاکینگ در سن ۷۶ سالگی درگذشت

  • ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۹
استیون هاکینگ در سن ۷۶ سالگی درگذشت

خانواده استیون هاکینگ فیزیکدان برجسته بریتانیایی می گوید او در سن ۷۶ سالگی درگذشته است.

او به خاطر دستاوردهای علمی بزرگی در زمینه سیاهچاله ها و نسبیت عام مشهور بود و چند کتاب علمی به زبان مفهوم و ساده نوشته بود که مشهورترین آنها “تاریخچه مختصر زمان” بود.

به گزارش یورو نیوز، استیون هاوکینگ، دانشمند و نابغه علم فیزیک، با یک ناهنجاری عصبی مادرزاد بدنیا آمد و این بیماری «ای ال اس» بود که تمام عمر او را فلج کرد.

این فیزیکدان محبوب، عشقی وافر به کیهان شناسی داشت. او را با نوابغی چون آلبرت انیشتین و اسحاق نیوتون مقایسه کرده اند. کتاب «تاریخچه زمان» او درزمان انتشاربه سال ۱۹۸۸ بیش از ۱۲ میلیون نسخه فروش داشت. استیون هاوکینگ در مقابل با فروتنی همیشگی گفته بود که تنها کار او این بود که کمک کند بشر «آینده» را بهتر ببیند.

او روزی درباره کشف کیهان شناسی‌اش در باره سیاهچاله‌ها به طنز گفته بود: «احتمالا مهمترین و شناخته شده ترین کمک من به دنیای علم، کشف این است که سیاهچاله‌های فضایی، واقعا سیاه نیستند. بلکه آنها باید همچون اجسام گداخته، بدرخشند. حالا همه این را قبول دارند که سیاهچاله‌ها تشعشعات هاوکینگی دارند.»

در سال ۱۹۷۹، هاوکینگ، وارث کرسی و صندلی استادی اسحاق نیوتون در رشته ریاضیات در دانشگاه کمبریج شد.

علیرغم تشخیص‌های اولیه پزشکی که عمر او را حداکثر دو سال پیش بینی کرده بودند، او تا سن ۷۶ سالگی به زندگیش ادامه داد. اما در سالهای پایانی عمر بیماری‌اش پیشرفته تر و سلامت او به تدریج تحلیل می‌رفت.

زندگی روزانه استیون هاوکینگ بر روی صندلی چرخدار توام بامشکلات بسیار بود. هر روز با مشکلات بیشتری دست و پنجه نرم می کرد. وی سال ۱۹۸۵ بعد از یک عمل جراحی، صدایش را از دست داد و برای حرف زدن بالاجبار از جعبه صدای الکتریکی معروفش استفاده می‌کرد.

استیون هاوکینگ، یک نویسنده چیره دست متون علمی بود و در زندگیش موفق به دریافت جوایز علمی متعدد شد. او معاشری خوش مشرب، نکته بین و با قدرت کلام بالا بود.

در مراسم اهدای یکی از جایزه‌ها در ماه آوریل ۲۰۰۵، خطاب به اندیشمندان علم کیهان شناسی گفت: «ما در یک محدوده ای زندگی می کنیم که حیات انسانی در آن ممکن است. اما من معتقدم ممکن است که ما فقط نقطه بهتر را انتخاب کرده باشیم.»

هاوکینگ زندگی‌اش را وقف اثبات مرتبط بودن دو تئوری بنیادی فیزیک، فرضیه نسبیت انیشتین و تئوری کوانتوم کرد. اما دلیل پیدایش حیات انسان یکی از بزرگترین اسرارهستی، این فیزیکدان را به چالش و تکاپو وا می‌داشت.

استیون هاوکینگ در پرواز بر فراز آتلانتیک در سال ۲۰۰۷، چند لحظه حالت بی وزنی را تجربه کرد. تجربه ای که این نابغه علم از هر لحظه‌اش لذت تمام برد.

در آوریل ۲۰۰۷، در مراسمی در شهر اورلاندو در فلوریدای آمریکا گفت: «من فکر می کنم نژاد انسان اگر به فضا نرود، آینده ای نخواهد داشت. به همین دلیل معتقدم برنامه‌های فضایی و موسسات سفرهای فضایی تجاری برای عبور و سفر انسان از زادگاه خودش زمین اهمیت حیاتی دارد.»

او در سال ۲۰۱۰کتاب دیگری با نام «طرح بزرگ» منتشر کرد. این کتاب نیز پس از چند روز به پرفروشترین کتاب سایت آمازون تبدیل شد. استیون هاوکینگ در این کتاب به منشا هستی و وجود خدا پرداخته است.

در سال ۲۰۱۴ نیز فیلمی با نام «تئوری همه چیز» درباره زندگی استیون هاوکینگ و بر اساس خاطرات همسر وی، با بازی «ادی ردمین» ساخته شد.

نکات مهم زندگی

  • متولد ۸ ژانویه ۱۹۴۲ در شهر آکسفورد انگلستان
  • در سال ۱۹۵۹ برای مطالعه علوم طبیعی در دانشگاه آکسفورد پذیرش گرفت و بعد برای پی اچ دی به کمبریج رفت
  • در سال ۱۹۶۳ ابتلای او به بیماری نورون حرکتی تشخیص داده شد و پزشکان به او گفتند دو سال بیشتر زنده نخواهد بود
  • در سال ۱۹۷۴ نظریه اش دایر بر اینکه سیاهچاله ها ساطع کننده “پرتو هاکینگ” هستند را تشریح کرد
  • کتاب “تاریخچه مخترص زمان” به قلم او در سال ۱۹۸۸ منتشر شد که تاکنون بیش از ۱۰ میلیون نسخه فروش رفته است
  • سرگذشت زندگی اش موضوع فیلم “نظریه همه چیز” محصول سال ۲۰۱۴ با بازیگری ادی ردمین بود

برچسب ها

دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.