2

ادامۀ جنگ لفظی میان ترکیه و برخی از کشورهای اروپایی

  • ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۶:۴۰
ادامۀ جنگ لفظی میان ترکیه و برخی از کشورهای اروپایی

همزمان با ادامۀ تنش میان ترکیه و برخی از کشورهای اروپایی نظیر هلند و آلمان، سخنرانی مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجۀ ترکیه در شهر متز فرانسه انتقادهایی را برانگیخته است.

به گزارش یورو نیوز، منتقدان از جمله فرانسوآ فیون نامزد جمهوریخواهان اجازۀ سخنرانی به وزیر خارجۀ ترکیه را عدم همکاری با اتحادیۀ اروپا دانسته اند. مارین لوپن، نامزد راست افراطی و رهبر جبهۀ ملی فرانسه نیز

دولت ترکیه کشورهایی را که به نمایندگان آنکارا اجازۀ سخنرانی نمی دهند فاشیست نامیده است. وزیر خارجۀ این کشور روز یکشنبه و در نطق خود در شهر متز با تکرار این سخنان گفت: « آنها در هلند خود را پایتخت دموکراسی می دانند اما من می گویم آنها در حال حاضر پایتخت فاشیسم هستند.»

روز شنبه ممنوعیت سخنرانی وزرای خارجه و خانوادۀ این کشور در شهر روتردام به تظاهرات خشونت بار و درگیری میان پلیس ضد شورش و اتباع ترکیه در مقابل کنسولگری این کشور منجر شد. دولت ترکیه از هلند خواسته است در این باره رسما عذرخواهی کند.

مارک روت، نخست وزیر هلند با دفاع از ممنوعیت سخنرانی سیاستمداران ترکیه به نفع کارزار آری به همه پرسی در این باره گفت: « برخی از سیاستمداران ترکیه از نازیسم و فاشیسم در هلند سخن می گویند. این کشور، همانطور که شهردار روتردام روز گذشته گفت، توسط نازیها در جریان جنگ جهانی بمباران شد و برای ماغیرقابل قبول است که آنها اینگونه سخن بگویند. به هیچ شکل عذرخواهی صورت نخواهد گرفت و آنها هستند که باید برای اتفاقی که افتاده است عذرخواهی کنند.»

طبق نظرسنجی ها، کارزار آری به همه پرسی با پیروزی فاصله بسیاری دارد و به گفتۀ تحلیلگران سیاسی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از ممنوعیت سخنرانی وزرای خود در کشورهای اروپایی برای جلب نظر اتباع این کشور در خارج از مرزهای ترکیه بهره می برد.

رئیس جمهوری ترکیه در همین رابطه در یک تجمع در استانبول گفت : « هلند اصلا شبیه یک کشور عضو اتحادیۀ اروپا نیست، آنها بیشتر شبیه بنانا ریپابلیک هستند. دنیا شاهد است آنهایی که به ترکیه درس حقوق بشر، حاکمیت قانون و دموکراسی می دهند خودشان چقدر از این ارزش ها فاصله دارند.»

پیروزی در این همه پرسی که قرار است روز شانزدهم آوریل برگزار شود برای رئیس جمهوری ترکیه و هواداران وی اهمیت فراوانی دارد چرا که به وی اختیارات بیشتری می دهد. ضمن آنکه پیروزی در این همه پرسی موجب خواهد شد رجب طیب اردوغان در صورت پیروزی در انتخابات تا سال ۲۰۲۹ رئیس جمهوری ترکیه باقی بماند.

برچسب ها

دیدگاه