5

شیراز دومین شهر گران مسکن در ایران

  • ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۶
شیراز دومین شهر گران مسکن در ایران

در سال‌های اخیر بازار مسکن شیراز رکوردهای متعددی را تجربه کرده تا آنجا که طبق آمارها پس از تهران دومین شهر گران در بحث اجاره‌بها و خریدوفروش مسکن است. طبق نظر کارشناسان، اجرای طرح مسکن مهر هم نتوانسته است چندان تأثیرگذار باشد و همچنان تهیه محلی برای سکونت یکی از مشکلات عمده شهروندان در این کلان‌شهر به شمار می‌رود.

به گزارش خبرگزاری فارس، محمدقاسم تابنده‌ماه رئیس اتحادیه املاک فارس با اعلام اینکه بر اساس آمارهای ارائه‌شده، شیراز پس از تهران دومین شهر گران در بحث اجاره‌بها و خریدوفروش مسکن است می‌گوید: در شرایط فعلی که خریدوفروش مسکن دچار رکود شده است، یک خانواده ۳ نفره با داشتن در حدود ۱۰۰ میلیون تومان ودیعه و با پرداخت به طور میانگین ماهانه ۱۵۰۰۰۰۰ هزار تومان می‌تواند یک آپارتمان ۸۰ متری در منطقه مرکزی شهر اجاره کند.

به گفته محمدقاسم تابنده‌ماه امسال با توجه به افزایش ۲۵ درصدی اجاره‌بهای مسکن، برای خروج از این رکود تاکنون هیچ اقدامی انجام‌نشده است.

وی با تأکید بر اینکه مسئولان باید برای کاهش سود بانکی تدابیری در نظر بگیرند تا سودهای بانکی تک‌نرخی شوند ادامه می‌دهد: با کاهش یافتن سودهای بانکی مالکان برای جبران، منازل خود را بدون دریافت ودیعه و با اجاره‌های سنگین واگذار می‌کنند.

معاون رئیس اتحادیه املاک کشور اضافه می‌کند: برخی از مالکان برای دریافت سودهای کلان بدون توجه به شرایط اقتصادی، مستأجران را بهترین گزینه برای عقب‌ماندگی سودهای بانکی می‌دانند.

تابنده‌‌ماه با بیان این‌که با تصمیم شورای پول و اعتبار، نرخ سود بانکی کاهش یافت و بانکمسکن نیز نرخ سود تسهیلات مسکن را کاهش داده است می‌افزاید: با این تغییر سیاست‌‌ها، امید است وضعیت خریدوفروش در تابستان مناسب شود.

وی می‌افزاید: تسهیلات پرداختی هرچند ناچیز است اما به بازار خریدوفروش مسکن رونق می‌دهد که بارونق گرفتن بازار مسکن حدود ۳ هزار فرصت شغلی ایجاد می‌شود و این نشان‌دهنده تأثیرگذاری این بازار بر معیشت مردم است.

تابنده‌ماه با بیان این‌که هرسال در اسفند و فروردین بازار مسکن به خواب می‌رود و این موضوع یک امر طبیعی است ادامه می‌دهد: بارونق گرفتن بازار مسکن، بار اجاره‌های بالا نیز از دوش مستأجران برداشته می‌شود.

وی فصل تابستان را زمان رونق یافتن کسب‌وکار در خرید، فروش و اجاره املاک می‌داند و می‌گوید: در شرایط فعلی ماهانه ۷۰ تا ۸۰ قولنامه در آژانس‌های مسکن شیراز به امضای طرفین می‌رسد که اما این عدد در شرایط کرونایی کاهش یافته است.

قدرت خرید در بخش مسکن کاهش یافته

سخنگوی شورای اسلامی شهر شیراز به افزایش نرخ مسکن در شیراز اشاره می‌کند، می‌گوید: بررسی‌ها نشان می‌دهد ساخت‌وساز در بخش مسکن در شیراز برای سرمایه‌گذاران دارای صرفه اقتصادی است.

وی ادامه داد: هرچند قدرت خرید مردم در بخش مسکن کاهش‌یافته است اما ساخت‌وساز در این بخش برای تولیدکننده دارای صرفه اقتصادی و دوره بازگشت سرمایه کوتاه‌مدت دو تا سه‌ساله است و همین می‌تواند ظرفیت خوبی را برای عرضه متناسب با تقاضا ایجاد کند اما نبود برنامه‌ریزی اقتصادی مشخص مانع از ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا و ایجاد نگاه سرمایه‌ای به بخش مسکن شده و درنهایت قدرت خرید مردم کاهش داده است.

سعید نظری با اعلام این‌که امروز در شیراز قیمت مسکن تابع شرایط اقتصادی حاکم بر کشور است می‌افزاید: با کاهش نرخ سود بانکی امکان تغییر مسیر سرمایه‌گذاری به سمت بخش مسکن دور از انتظار نیست.

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه شورای اسلامی شهر شیراز افزود: قبول داریم که در نرخ امروز مسکن حباب وجود دارد اما آیا این حباب در دیگر بخش‌های اقتصادی کشور حاکم نیست؟ آیا در بخش خودرو و طلا ما حبابی مشاهده نمی‌کنیم؟

این عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت: مسکن در اقتصاد ایران از کالای مصرفی به کالای سرمایه‌ای تبدیل‌شده و به دلیل نوسانات شدید نرخ تورم، مردم سعی می‌کنند به مسکن نگاه سرمایه‌ای داشته باشند و ازاین‌جهت ما با انبوهی از واحد‌های آپارتمانی خالی روبرو هستیم که در اختیار مصرف‌کننده قرار نمی‌گیرد.

به عقیده وی افزایش نرخ سرمایه‌گذاری در بخش مسکن منجر به افزایش عرضه خواهد شد و می‌تواند بخشی از قیمت مسکن را التیام بخشد و به رونق در این بخش کمک کند.

کاهش نرخ مسکن نیازمند وضعیت اقتصادی است

نظری ادامه می‌دهد: برای کاهش تغییرات نرخ مسکن باید وضعیت اقتصادی کشور به ثبات برسد و برای تأمین نهاده‌های بخش مسکن ازجمله مصالح ساختمانی و آهن‌آلات و نرخ حقوق و دستمزد برنامه‌ریزی شود.

این عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت: افزایش نرخ مسکن در شیراز تابع افزایش قیمت نهاده‌های این بخش ازجمله مصالح، آهن‌آلات و زمین است که متأسفانه همگی شامل افزایش چندین برابری در چند ماه اخیر شده است.

وی ادامه داد: وقتی سازنده مجبور است برای هر کارگر روزمزد روزانه ۱۵۰ هزار تومان و برای استادکار ماهر روزانه بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان حقوق و دستمزد در نظر بگیرد، چگونه انتظار کاهش نرخ مسکن را داشته باشیم؟

نظری در پاسخ به این سؤال که آیا توسعه و بهسازی بافت فرسوده شهر مشکلات مسکن شهروندان را کاهش می‌دهد یا خیر می‌گوید: ۶۴ پهنه فرسوده با مساحت ۱۸۰۰ هکتار در شهر شیراز وجود دارد که تسهیلات مختلف ازجمله وام ارزان‌قیمت یا ضوابط تشویقی شهرسازی به آن‌ها تعلق می‌گیرد و این می‌تواند باعث کاهش هزینه ساخت‌وساز شود.

وی بازسازی و نوسازی بافت فرسوده شهری در شیراز یکی از راهکارهای مهم بخش مسکن می‌داند و اضافه می‌کند: تنها راه برون‌رفت از مشکلات مربوط به قیمت مسکن، داشتن سیاست مشخص مبتنی بر حمایت از سرمایه‌گذاری بخش‌های غیردولتی است که متولیان امر باید به آن توجه داشته باشند.

نظری با اشاره به این‌که قیمت واحدهای فروخته‌شده در شیراز طی این دو سال‌ اخیر با شیب زیادی مواجه بوده است می‌گوید: در ارتباط با اجاره‌بها هم آمار رسمی وجود ندارد و حداکثر رشد سالیانه آن بین ۲۵ تا ۳۰ درصد است.

وی ادامه داد: اجرای طرح‌های دولتی همچون مسکن مهر در دولت گذشته یا طرح جامع اقدام ملی مسکن در دولت فعلی پاسخگوی نیازهای بخش مسکن نیست.

برچسب ها

دیدگاه

  1. ۷ ماه از سال ۹۹ گذشت قیمت اجاره بها سه برابر شده نسبت به پارسال هیچ کس پاسخگو نیست اصلا کسی به فکر مردم نیست مثلا میخواستن با گرفتن مالیات بر خانه های خالی از سکنه به نفع مردم عمل کنند و باعث ارائه و بیشتر شدن خانه های اجاره برای مردم بشن هیچ اتفاقی نیوفتاد دولت فقط فکر جیب خودش هست که بتونه از مردم برای مخارج خودش پول بیشتر بگیره ، میبینید که اجاره بها تقریبا ۴ برابر شده و خانه ها همچنان خالی و وضعیت اجاره مسکن بهتر که نشده بلکه بدتر ام شده تعداد خانه های اجاره ای نسبت به پارسال بیشتر نشده اگر هم درصد معدودی اضافه شده با قیمت های نجونی حاکی از فقر و زیاده خواهی صاحبخانه و بی قانونی در این زمینه و عدم کنترل دولت و بی لیاقتی مسئولین امر مسکن در این حوزه داره مردم روز به روز درمانده تر و فقیر تر میشن و دولت ناکارامد نمیتونه رفاه مردم را تامین کنه حاصل مدیریت دولت در حوزه مسکن در ۸ سال گذشته شده اینکه مردم باید تاوان ندانم کاریها و کم کاری ها رو پرداخت کنند و صاحبان سرمایه و بساز بفروش ها که دستشون تو دست وزیر مسکن هست دارن سودهای چند برابری خودشون رو می شمارن مسئولین هر کدام چند تا خانه و باغ و مسکن و ویلا همه در کاخ های خودشون تکیه زدن و مردم بینوا در کف خیابان یا پارک ها چادر زدند ویا بر روی پشت بام ها پشت بام خواب شدن این عدالت نیست عملا مسئولین حوزه مسکن و نمایندگان مجلس و دولت خودشون چندین خانه دارند و صاحبخانه محسوب میشن پس نباید انتظار داشت قانونی بر علیه صاحبخانه تصویب کنند و به داد مستاجر برسند وزیر و مدیرانی که خودشون حتی یه روز مستاجر نبودند که نمیتوانند مشکلات مستاجران و اجاره نشینان رو برطرف کنند چند صباحی وزیر و مسئول و مدیر هستند به پست و مقامشون چسبیدن و حقوق های نجومی میگیرن صفا میکنن هر کی هم پرسید تقصیر رو به گردن این و اون میندازن تا سمت بهتر و پست بالاتری بگیرند این وسط خدا به داد مردم برسه ، هل من ناصر ینصرنی ؟؟!!! آیا کسی هست که مردم را محض رضای خدا یاری کند و فقط به فکر خودش و جیبش و پست و مقامش نباشه و قدم خیری برلی بهتر شدن اوضاع مسکن بردارد به نظر نمیاد دولت عزم جدی در این خصوص داشته باشه فقط یک نگاه به قیمت های نجومی سایت دیوار بکنید متوجه وخامت اوضاع میشوید