25

کودک‌آزاری در یک مهد کودک در تهران

 • 03 اسفند 1395 - 18:05
کودک‌آزاری در یک مهد کودک در تهران

یک کودک سه ساله‌ به نام «ارشان» در یکی از مهد کودک‌های تهران مورد «کودک‌آزاری» قرار گرفته و دچار «شکستگی استخوان ترقوه» شده است.

خبرگزاری ایسنا که امروز سه‌شنبه سوم اسفند این گزارش را منتشر کرده، خبر داده این کودک‌آزاری آذرماه سال جاری رخ داده است.

فاطمه مادر این کودک گفته: «هنگام مراجعه به مهد وقتی متوجه گریه شدید پسرم شدم، به من گفتند که یکی از کودکان مهد با او درگیر شده و او را هل داده است و دو، سه ساعتی می‌شود که در حال گریه است. وقتی از آنها پرسیدم که چرا در این مدت با من تماسی نگرفتید، به من گفتند که چیزی نشده و وقتی به او می گوییم کجای بدنت درد می‌کند چیزی نمی‌گوید و فقط گریه می‌کند.»

مادر این کودک افزوده :«سریعا ارشان را به بیمارستان بردم و به این دلیل که پزشک قادر به تشخیص نبود از کل بدن وی عکسبرداری کردیم و طی این عکسبرداری‌ها تشخیص داده شد که استخوان ترقوه پسرم شکسته است.»

او گفته که پس از این ماجرا، فیلم دوربین مداربسته مهد کودک را دیده: «در حال‌ دیدن فیلم بودیم که متوجه شدیم هیچ درگیری بین دو کودک رخ نداده است بلکه پسرم توسط مربی پرتاب شده و وی پس از پرت کردن پسرم مجددا به سمت او رفته و دستش را می کشد تا او را به گوشه‌ای از کلاس ببرد..پس از مشاهده فیلم همان روز به مربی خیلی محترمانه مهد گفتم که شما پسر من را زدید و هیچ درگیری بین دو کودک رخ نداده است، با این حال وی پس از شنیدن صحبت‌های من شروع به داد و بیداد کرد و حاضر به پذیرفتن این موضوع نشد. صبح روز یکشنبه هفتم آذر ماه مجددا مقابل درب مهد کودک رفتم و در همان موقع با “۱۱۰” تماس گرفتم و آمدند و آن را گزارش کردند. در آن روز مربی پس از گریه و زاری موضوع را قبول کرد و البته مدعی شد که گمان نمی کرده چنین اتفاقی رخ دهد و فقط برای جدا کردن کودکان این کار را کرده است، در حالی که وی اگر قصد جدا کردن کودکان از یکدیگر را داشت باید دست آنها می گرفت و از هم جدایشان می‌کرد نه این که پسر من را بلند کرده و آن را به گوشه‌ای دیگر پرتاب کند.»

به گفته فاطمه، با وجود گذشت نزدیک به سه ماه، مهد کودک همچنان به فعالیت خود بدون هیچ مشکلی ادامه‌ می‌دهد.

احمد خاکی، معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران نیز گفته که «کارشناسان امور مهدهای کودک از محل این مهد بازدید و فیلم­های مربوطه را مورد بازبینی قرار داده و متأسفانه وقوع کودک آزاری تأیید شده است.»

به گفته او، در ادامه بررسی‌­ها مشخص شد، مهد کودک به طور «غیر قانونی» از مربی کارآموز استفاده کرده که «ضمن اخراج فرد خاطی از مهد کودک، جهت برخورد قانونی با مهد، پرونده‌ای در کمیسیون نظارت بر مراکز غیر دولتی بهزیستی استان تهران تشکیل شد.»

خاکی گفت: «باتوجه به شکایت صورت گرفته از مهدکودک نزد مراجع قضایی، منتظر صدور رأی قطعی دادگاه در این خصوص هستیم و پس از صدور رأی دادگاه، کمیسیون مربوطه در بهزیستی استان تهران نیز رأی نهایی خود را در خصوص پرونده این مهد کودک متخلف صادر خواهد کرد.»

پیش از این نیز کودک‌آزاری در یک مهد کودک در اردبیل خبرساز شده بود. این واقعه در روز ۱۵ تیرماه ۱۳۹۳ رخ‌ داد و در طی آن یکی از خدمه مهدکودک به یک کودک به‌ زور غذا می‌دهد و پس از اینکه او از خوردن امتناع می‌کند با کشیدن موهایش او را به‌سمتی پرت می‌کند. این مهد کودک پس از این رخداد پلمپ شد.

حبیب‌الله مسعودی، معاون اجتماعی سازمان بهزیستی بهمن سال جاری گفت که نصب دوربین های مداربسته برای نظارت بیشتر بر فعالیت مربیان و نیز کودکان در مهدهای کودک شهری افزایش پیدا می‌کند.

در مجموع ۱۷ هزار مهدکودک در ایران فعالیت دارند که تقریبا هشت هزار مهد از این مهدهای کودک، مهدکودک شهری است.

دیدگاه

 1. فاطمه خانم کارخوبی کردین یکنفر باید جلوی اینجور ادمایی روبگیر والا ماهم بچه داریم

 2. سلام. بعنوان مادری که ۴ سال از خدمات مهد کودک مورد نظر استفاده نموده ام، لازم میدانم که بگویم در حق مهد کودک اجحاف شده و در حال حاضر ۵۹ خانواده با چشمانی اشکبار و فرزندان غصه دار خود به دنبال بازگشایی مجدد مهد کودک و شکایت از بهزیستی و مادر آرشان هستیم که بدون در نظر گرفتن ضربه ی روحی که به فرزندان ما وارد کردند و با توجه به تایید غیر عمد بودن حادثه، اقدام به پلمپ مهد کودک نمودند.
  این مهد بهترین و متعهدترین پرسنل و مدیریت را دارا می باشد و این حادثه ای غیر عمد و اتفاقی بود.
  من بارها مهد کودک فرزندم را عوض کردم و به اتفاق بقیه ی اولیا به این مهد کودک نمره ی ۲۰ میدهیم.
  و نباید ۵۹ بچه قربانی یک بچه شوند.
  آسیب جسمی برطرف می شود ولی آسیب روحی که در پایان سال تحصیلی به کودکان تحت آموزش این مهد کودک وارد شده قابل جبران نیست.
  با سپاس.
  خواهشمندم اگر خدا را در نظر دارید این پیام را درج نمایید تا بلکه کسی به داد ما هم برسد.
  بهزیستی به دروغ می گوید که فرزندان ما را در مهد های همجوار سامان داده است، در حالیکه اصلا اهمیتی نداده و ما و فرزندانمان آواره شده ایم.

  • سلام, لطفا شماره تماس تان را ارسال کنید تا با شما در این خصوص تماس بگیرم.
   شماره من: ۰۹۱۲۷۰۸۰۴۱۳

   • سلام. خسته نباشید. من شماره ی مهد کودک را به شما میدهم تا از مدیر آنجا شماره ی همه ی اولیا را در اختیار بگیرید و از همه پرس و جو کنید.
    امروز با چشمانی اشکبار بدنبال مهد کودک گشتم تا از اول اردیبهشت فرزندم را به مهدی دیگر ببرم.
    البته فرزندم می گوید من به مهد نمیرم. بازرس میاد و بچه ها رو با خودش میبره.
    بچه ها روز چهار شنبه ۱۶ فروردین متاسفانه شاهد برخورد نا مناسب بازرسین بهزیستی با خاله های مهد کودکشان بوده اند و وقتی روز شنبه ۱۹ فروردین به مهد رفتیم و پسرم دید که همه وسایل جمع شده است فکر کرد که بازرس همه ی بچه ها را برده است و به همه ی اطرافیان می گوید بازرس بچه های مهد را برد و مهد کودک را بست.
    بسیار متاسفم برای این بچه های طفل معصوم.?

 3. با سلام. من هم صحبتهای مامان حامد را تایید میکنم. باید خدمتتان عرض کنم این مهد یکی از بهترین مهدهای تهران میباشد و مدیریت بسیار محترمی دارد. به خاطر یک اتفاق که غیر عمد بودن آن هم اثبات شده است این همه کودک آواره شده اند.

 4. آرمان:
  آرمان رفته بود مشهد وضریح گرفته بود میگفت امام رضامهد خاله فرشته باز بشه

  Raheleh Danesh:
  حسینم حاضر نمیشه هیچ مهدی رو ببینه. میگه من فقط خاله راضیه رو دوست دارم. دوست جدیدم نمیخوام. دوستای قبلی خودمو میخوام.

  P.g:
  خاله فرشته آنیسا نمیتونه حرف بزنه ولی واقعا اونیکی مهد کلافست.
  آنیسا هم خاله زهره و خاله فاطمه و شما رو میخواد

  Elena joon:
  سلام، من امروز با النا اومدم مهد، و با در بسته مواجه شدم، از هیچ چیزی خبر ندارم وخیلی خیلی از این موضوع ناراحتم. واقعا نمیدونم واسه النا چکار کنم، اصلا حاضر نیستم جای دیگه ای ببرمش،النا خیلی خاله زهره و فاطمه رو دوست داشت و این مسأله آسیب بدی بهش میزنه??

  Amir Ali:
  قربون النا برم با اون چشمای قشنگش

  Fatemeh:
  سلام دوستان…خدا ان شاالله دعاهای این فرشته های کوچولو رو میشنوه…..
  پسر منم با اینکه تازه داره حرف میزنه راه میره میگه خاله فرشته تو(کو؟)؟؟؟؟

  الی:
  بالاخره خدا جواب یکی از این دلای شکسته را میده مطمئنم

  امیرعباس دلش تنگ شده برای خاله فرشته که هر روز صبح فقط باید با خاله فرشته میرفت توی مهد.انشالله دوباره اون روزای قشنگ تکرار بشه

  Elena joon:
  حتما خدا دعای بچه ها رو زود اجابت میکنه،شک نکنید،انشالله خدا سزای کسی رو که منجر به این ناراحتی شده رو بده.

 5. آقای سردبیر محترم،
  اینها نظرات و مشکلات برخی از کودکان مهد کودک عزیز ماست که به ناحق بسته شد و ما و فرزندانمان را در موجی از اندوه غرق کرد.
  ????

  • سلام
   حتما پیگیری میکنم.

   • یک دنیا از شما سپاسگزاریم.
    امیدوارم که بتونیم با کمک شما حقوق این طفل معصوم ها رو بهشون برگردون یم.
    باز هم ممنون.

    • چه مادر بی انصافی هستی شما .ممکن بود این اتفاق سر بچه ی خودت بیاد.اونا بچه هستن زود به همه چی علاقه مند میشن زودم یادشون میره شما سلامتی بچت برات مهمه یا اینکه بره توی مهد کودکی ک بهش عادت کرده .نمیدونم این چه طرز فکریه دارین .این مهد کودک بچه رو میفرستی دستش ک بچه رو اذیتت کنن یاد باعث رشد فکری و ذهنی و استعداد بشن.

 6. من اسم مهد رو نمیدونم و نمیشناسم ولی خودم مادر دوتا بچه مهد کودکی هستم و کاملا موافق پلمپ شدن مهدهایی که چنین کودک ازاری هایی توش میشه هستم . اگه با چنین رفتارهای مربیها برخورد قاطع و جدی نشه والا دیگه ما مادرها روی چه حسابی بجه هامون رو جرات کنیم بفرستیم مهد کودک ؟؟؟؟