1

آغاز خرید دام روستایی در فارس

  • 15 آذر 1400 - 13:45
آغاز خرید دام روستایی در فارس

مدیرکل پشتیبانی امور دام فارس از آغاز خرید دام روستایی در استان خبر داد و گفت: خرید حمایتی با هدف جلوگیری از زیان تولیدکنندگان دام روستایی در استان در حال انجام است.

رهام رحمانی یکشنبه ۱۴ آذر در حاشیه بازدید از روند خرید دام روستایی در کشتارگاه بهین مرودشت، گفت: با توجه به مصوبه شورای قیمت‌گذاری و به منظور پشتیبانی و حمایت از تولیدکنندگان، خرید دام روستایی (گوساله و گوسفند نر پرواری زنده) از سه روز قبل در استان فارس آغاز شده است.

او بیان کرد: با توجه به قابلیت کشتارگاه صنعتی موجود در استان در روزهای اخیر حدود ۲۰۰ راس گوسفند و گوساله زنده خریداری شده است.

مدیرکل پشتیبانی امور دام فارس در خصوص نحوه پرداخت بهای دام‌های خریداری شده به دامداران هم ‌عنوان کرد: قیمت خرید گوسفند زنده پرواری به ازای هر کیلوگرم ۶۲ هزار تومان خواهد بود که از این مبلغ ۵۳ هزار تومان نقد و مابقی در قالب خوراک دام به مقدار ۲.۸ کیلوگرم کنسانتره یا ۱.۷ /کیلوگرم جو به انتخاب دامدار بدون اخذ وجه به دامداران تحویل می‌شود.

رحمانی اضافه کرد: در خصوص مشخصات دام‌های قابل خرید بره زنده پرواری هم با وزن حداقل ۴۰ کیلوگرم و حداکثر ۵۵ کیلوگرم و حداکثر سه و نیم کیلوگرم دنبه قابل تحویل خواهد بود. همچنین قیمت خرید گوساله زنده پرواری به ازای هر کیلوگرم ۵۹ هزار تومان خواهد بود که از این مبلغ ۵۰ هزار تومان نقد پرداخت می‌شود و مابقی در قالب خوراک دام به مقدار ۲.۸ کیلوگرم کنسانتره یا ۱.۷ کیلوگرم جو به انتخاب دامدار بدون اخذ وجه به دامداران تحویل می‌شود.

او گفت: وزن گوساله نر پرواری حداقل ۴۰۰ کیلوگرم و حداکثر ۶۵۰ کیلوگرم است که در صورت تحویل دام بیش از این و حداکثر تا ۷۵۰ کیلوگرم قابل پذیرش خواهد بود. از وزن ۶۵۰ کیلوگرم تا سقف اعلامی به ازای افزایش هر ۵۰ کیلوگرم وزن اضافی یک درصد از وزن دام زنده کسر خواهد شد.

مدیر کل پشتیبانی امور دام استان فارس خاطرنشان کرد: دامداران متقاضی این طرح باید اطلاعات گله و پلاک‌گذاری دام خود را ثبت و برای کسب و معرفی نامه به اداره جهاد کشاورزی شهرستان مربوطه مراجعه کنند.

رحمانی گفت: این کار به منظور پشتیبانی و حمایت از دامداران، جمع آوری دام مازاد انباشت شده و تأمین ذخایر استراتژیک کشور در حال اجرا است و در صورت وجود دامدار متقاضی خرید حمایتی تا پایان سال ادامه دارد. تولیدکنندگان عزیز باید دقت کنند که دام‌های سبک و سنگین ارسالی به کشتارگاه محل خرید (کشتارگاه بهین مرودشت) سالم بوده و مورد تائید دامپزشکی باشند تا در فرایند خرید مشکلی بوجود نیاید.

برچسب ها

دیدگاه