تاریخ : جمعه, ۲۷ فروردین , ۱۴۰۰ 5 رمضان 1442 Friday, 16 April , 2021
0

کشف اشیای مربوط به دوران پیش از تاریخ در مرودشت

  • ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۴
کشف اشیای مربوط  به دوران پیش از تاریخ در مرودشت

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان مرودشت از کشف اشیای تاریخی منحصر به فرد توسط یگان حفاظت میراث فرهنگی این شهرستان و با همکاری دوستداران میراث فرهنگی خبر داد.

بهمن مردانی، سه‌شنبه ۱۲ اسفند در جمع خبرنگاران گفت: شهرستان مرودشت به دلیل قدمت تاریخی، دارای محوطه‌ها، تپه‌ها و بناهای تاریخی متعددی از دوران پیش از تاریخ تا دوره های تاریخی و اسلامی‌ است که این آثار در پهنه دشت و یا در ارتفاعات قرار گرفته است.

وی گفت: با پیگیری‌های یگان حفاظت از میراث فرهنگی و تعاملی که با دوستداران میراث فرهنگی وجود داشت؛ در منطقه باستانی شهرستان مرودشت نیز اشیای تاریخی مربوط به دوران پیش از تاریخ کشف شد.

کارشناس مسئول باستان شناسی اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان مرودشت نیز گفت: اشیاء کشف شده مهره مانند بوده و متعلق به دوران پیش از تاریخ و دوران تاریخی است، بعضی از این اشیاء در گذشته به عنوان گردنبند و دستبند بوده که همراه با اجساد دفن می شدند.

محمد تقی قلعه نوعی، ادامه داد: به نظر می رسد اشیاء مکشوفه، جنبه تدفینی داشته  که به دلیل مجهول بودن محل پیدایش آن، در حال حاضر امکان سنجش قدمت دقیق آنها مقدور نیست.

وی افزود: در تشخیص دقیق قدمت اشیاء مکشوفه، مطالعه سفالینه های تدفینی هم دوره با آن نیز می‌تواند راهگشا باشد و در تعیین قدمت مورد استفاده قرار گیرد.

قلعه نوعی با اشاره به محل اکتشاف این اشیاء نفیس در کوه های کامفیروز که توسط آقای نادر طاهری از دوستداران میراث فرهنگی کشف و تحویل میراث فرهنگی گردید، بیان داشت: با انجام پژوهش و استخراج اطلاعات دقیق تر از اشیاء کشف شده، می توان در آینده نزدیک این آثار را در موزه در معرض نمایش قرار داد و معرفی کرد.

برچسب ها

دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.