2

وزیر بهداشت: واکسیناسیون کرونا ۲ روز دیگر با واکسن روسی آغاز می‌شود

  • ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۸
وزیر بهداشت: واکسیناسیون کرونا ۲ روز دیگر با واکسن روسی آغاز می‌شود

سعید نمکی، وزیر بهداشت روز یکشنبه ۱۹ بهمن گفت که کارزار واکسیناسیون در برابر بیماری همه گیر «کووید ۱۹» از دو روز دیگر با واکسن روسی «اسپوتنیک وی» آغاز می شود.

سعید نمکی اولین گروه اولویت دار برای واکسیناسیون را کادر درمانی فعال در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان ها اعلام کرد. حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز شنبه گفته بود که کارزار واکسیناسیون در برابر بیماری «کووید ۱۹» پیش از روز ۲۲ بهمن، سالگرد پیروزی انقلاب سال ۱۳۵۷ آغاز خواهد شد.

واردات واکسن های آمریکایی و بریتانیایی به ایران ممنوع شده. این تصمیم واکنش های زیادی را در میان کاربران ایرانی شبکه های اجتماعی برانگیخت.

واکسن روسی «اسپوتنیک وی» از هفته گذشته و به دنبال انتشار گزارشی از میزان کارایی آن در نشریه علمی «لانست» در سطح جهان مورد توجه قرار گرفته است. این در حالی است که تا پیش از آن شک و تردیدهای زیادی درباره میزان کارایی و ایمنی آن مطرح می شد.

وزیر بهداشت این واکسن را «یکی از کم عیب ترین و کم خطرترین واکسن ها» توصیف کرد. سعید نمکی در مورد واکسن روسی «اسپوتنیک وی» اظهار داشت: «صبوری کردیم و امروز همه فهمیده اند که اروپا و شرکت های واکسن ساز اروپایی مثل آسترازنکا نیز به دنبال همکاری با شرکت تولید کننده این واکسن هستند. بنای قهر با هیچ کس نداریم با اینکه جزو اولین مذاکره کنندگان برای خرید این واکسن بودیم پانزدهمین کشوری هستیم که این واکسن را تزریق می کنیم.»

وی افزود که دولت در نظر دارد پس از واکسیناسیون کادر درمانی فعال در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان ها تزریق واکسن به «بقیه کادر درمان و [ساکنان] خانه های سالمندان و افراد بالای ۶۵ سال» را آغاز کند. با این حال او جدولی زمانی برای واکسیناسیون این گروه ها ارائه نکرد.

ایران چند روز پیش اولین محموله از واکسن اسپوتنیک وی را دریافت کرد.

ابراز تردید نسبت به موفقیت و تاثیر واکسیناسیون

سعید نمکی در بخشی از سخنان روز یکشنبه خود همچنین نسبت به واکسیناسیون و چشم انداز پایان همه گیری «کووید ۱۹» ابراز تردید کرد. وزیر بهداشت با این حال تزریق واکسن را «تنها را چاره» دانست. وی گفت: «هیچ متخصصی نمی تواند آینده واکسیناسیون آن را پیش بینی کند و بگوید در آینده چند درصد موفق است چقدر می تواند مردم را علیه بیماری کووید ۱۹ بیمه کند اما تنها راه چاره این است که در این راه گام برداریم.»

محمدرضا شانه ساز، رئیس سازمان غذا و دارو نیز هفته گذشته گفته بود که ورود ۵۰۰ هزار دوز از واکسن اسپیوتنیک وی از روسیه «قطعی» شده است. او افزوده بود که سازمان غذا و دارو به دنبال واردات «دو میلیون دوز» از این واکسن است و «چانه زنی» در این مورد ادامه دارد.

بنا به اعلام وزیر بهداشت قرار است حدود چهار میلیون و ۲۰۰ هزار دوز از واکسن آسترازنکا نیز از سبد کوواکس وارد شود.

برچسب ها

دیدگاه