تاریخ : سه شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۹ 6 جماد ثاني 1442 Tuesday, 19 January , 2021
2

شناسایی شکارچیان تهدید کننده محیط‌بان بمو

  • ۱۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۶
شناسایی شکارچیان تهدید کننده محیط‌بان بمو

رئیس پارک ملی بمو گفت: شکارچیان متخلفی که محیط بان این پارک را به قتل تهدید و به او حمله کرده بودند، شناسایی و به دستگاه قضایی معرفی کردند.

علی آرندی گفت: غروب روز گذشته، یکی از محیط بانان پارک ملی بمو، حین گشت زنی متوجه ورود غیرقانونی افراد شکارچی به منطقه شکار ممنوع می شود و هنگامیه که آنان تذکر می‌دهد، شکارچیان او را تهدید به قتل کرده و به او حمله می کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی محیط زیست فارس، آرندی اضافه کرد: با دستور مدیرکل محیط زیست فارس، همان ساعات اولیه آن حادثه، شکارچیان متخلف با سرعت شناسایی شده و با هماهنگی مقام قضایی دستور احضارشان صادر شد.

رئیس پارک ملی بمو گفت: به دستور مدیرکل و فرمانده یگان حفاظت و رئیس حراست حفاظت محیط زیست فارس مامور پیگیری پرونده شد و به زودی حکم جلب متهمان مذکور صادر خواهد شد.

پارک ملی بمو با وسعت ۴۸ هزار هکتار در ۱۰ کیلومتری شمال شیراز قرار دارد.

این پارک در سال‌ ۱۳۴۱ تحت‌ عنوان‌ منطقه‌ شکار ممنوع‌ با وسعتی‌ حدود ۱۰۰ هزار هکتار توسط کانون‌ شکار ایجاد شد و در سال‌ ۱۳۴۶ پس‌ از تشکیل‌ سازمان‌ شکاربانی‌ و نظارت‌ بر صید منطقه‌ شکار ممنوع‌، به‌ منطقه‌ حفاظت‌ شده‌ و سپس‌ به‌ پارک‌ وحش‌ بمو تغییر نام‌ داد و بالاخره‌ در سال‌ ۱۳۵۴ با ایجاد سازمان‌ حفاظت‌ محیط زیست‌، این‌ منطقه‌ که‌ وسعت‌ آن‌ معادل‌ ۴۸۶۷۸ هکتار بود به‌ نام‌ پارک‌ ملی‌ بمو تغییر نام داد.

پارک ملی بمو از لحاظ شمار حیوانات و تنوع حیات‌وحش، بعد از پارک‌های ملی گلستان و ارومیه در مقام سوم اهمیت قرار دارد. در زیستگاه طبیعی بمو، علاوه بر پلنگ، پستاندارانی از جمله، آهو،گراز، قوچ و میش، بز و پازن و پرندگانی همچون عقاب طلایی زندگی می‌کنند و کفتار، گربه جنگلی، گربه وحشی و جغد کوچک و شاه بوف از دیگر حیوانات این منطقه هستند. شمار پلنگ‌های این منطقه در سال ۹۲ شش قلاده برآورد شده‌است.

این پارک ملی دارای ۱۱۲ گونه جانوری ۶۹ گونه پرنده و ۲۱ گونه پستاندار، ۱۹ گونه خزنده و ۳ گونه دو زیست و همچنین گونه‌های مختلف گیاهی است.

برچسب ها

دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید منتشر خواهد شد.
  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.